Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

22 grudnia 2009 r.
9:54
Edytuj ten wpis

Nie grzej na postoju

Autor: Zdjęcie autora (p.p.)
0 6 A A


Zaledwie co setny kierowca wie, że silniki większości samochodów potrzebują tylko 4-5 sekund aby się rozgrzać. Aż 74% osób twierdzi, że na rozgrzanie silnika samochodu zimą potrzeba powyżej 2 minut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zimowe mrozy skłaniają kierowców do długiego rozgrzewania samochodów. Panuje błędna opinia, że w takich warunkach, zanim samochód ruszy, jego silnik powinien pracować co najmniej 2 minuty. Tymczasem większości aut wystarczy jedynie kilka sekund, aby temperatura płynu chłodniczego podniosła się do poziomu umożliwiającego jazdę. – Kierowcy włączają silnik, czekając aż się rozgrzeje, a w międzyczasie np. oczyszczają stojące auto ze śniegu. Większość nie wie, że silnik samochodu będącego na biegu jałowym rozgrzewa się znacznie wolniej niż podczas jazdy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Zbyt długie rozgrzewanie silnika na postoju może się ponadto przyczynić do jego nadmiernej eksploatacji – dodaje.
Najlepszą metodą na rozpoczęcie podróży samochodem zimą jest odczekanie kilku sekund, a następnie płynne ruszenie. Dzięki takiemu postępowaniu silnik pracujący pod obciążeniem szybciej się nagrzewa. - Należy jednak pamiętać, aby unikać wprowadzania pojazdu od razu na zbyt wysokie obroty. Silnik najefektywniej adaptuje się do pracy podczas niskich temperatur, pracując na umiarkowanych obrotach w początkowej fazie jazdy – dodają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.
* Badanie na temat jazdy ekologicznej i ekonomicznej przeprowadzone na zlecenie Szkoły Jazdy Renault przez TNS OBOP.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mig / 29 stycznia 2010 o 08:23
Teorie mądrych panów ze szkół jazdy odnoszą się do samochodów stojących przez noc w garażu. Ludzie nie czekają, aż się rozgrzeje silnik, tylko pojazd jako całość ! Jeżeli parkujemy na zewnątrz lepiej odśnieżać pojazd już uruchomiony - silnik to pikuś, przez te kilka minut dmuchawa podgrzeje mi wnętrze, ogrzewanie tylnej szyby i lusterek usuną z nich oszronienie. Dzięki cieplejszemu wnętrzu pojazdu przednia szyba i boczne (przynajmniej te przednie) nie będą zachodziły mgłą, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, bo więcej widzę !!! Dla własnego komfortu co wieczór zdejmuję wycieraczki i zanoszę do domu - rano są nieoblodzone, nie przymarznięte i elastyczne, a dzięki temu lepiej oczyszczają przednią szybę - co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, bo więcej widzę !!!
Wolę bezpiecznie jeździć samochodem z niezauważalnie bardziej zużytym silnikiem niż potrącić kogoś lub doprowadzić do kolizji.
Chciałbym (a raczej nie chciałbym na swojej drodze) zobaczyć takiego Wujka Dobra Rada, co odśnieża zimny pojazd, potem wsiada , odpala i odjeżdża. Para wodna z wydychanego powietrza kondensuje się na szybach i często zamarza, a powietrze z nierozgrzanej jeszcze dmuchawy nie jest jej w stanie usunąć. Efekt ? Jedzie taki i się cieszy, że ma niewyeksploatowany silnik, ale ni chu chu nie widzi, co przed nim.
Siedzi jeden z drugim i wymyśla bzdury, a Wy to bezkrytycznie powtarzacie.
Teorie mądrych panów ze szkół jazdy odnoszą się do samochodów stojących przez noc w garażu. Ludzie nie czekają, aż się rozgrzeje silnik, tylko pojazd jako całość ! Jeżeli parkujemy na zewnątrz lepiej odśnieżać pojazd już uruchomiony - silnik to pikuś, przez te kilka minut dmuchawa podgrzeje mi wnętrze, ogrzewanie tylnej szyby i lusterek usuną z nich oszronienie. Dzięki cieplejszemu wnętrzu pojazdu przednia szyba i boczne (przynajmniej te przednie) nie będą zachodziły mgłą, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, bo więcej widzę ... rozwiń
Avatar
xxx / 27 stycznia 2010 o 08:57
Zbyt długie rozgrzewanie silnika na postoju może się ponadto przyczynić do jego nadmiernej eksploatacji – dodaje. Idiotyzm, samochód na postoju się bardziej zużywa niż podczas jazdy
Avatar
arko / 25 stycznia 2010 o 16:01
zgodnie z tym co tu napisali powinniśmy po odpaleniu silnika od razu wbijali bieg i do przodu... nie ma auta w ktorym temp. płynu osiagnie 90' a smarowanie bedzie wystarczajace w 4-5 sec;p bezmyslny artykuł!
Avatar
mechanior / 16 stycznia 2010 o 19:08
ta wlasnie ani slowa o OLEJU!!!!!!!!!!! co to za fachowcy?????4-5sek przy -15 ja pierd......co za brednie to moze jakis wlASCICIEL WARSZTATU HEREZJE GLOSI BO GO KRYZYS DOPADL
Avatar
Skory / 10 stycznia 2010 o 12:09
Dziwne jest to, że fachowiec, który pisał ten artykuł martwi się o temperaturę płynu chłodzącego a nie przejmuje się olejem silnikowym???
Po 3-4 sekundach przy mrozach ok 15 stopni jakie mieliśmy niedawno silnik nie ma zbyd dobrego smarowania, więc zużywa się najbardziej.
Fachowcy od siedmiu boleści...
Avatar
Gość / 22 grudnia 2009 o 19:05
o dziwne, że jeszcze nie ma komentarzy znawców motoryzacji i wspaniałych mechaników.
Avatar
mig / 29 stycznia 2010 o 08:23
Teorie mądrych panów ze szkół jazdy odnoszą się do samochodów stojących przez noc w garażu. Ludzie nie czekają, aż się rozgrzeje silnik, tylko pojazd jako całość ! Jeżeli parkujemy na zewnątrz lepiej odśnieżać pojazd już uruchomiony - silnik to pikuś, przez te kilka minut dmuchawa podgrzeje mi wnętrze, ogrzewanie tylnej szyby i lusterek usuną z nich oszronienie. Dzięki cieplejszemu wnętrzu pojazdu przednia szyba i boczne (przynajmniej te przednie) nie będą zachodziły mgłą, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, bo więcej widzę !!! Dla własnego komfortu co wieczór zdejmuję wycieraczki i zanoszę do domu - rano są nieoblodzone, nie przymarznięte i elastyczne, a dzięki temu lepiej oczyszczają przednią szybę - co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, bo więcej widzę !!!
Wolę bezpiecznie jeździć samochodem z niezauważalnie bardziej zużytym silnikiem niż potrącić kogoś lub doprowadzić do kolizji.
Chciałbym (a raczej nie chciałbym na swojej drodze) zobaczyć takiego Wujka Dobra Rada, co odśnieża zimny pojazd, potem wsiada , odpala i odjeżdża. Para wodna z wydychanego powietrza kondensuje się na szybach i często zamarza, a powietrze z nierozgrzanej jeszcze dmuchawy nie jest jej w stanie usunąć. Efekt ? Jedzie taki i się cieszy, że ma niewyeksploatowany silnik, ale ni chu chu nie widzi, co przed nim.
Siedzi jeden z drugim i wymyśla bzdury, a Wy to bezkrytycznie powtarzacie.
Teorie mądrych panów ze szkół jazdy odnoszą się do samochodów stojących przez noc w garażu. Ludzie nie czekają, aż się rozgrzeje silnik, tylko pojazd jako całość ! Jeżeli parkujemy na zewnątrz lepiej odśnieżać pojazd już uruchomiony - silnik to pikuś, przez te kilka minut dmuchawa podgrzeje mi wnętrze, ogrzewanie tylnej szyby i lusterek usuną z nich oszronienie. Dzięki cieplejszemu wnętrzu pojazdu przednia szyba i boczne (przynajmniej te przednie) nie będą zachodziły mgłą, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze, bo więcej widzę ... rozwiń
Avatar
xxx / 27 stycznia 2010 o 08:57
Zbyt długie rozgrzewanie silnika na postoju może się ponadto przyczynić do jego nadmiernej eksploatacji – dodaje. Idiotyzm, samochód na postoju się bardziej zużywa niż podczas jazdy
Avatar
arko / 25 stycznia 2010 o 16:01
zgodnie z tym co tu napisali powinniśmy po odpaleniu silnika od razu wbijali bieg i do przodu... nie ma auta w ktorym temp. płynu osiagnie 90' a smarowanie bedzie wystarczajace w 4-5 sec;p bezmyslny artykuł!
Avatar
mechanior / 16 stycznia 2010 o 19:08
ta wlasnie ani slowa o OLEJU!!!!!!!!!!! co to za fachowcy?????4-5sek przy -15 ja pierd......co za brednie to moze jakis wlASCICIEL WARSZTATU HEREZJE GLOSI BO GO KRYZYS DOPADL
Avatar
Skory / 10 stycznia 2010 o 12:09
Dziwne jest to, że fachowiec, który pisał ten artykuł martwi się o temperaturę płynu chłodzącego a nie przejmuje się olejem silnikowym???
Po 3-4 sekundach przy mrozach ok 15 stopni jakie mieliśmy niedawno silnik nie ma zbyd dobrego smarowania, więc zużywa się najbardziej.
Fachowcy od siedmiu boleści...
Avatar
Gość / 22 grudnia 2009 o 19:05
o dziwne, że jeszcze nie ma komentarzy znawców motoryzacji i wspaniałych mechaników.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej

Najtańsze finansowanie dla MŚP z branży turystycznej 0

11 mln zł trafi do przedsiębiorców z województwa lubelskiego w formie pożyczek na rozwój usług turystycznych. Zgodnie z podpisaną umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) w dalszym ciągu przyjmuje od przedsiębiorców wnioski o pożyczki preferencyjne.

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 41 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 20 21

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 5 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 29 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 2

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 7 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra