Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

26 kwietnia 2015 r.
8:30
Edytuj ten wpis

Noga z gazu, bo stracisz prawo jazdy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 19 A A

Czy nowe, drakońskie przepisy, które wejdą w życie 17 maja, utemperują piratów drogowych?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nowelizację ustawy Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że 17 maja wejdą w życie drakońskie przepisy, zgodnie z którymi kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące. Od razu, na drodze. Natomiast amatorzy jazdy na "podwójnym gazie” (powyżej 0,5 promila), skazani przez sąd, będą musieli zamontować w samochodzie tzw. "alcolock”.

Bez prawa jazdy

Kto jest najszybszym kierowcą na niemieckiej autostradzie – Szwajcar. Tak brzmi stary niemiecki dowcip o spuszczonych ze smyczy ograniczeń Helwetach, jadących na zabój po germańskich autobahnach. W Szwajcarii restrykcje za zbyt szybką jazdę są bardzo dolegliwe. Po 17 maja Polacy zastąpią Szwajcarów.

Już zapowiedziano akcję zwalniania piratów.

- Kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane na trzy miesiące, bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta, na drodze. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem - mówi Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Tak rygorystyczne ustawienie prawa ma na celu zmniejszenie liczby wypadków. Od lat bowiem wiadomo, że główną przyczyną tragedii na drogach jest prędkość, a nie, wbrew obiegowej opinii, alkohol.

Krok w dobrym kierunku, ale...

Eksperci są zdania, że zaostrzenie przepisów jest ruchem w dobrym kierunku. Niestety, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

- Po raz kolejny ustawodawca wykazał się niechlujstwem prawnym. W nowelizacji nie ma ani słowa o błędach urządzenia pomiarowego. W przytoczonej Szwajcarii, gdzie również zabiera czasowo się prawo jazdy za zbyt dużą prędkość, określono błąd urządzenia pomiarowego. W przypadku klasycznej "suszarki”, czyli miernika radarowego wykorzystującego efekt Dopplera, błąd określono na 7 proc, a miernika laserowego na 3 proc. wskazania. Różnica między 49 a 50 km/h dla zawodowego kierowcy, ale nie tylko, jest dramatyczna. Oznacza często pracować, albo nie pracować - mówi prof. dr hab. Marek Opielak, z Politechniki Lubelskiej. - Moje wątpliwości budzi też jeszcze jeden aspekt tych nowelizacji: waga wykroczenia. Zupełnie inne zagrożenie stwarza kierowca jadący zbyt szybko nocą, po drodze dwupasmowej, np. obwodnicy wewnątrz miasta, niż półgłówek szalejący w środku dnia w pobliżu szkoły. Ten drugi z miejsca powinien stracić prawo jazdy. Ale czy taka sama sankcja powinna dotknąć "nocnego pirata”, tego już nie jest pewien - dodaje prof. Opielak.

Oczywiście jest to krok w dobrym kierunku, ale teraz trzeba zweryfikować wszystkie ograniczenia prędkości w obszarach zabudowanych. - Bezmyślnie ustawione ograniczenia do 50 km/h, np. przy bezpiecznych drogach dwupasmowych biegnących przez teren zabudowany, będą prowokować do polowania na kierowców oraz zachowań korupcjogennych.

Specjaliści mają także wątpliwości natury prawnej, konstytucyjnej. - Do kogo ma się odwołać kierowca złapany na przekroczeniu 50 plus km/h? Teraz może nie przyjąć mandatu, a sprawą zajmie się sąd. W przypadku zabrania prawa jazdy przez policjanta decyzja jest ostateczna. I to nie jest konstytucyjne - dodaje mówi Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych.

Projekt nowelizacji był wspólnym przedsięwzięciem trzech resortów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wątpliwości jest sporo i trzeba się spodziewać, że jeszcze w tym roku resorty będą wprowadzać kolejne zmiany, aby prawo było bliżej życia. Od 17 maja prowadzenia samochodu bez uprawnień, po ich odebraniu przez sąd, będzie przestępstwem karanym z kodeksu karnego. Obecnie prowadzenie pojazdu bez uprawnień jest tylko wykroczeniem. To kolejna zmiana.

Alcolocki? Po co?

Według nowych przepisów na cenzurowanym będą kierowcy złapani na jeździe po spożyciu.
- Dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów będą objęci kierowcy prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo - dodaje Małgorzata Woźniak.

Wzrosną także kary finansowe dla osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Pierwszy raz będzie karany kwotą min. 5000 zł, kolejny min. 10 000 zł.

Najwięcej wątpliwości budzi wprowadzony obowiązek zainstalowania w samochodzie blokady alkoholowej, tzw. "alcolock”, dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). - Jest to regulacja dla bogatych, bo montaż alcolocku to wydatek 4000 zl plus koszty serwisu, obowiązkowej corocznej kalibracji. Bogaci będą instalować, biedni omijać prawo ryzykując bardziej dotkliwe sankcje. Poza tym nigdzie w Europie alcolocki nie sprawdziły się. W bogatej Belgii, gdzie obowiązują podobne regulacje, w minionym roku zamontowano w prywatnym pojeździe tylko jedno takie urządzenie. Alcolocki to dobre rozwiązanie w pojazdach komunikacji publicznej - dodaje Janusz Popiel.

Na tym jednak nie koniec wątpliwości.

- A co z kierowcami, którzy będą mieli sądowy nakaz używania alcolocku, a jeżdżą autem w leasingu, czy samochodem służbowym? Czy w tych autach również ma być zainstalowany alcolock - pyta się prof. Opielak.

Nowelizacja wprowadza także dożywotni zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo.

- Szkolenia, budowa infrastruktury i zmiany mentalności polskich kierowców: to są właściwe kierunek. Penalizacja prawa także, ale nie oślep. Prawo karne musi być dotkliwe, ale z ludzką twarzą. W przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym, co będzie karą: odebranie prawa jazdy czy 10 punktów i 500 złotych mandatu… - pyta retorycznie prof. Opielak.

To już działa

Od 11 kwietnia kierowcy, którzy nie mając do tego uprawnień, zaparkują na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej muszą się liczyć z mandatem karnym w wysokości 800 zł. Za samo nieuprawnione posługiwanie się kartą parkingową grozić będzie 300 zł mandatu.

31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia elementów odblaskowych dla pieszych, którzy poruszają się poza terenem zabudowanym po zmroku. Rozporządzenie zakłada, aby nie określać konkretnej wysokości mandatu dla osoby, która nie spełni tego obowiązku, tylko wskazać jej górną granicę: do 100 zł.

Projekt zmian reguluje także kwestie mandatów dla m.in. nietrzeźwych rowerzystów. Od listopada 2013 r. kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. Zgodnie rozporządzeniem, nietrzeźwy rowerzysta będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł, natomiast za stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozić będzie od 300 do 500 zł mandatu.

Mandaty w wysokości 100 zł dostaną także osoby, które poruszają się tzw. czterokołowcem (np. quadem) bez kasku.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wojtek / 26 kwietnia 2015 o 14:22

Przechodziłem przez szeroką jezdnię. Oceniłem ze motocykl jadący w moją stronę który jest  daleko nie powinien stworzyć zagrożenia, gdy tymczasem nie doszedłem do środka jezdni  a motocyklista szybko zbliżył się do mnie. Nie wiedziałem co mam zrobić widząc że nie mogę przewidzieć zachowania motocyklisty i skutków przechodzenia dalszego. Zatrzymałem się na środku jezdni. Motocyklista nie zwolnił przejechał przede mną i dojechał do znajomych popisując się przed nimi. Jadę autostradą, wymijam TIRy jadę  150 km/h, do mnie dojeżdża i jedzie 1,5m za mną lepszy samochód – dziwne uczucie gdy widzisz  ponaglanie kogoś żeby jechać szybciej a jedzie się zabytkowym samochodem. Jadę przez wioski gdzie jest podwójna ciągła a za mną TIR 1,5m i nie odpuszcza żądając żebym szybciej jechał – dziwne uczucie. Znajomy chciał dostać pracę u piekarza i rozwozić pieczywo. Podczas jazdy z właścicielem, pracodawca zwrócił mu uwagę że przez wioski szybciej musi jeździć. Znajomy nie podjął się pracy, powiedział mi że samobójcą nie jest ani nie chce nikomu zrobić krzywdy. On odmówił bo miał rentę a czy inni odmówili którzy nie mieli zabezpieczenia finansowego. Mam nadzieje że ekspert profesor  z politechniki nie zajmuje się tylko suszarkami i krokodylami, ale przez swoje osiągnięcia techniczne zwiększa możliwości rozwoju regionu. Opowiem jeszcze coś pozytywnego. Syn mój student chciał pokazać jaki to jest chłop z jajami. Mimo prośby żeby nie łamał przepisów drogowych, wyjeżdżając z parkingu sklepu pominął nakaz jazdy w prawo(jezdnia była pusta), przejechał podwójną ciągłą i pojechał w lewo. Pech chciał 200 m dalej był policjant. Policjant podsumował go dodając wszystkie złamane przepisy na ponad 400zł. Mnie szczęka opadła choć się uśmiechałem. Studentowi też szczęka opadła. Policjant  ostatecznie nie wypisał mandatu na tę sumę a zaniżył (wiedząc  że rodzice i tak za to zapłacą). Od tej pory syn nie wyrywa mi kierownicy z rąk uważając że nie potrafię  zdecydowanie dynamicznie jeździć. Nie jestem za drakońskimi karami każdy popełnia błędy.

Przechodziłem przez szeroką jezdnię. Oceniłem ze motocykl jadący w moją stronę który jest  daleko nie powinien stworzyć zagrożenia, gdy tymczasem nie doszedłem do środka jezdni  a motocyklista szybko zbliżył się do mnie. Nie wiedziałem co mam zrobić widząc że nie mogę przewidzieć zachowania motocyklisty i skutków przechodzenia dalszego. Zatrzymałem się na środku jezdni. Motocyklista nie zwolnił przejechał przede mną i dojechał do znajomych popisując się przed nim... rozwiń

Avatar
Fafik / 26 kwietnia 2015 o 14:08

A kto straci prawo do bycia ministrem POwiem etc za fatalną jakośnćndróg


A kto straci prawo do bycia ministrem POwiem etc za fatalną jakośnćndróg

Avatar
fs / 26 kwietnia 2015 o 13:53

Ta wylot z lublina do warszawy 60km/h jakim trzeba być chorym żeby to wymyslec

Ja już znam przyczynę tego ograniczenia, po prostu zrobili bubel. Kiedyś jak będziesz jechał, przyjrzyj się połączeniu metalowej barierki energochłonnej z barierą betonową  pod filarem wiaduktu, to jest rozwiązanie rodem z PRL, i jest bardzo niebezpieczne podczas uderzenia, dlatego to ograniczenie do 60 km/h

Avatar
Antydebil / 26 kwietnia 2015 o 13:28

"Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem"

Autor tekstu jest idiotą i cytuje coś czego chyba nie słyszał. Nie chodzi o prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, tylko kolejne przekroczenie o 50 w zabudowanym.

Nie błaźnij się gościu. Wyzywasz kogoś od idiotów, a sam nie rozumiesz tego co komentujesz!

Nie błaźnij się gościu. Wyzywasz kogoś od idiotów, a sam nie rozumiesz tego co komentujesz!

rozwiń
Avatar
Lubelak / 26 kwietnia 2015 o 13:07

Szubki finał tego odbierania prawa jazdy na 3 miesiące będzie taki, ze da sie złapac jakis prawnik, pójdzie skarga do Trybunału Konstytucyjnego, oni będą musili to uwalic bo przesłanki są chyba dość jasne i proste. A potem będzie odkręcanie sprawy, ludzie którym zabiorą prawka na 3 miesiące zacznał dochodzić odszkodowań itd. w konsekwencji tylko sądy będą miały robote niepotrzebną.

Tak pracuje ta banda patałachówch na Wiejskiej i Pałacu Prezydenckim (bo Bul to przyklepał), którą m.in. Kukiz chce przystopować. A Wy stando baranów dalej bedziecie na nich głosować. Byłem na szkółce podchorążych na praktyce w jednostce wojskowej i jedno z kilku rzeczy któremi mi ta służa uświadamiła, że praktycznie większość społeczeństwa to stado baranów, których trzeba trzymać za pysk, bo nie potrafi myśleć, a jak juz coś myśli to tylko o kasie dla siebie, ale perspektywa państwa, narodu to dla nich za wysoki poziom rozumienia i odczuwania. Władza da im zasiłki, socjal i ma ich w kieszeni.

Szubki finał tego odbierania prawa jazdy na 3 miesiące będzie taki, ze da sie złapac jakis prawnik, pójdzie skarga do Trybunału Konstytucyjnego, oni będą musili to uwalic bo przesłanki są chyba dość jasne i proste. A potem będzie odkręcanie sprawy, ludzie którym zabiorą prawka na 3 miesiące zacznał dochodzić odszkodowań itd. w konsekwencji tylko sądy będą miały robote niepotrzebną.

Tak pracuje ta banda patałachówch na Wiejskiej i Pałacu Prezydenckim (bo Bul to przyklepał), którą m.in. Kukiz chce przystopować. A Wy stando baranów da... rozwiń

Avatar
w 124 / 26 kwietnia 2015 o 13:03

Cytat: "główną przyczyną tragedii na drogach jest prędkość, a nie, wbrew obiegowej opinii, alkohol."

PUDŁO ani jedno, ani drugie - to brak skomunikowanych ze sobą sieci autostrad i dróg ekspresowych jest główną przyczyną tragedii na drogach!!!

Tak to my użytkownicy dróg ,to wiemy ,ale czy to dociera do tych cymbałów ustanawiających takie idiotyzmy

Avatar
123 / 26 kwietnia 2015 o 12:23

Cytat: "główną przyczyną tragedii na drogach jest prędkość, a nie, wbrew obiegowej opinii, alkohol."

PUDŁO ani jedno, ani drugie - to brak skomunikowanych ze sobą sieci autostrad i dróg ekspresowych jest główną przyczyną tragedii na drogach!!!


 

Avatar
Misiuuu / 26 kwietnia 2015 o 12:05
A kto straci prawo do bycia ministrem POwiem etc za fatalną jakośnćndróg
Avatar
Filip / 26 kwietnia 2015 o 11:54
"Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem"

Autor tekstu jest idiotą i cytuje coś czego chyba nie słyszał. Nie chodzi o prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, tylko kolejne przekroczenie o 50 w zabudowanym.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2015 o 11:46

Dotyczy to wszystkich, również tych nie przekraczających prędkości. Wystarczy nieprawidłowo ustawiony fotoradar dający przez to złe odczyty, albo kontrola urządzeniem Iskra nie rejestrującym jaki sygnał mierzy i mierzącym nie wiadomo co, choćby przelatujący samolot. I jesteś udupiony. 

Avatar
Wojtek / 26 kwietnia 2015 o 14:22

Przechodziłem przez szeroką jezdnię. Oceniłem ze motocykl jadący w moją stronę który jest  daleko nie powinien stworzyć zagrożenia, gdy tymczasem nie doszedłem do środka jezdni  a motocyklista szybko zbliżył się do mnie. Nie wiedziałem co mam zrobić widząc że nie mogę przewidzieć zachowania motocyklisty i skutków przechodzenia dalszego. Zatrzymałem się na środku jezdni. Motocyklista nie zwolnił przejechał przede mną i dojechał do znajomych popisując się przed nimi. Jadę autostradą, wymijam TIRy jadę  150 km/h, do mnie dojeżdża i jedzie 1,5m za mną lepszy samochód – dziwne uczucie gdy widzisz  ponaglanie kogoś żeby jechać szybciej a jedzie się zabytkowym samochodem. Jadę przez wioski gdzie jest podwójna ciągła a za mną TIR 1,5m i nie odpuszcza żądając żebym szybciej jechał – dziwne uczucie. Znajomy chciał dostać pracę u piekarza i rozwozić pieczywo. Podczas jazdy z właścicielem, pracodawca zwrócił mu uwagę że przez wioski szybciej musi jeździć. Znajomy nie podjął się pracy, powiedział mi że samobójcą nie jest ani nie chce nikomu zrobić krzywdy. On odmówił bo miał rentę a czy inni odmówili którzy nie mieli zabezpieczenia finansowego. Mam nadzieje że ekspert profesor  z politechniki nie zajmuje się tylko suszarkami i krokodylami, ale przez swoje osiągnięcia techniczne zwiększa możliwości rozwoju regionu. Opowiem jeszcze coś pozytywnego. Syn mój student chciał pokazać jaki to jest chłop z jajami. Mimo prośby żeby nie łamał przepisów drogowych, wyjeżdżając z parkingu sklepu pominął nakaz jazdy w prawo(jezdnia była pusta), przejechał podwójną ciągłą i pojechał w lewo. Pech chciał 200 m dalej był policjant. Policjant podsumował go dodając wszystkie złamane przepisy na ponad 400zł. Mnie szczęka opadła choć się uśmiechałem. Studentowi też szczęka opadła. Policjant  ostatecznie nie wypisał mandatu na tę sumę a zaniżył (wiedząc  że rodzice i tak za to zapłacą). Od tej pory syn nie wyrywa mi kierownicy z rąk uważając że nie potrafię  zdecydowanie dynamicznie jeździć. Nie jestem za drakońskimi karami każdy popełnia błędy.

Przechodziłem przez szeroką jezdnię. Oceniłem ze motocykl jadący w moją stronę który jest  daleko nie powinien stworzyć zagrożenia, gdy tymczasem nie doszedłem do środka jezdni  a motocyklista szybko zbliżył się do mnie. Nie wiedziałem co mam zrobić widząc że nie mogę przewidzieć zachowania motocyklisty i skutków przechodzenia dalszego. Zatrzymałem się na środku jezdni. Motocyklista nie zwolnił przejechał przede mną i dojechał do znajomych popisując się przed nim... rozwiń

Avatar
Fafik / 26 kwietnia 2015 o 14:08

A kto straci prawo do bycia ministrem POwiem etc za fatalną jakośnćndróg


A kto straci prawo do bycia ministrem POwiem etc za fatalną jakośnćndróg

Avatar
fs / 26 kwietnia 2015 o 13:53

Ta wylot z lublina do warszawy 60km/h jakim trzeba być chorym żeby to wymyslec

Ja już znam przyczynę tego ograniczenia, po prostu zrobili bubel. Kiedyś jak będziesz jechał, przyjrzyj się połączeniu metalowej barierki energochłonnej z barierą betonową  pod filarem wiaduktu, to jest rozwiązanie rodem z PRL, i jest bardzo niebezpieczne podczas uderzenia, dlatego to ograniczenie do 60 km/h

Avatar
Antydebil / 26 kwietnia 2015 o 13:28

"Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem"

Autor tekstu jest idiotą i cytuje coś czego chyba nie słyszał. Nie chodzi o prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, tylko kolejne przekroczenie o 50 w zabudowanym.

Nie błaźnij się gościu. Wyzywasz kogoś od idiotów, a sam nie rozumiesz tego co komentujesz!

Nie błaźnij się gościu. Wyzywasz kogoś od idiotów, a sam nie rozumiesz tego co komentujesz!

rozwiń
Avatar
Lubelak / 26 kwietnia 2015 o 13:07

Szubki finał tego odbierania prawa jazdy na 3 miesiące będzie taki, ze da sie złapac jakis prawnik, pójdzie skarga do Trybunału Konstytucyjnego, oni będą musili to uwalic bo przesłanki są chyba dość jasne i proste. A potem będzie odkręcanie sprawy, ludzie którym zabiorą prawka na 3 miesiące zacznał dochodzić odszkodowań itd. w konsekwencji tylko sądy będą miały robote niepotrzebną.

Tak pracuje ta banda patałachówch na Wiejskiej i Pałacu Prezydenckim (bo Bul to przyklepał), którą m.in. Kukiz chce przystopować. A Wy stando baranów dalej bedziecie na nich głosować. Byłem na szkółce podchorążych na praktyce w jednostce wojskowej i jedno z kilku rzeczy któremi mi ta służa uświadamiła, że praktycznie większość społeczeństwa to stado baranów, których trzeba trzymać za pysk, bo nie potrafi myśleć, a jak juz coś myśli to tylko o kasie dla siebie, ale perspektywa państwa, narodu to dla nich za wysoki poziom rozumienia i odczuwania. Władza da im zasiłki, socjal i ma ich w kieszeni.

Szubki finał tego odbierania prawa jazdy na 3 miesiące będzie taki, ze da sie złapac jakis prawnik, pójdzie skarga do Trybunału Konstytucyjnego, oni będą musili to uwalic bo przesłanki są chyba dość jasne i proste. A potem będzie odkręcanie sprawy, ludzie którym zabiorą prawka na 3 miesiące zacznał dochodzić odszkodowań itd. w konsekwencji tylko sądy będą miały robote niepotrzebną.

Tak pracuje ta banda patałachówch na Wiejskiej i Pałacu Prezydenckim (bo Bul to przyklepał), którą m.in. Kukiz chce przystopować. A Wy stando baranów da... rozwiń

Avatar
w 124 / 26 kwietnia 2015 o 13:03

Cytat: "główną przyczyną tragedii na drogach jest prędkość, a nie, wbrew obiegowej opinii, alkohol."

PUDŁO ani jedno, ani drugie - to brak skomunikowanych ze sobą sieci autostrad i dróg ekspresowych jest główną przyczyną tragedii na drogach!!!

Tak to my użytkownicy dróg ,to wiemy ,ale czy to dociera do tych cymbałów ustanawiających takie idiotyzmy

Avatar
123 / 26 kwietnia 2015 o 12:23

Cytat: "główną przyczyną tragedii na drogach jest prędkość, a nie, wbrew obiegowej opinii, alkohol."

PUDŁO ani jedno, ani drugie - to brak skomunikowanych ze sobą sieci autostrad i dróg ekspresowych jest główną przyczyną tragedii na drogach!!!


 

Avatar
Misiuuu / 26 kwietnia 2015 o 12:05
A kto straci prawo do bycia ministrem POwiem etc za fatalną jakośnćndróg
Avatar
Filip / 26 kwietnia 2015 o 11:54
"Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem"

Autor tekstu jest idiotą i cytuje coś czego chyba nie słyszał. Nie chodzi o prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy, tylko kolejne przekroczenie o 50 w zabudowanym.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2015 o 11:46

Dotyczy to wszystkich, również tych nie przekraczających prędkości. Wystarczy nieprawidłowo ustawiony fotoradar dający przez to złe odczyty, albo kontrola urządzeniem Iskra nie rejestrującym jaki sygnał mierzy i mierzącym nie wiadomo co, choćby przelatujący samolot. I jesteś udupiony. 

Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 16

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 43

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.