Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

2 stycznia 2002 r.
14:31
Edytuj ten wpis

Nowy rok, nowe prawo

0 0 A A

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Niektóre uregulowania już weszły w życie, niektóre dopiero zaczną obowiązywać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przewóz dzieci

Od 1 stycznia została podniesiona dolna granica wieku, od której można przewozić dziecko na przednim fotelu. Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych. Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych, nawet gdy nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa na przednich fotelach.
Należy przy tym pamiętać, że na przednim fotelu można tylko stosować fotelik, a nie inne urządzenia ochronne. Stosowanie takich urządzeń jest możliwe na tylnych siedzeniach. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Kolejna ważna nowość to obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym, jeżeli nasz milusiński jest w wieku do 12 lat i nie przekracza 150 cm wzrostu. Przepis ten wejdzie w życie od 13 maja 2002 roku. Jeżeli dziecko ma więcej niż 12 lat lub jest wyższe niż 150 cm, wówczas musi używać pasów bezpieczeństwa. Obecnie rodzice sami decydują, czy dziecko ma jechać w pasach, czy w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym.
Uwaga, na drogach pojawią się autobusy szkolne. Są one pomarańczowe, oznaczone z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej z czarnym napisem "autobus szkolny”. Jeżeli na stojącym autobusie szkolnym zobaczymy tablicę barwy żółtej ze znakiem "Stop” wówczas musimy zatrzymać samochód.
Migające światła awaryjne autobusu szkolnego oznaczają, że właśnie teraz dzieci wsiadają lub wysiadają z niego.
Jeżeli kierowca autobusu szkolnego sygnalizuje kierunkowskazem zamiar włączenia się do ruchu, wówczas musimy zwolnić, a gdy jest to konieczne zatrzymać nasz samochód, aby ułatwić manewr włączenia się do ruchu autobusu szkolnego.

Koniec z rozmowami z aparatem lub słuchawką przy uchu

Do 1 stycznia 2002 r. przepisy zezwalały na korzystanie z telefonów komórkowych, pod warunkiem używania zestawu głośnomówiącego. Ustawodawca nie określił jednak, co rozumie pod pojęciem "zestaw głośnomówiący”. W związku z tym dochodziło do wielu kontrowersji.
Od 1 stycznia przepisy ostatecznie określają tę kwestię, mówiąc, że zabronione jest podczas jazdy korzystanie z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie obowiązuje to innych urządzeń niż telefony, np. CB-radio.

Uważaj na żwirówce

Od 1 stycznia przepisy kwalifikują drogę żwirową jako gruntową, w związku z tym kierowca wyjeżdżający z takiej drogi na jezdnię jest włączającym się do ruchu - powinien ustąpić pierwszeństwa.

Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu

Zmieniając teraz pas ruchu na skrzyżowaniu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który jedzie po tym pasie ruchu oraz pojazdowi, który zamierza wjechać na ten pas z prawej strony.

Ważne dla pieszych i rowerzystów

Piesi idący po lewej stronie jezdni muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z przeciwka.
Jeśli idziemy po drodze dla rowerów, to musimy ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Przepis ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo.
Rowerzysta natomiast musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeżeli korzysta z chodnika lub drogi dla rowerów i pieszych.

Bez pasów tylko z orzeczeniem

Od 1 stycznia 2002 r. tylko orzeczenie lekarskie może nas zwolnić z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Dotychczas wystarczyło zaświadczenie lekarskie. Jeżeli dalej chcemy jeździć bez pasów, bo mamy kłopoty zdrowotne uniemożliwiające korzystanie z tych urządzeń, to bezzwłocznie musimy udać się do lekarza po orzeczenie.

Uwaga na rowerzystów

Zgodnie z najnowszymi regulacjami, kierowca musi zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejazdów dla rowerzystów, ustępując pierwszeństwa rowerzystom będącym na przejeździe.
Kierowca skręcający w drogę poprzeczną ma pierwszeństwo przed rowerzystą przejeżdżającym przez jezdnię, z wyjątkiem sytuacji, gdy rowerzysta znajduje się na wyznaczonym przejeździe.

Na odebranie jest 6 tygodni

Jeżeli policjant nakaże usunięcie z drogi pojazdu ze względu na naruszenie odpowiednich przepisów ruchu drogowego, na brak tablic rejestracyjnych albo stan wskazując, że pojazd nie jest używany, to właściciel lub uprawniona osoba, ma na odebranie pojazdu 6 miesięcy od terminu usunięcia. Jeżeli pojazd po 6 miesiącach nie zostanie odebrany lub niemożliwe jest ustalenie właściciela lub osoby uprawnionej do jego odbioru, wówczas pojazd, z mocy ustawy, zostaje przejęty na własność gminy lub skarbu państwa.
Poza tym zrezygnowano do 1 stycznia z możliwości usuwania pojazdów, których stan techniczny zagraża jedynie porządkowi ruchu drogowego, nie stwarzając niebezpieczeństwa. Na przykład pojazd ma niewłaściwie oświetloną tablicę rejestracyjną.
Wprowadzono jednocześnie obowiązek bezwzględnego usuwania pojazdów na parkingi strzeżone, jeśli zostały przekroczone dopuszczalne wymiary lub naciski.

Za rok świadectwo oryginalności

W celu ukrócenia kradzieży samochodów i handlu kradzionymi częściami, od 1 stycznia, ale 2003 roku do zarejestrowania samochodu będzie niezbędne świadectwo oryginalności.
Świadectwo takie będzie wydawane po pozytywnym wyniku specjalistycznego badania (kto będzie to robił, tego ustawodawca jeszcze nie określił, ale będą to prawdopodobnie stacje kontroli pojazdów). Badanie będzie odpłatne, a obowiązek jego przeprowadzenia będzie ciążyć na jednej ze stron, kupującej lub sprzedającej. Z praktyki można się spodziewać, że takiego świadectwa będzie żądał kupujący pojazd.
W celu stwierdzenia oryginalności pochodzenia pojazdu badane będą wszystkie jawne i ukryte oznaczenia i identyfikatory pojazdu.
Pojazd będzie uznawany za oryginalny, jeżeli osoba badająca stwierdzi, że samochód składa się z części wytwarzanych lub zamontowanych przez producenta. Możliwe jest używanie innych części, których nabycie potwierdzone jest rachunkami lub innymi dokumentami potwierdzającymi legalność. Jednak z tego obowiązku zwolnieni są posiadacze samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 roku.
Po 1 stycznia 2003 roku pojazdu bez świadectwa oryginalności nie będzie można zarejestrować. Automatycznie też będzie zawiadamiana policja o fakcie, że dany pojazd nie zdołał przejść badania na oryginalność.
Dzisiaj już trzeba pamiętać, że dokonując napraw pojazdu korzystajmy z autoryzowanych serwisów i oryginalnych części. Żądajmy i przechowujmy fakturę za wykonane naprawy lub zakupione części. Nie korzystajmy z tzw. okazji, czyli nie kupujmy części zamiennych z niewiadomego pochodzenia, po dziwnie niskich cenach.

Koniec z rejonizacją

Od 1 stycznia zlikwidowana została rejonizacja badań technicznych pojazdów. Badanie techniczne można teraz wykonać na dowolnej SKP na terenie całego kraju.

Prawa jazdy po nowemu

Jak już informowaliśmy do 1 czerwca zostanie podniesiony dolny limit wieku uprawniającego do posiadania prawa jazdy. Po 1 czerwca, aby mieć prawo jazdy kategorii A lub B trzeba będzie ukończyć 18 lat. Zatem wszyscy 17-latkowie mają jeszcze pół roku na rozpoczęcie kursu nauki jazdy, bowiem ten właśnie fakt rozstrzygnie, czy prawo jazdy będzie można zrobić według starych zasad.

Wszystko o badaniach medycznych

Po 1 stycznia także negatywny wynik badania psychologicznego może być przyczyną utraty prawa jazdy.
Obecne unormowania wprowadzają dodatkowe badania lekarskie przeprowadzane na podstawie wniosku policji, o ile ta zatrzyma kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwym, po narkotykach lub innych środkach tego rodzaju. O dodatkowe badania kierowcy może także wnioskować starosta, który od zespołu orzekającego otrzyma zawiadomienie o niepełnosprawności kierowcy.
W pierwszym przypadku policja jest zobowiązana, aby skierować kierowcę na badania, które mają na celu stwierdzenia, czy dany obywatel nie jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, co wyklucza możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych. W drugim przypadku chodzi o sprawdzenie czy rencista ze względu na posiadaną niepełnosprawność nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policja może także skierować na dodatkowe badania psychologiczne pirata, który przekroczył dopuszczalną granicę 24 punktów karnych.

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium