Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

2 stycznia 2002 r.
14:31
Edytuj ten wpis

Nowy rok, nowe prawo

0 0 A A

Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. Niektóre uregulowania już weszły w życie, niektóre dopiero zaczną obowiązywać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przewóz dzieci

Od 1 stycznia została podniesiona dolna granica wieku, od której można przewozić dziecko na przednim fotelu. Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych. Dotyczy to wszystkich samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych, nawet gdy nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa na przednich fotelach.
Należy przy tym pamiętać, że na przednim fotelu można tylko stosować fotelik, a nie inne urządzenia ochronne. Stosowanie takich urządzeń jest możliwe na tylnych siedzeniach. Nie wolno przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Kolejna ważna nowość to obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym, jeżeli nasz milusiński jest w wieku do 12 lat i nie przekracza 150 cm wzrostu. Przepis ten wejdzie w życie od 13 maja 2002 roku. Jeżeli dziecko ma więcej niż 12 lat lub jest wyższe niż 150 cm, wówczas musi używać pasów bezpieczeństwa. Obecnie rodzice sami decydują, czy dziecko ma jechać w pasach, czy w foteliku lub innym urządzeniu ochronnym.
Uwaga, na drogach pojawią się autobusy szkolne. Są one pomarańczowe, oznaczone z przodu i z tyłu prostokątnymi tablicami barwy białej z czarnym napisem "autobus szkolny”. Jeżeli na stojącym autobusie szkolnym zobaczymy tablicę barwy żółtej ze znakiem "Stop” wówczas musimy zatrzymać samochód.
Migające światła awaryjne autobusu szkolnego oznaczają, że właśnie teraz dzieci wsiadają lub wysiadają z niego.
Jeżeli kierowca autobusu szkolnego sygnalizuje kierunkowskazem zamiar włączenia się do ruchu, wówczas musimy zwolnić, a gdy jest to konieczne zatrzymać nasz samochód, aby ułatwić manewr włączenia się do ruchu autobusu szkolnego.

Koniec z rozmowami z aparatem lub słuchawką przy uchu

Do 1 stycznia 2002 r. przepisy zezwalały na korzystanie z telefonów komórkowych, pod warunkiem używania zestawu głośnomówiącego. Ustawodawca nie określił jednak, co rozumie pod pojęciem "zestaw głośnomówiący”. W związku z tym dochodziło do wielu kontrowersji.
Od 1 stycznia przepisy ostatecznie określają tę kwestię, mówiąc, że zabronione jest podczas jazdy korzystanie z telefonów wymagających trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie obowiązuje to innych urządzeń niż telefony, np. CB-radio.

Uważaj na żwirówce

Od 1 stycznia przepisy kwalifikują drogę żwirową jako gruntową, w związku z tym kierowca wyjeżdżający z takiej drogi na jezdnię jest włączającym się do ruchu - powinien ustąpić pierwszeństwa.

Zmiana pasa ruchu na skrzyżowaniu

Zmieniając teraz pas ruchu na skrzyżowaniu musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który jedzie po tym pasie ruchu oraz pojazdowi, który zamierza wjechać na ten pas z prawej strony.

Ważne dla pieszych i rowerzystów

Piesi idący po lewej stronie jezdni muszą ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z przeciwka.
Jeśli idziemy po drodze dla rowerów, to musimy ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Przepis ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych ruchowo.
Rowerzysta natomiast musi bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jeżeli korzysta z chodnika lub drogi dla rowerów i pieszych.

Bez pasów tylko z orzeczeniem

Od 1 stycznia 2002 r. tylko orzeczenie lekarskie może nas zwolnić z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. Dotychczas wystarczyło zaświadczenie lekarskie. Jeżeli dalej chcemy jeździć bez pasów, bo mamy kłopoty zdrowotne uniemożliwiające korzystanie z tych urządzeń, to bezzwłocznie musimy udać się do lekarza po orzeczenie.

Uwaga na rowerzystów

Zgodnie z najnowszymi regulacjami, kierowca musi zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do przejazdów dla rowerzystów, ustępując pierwszeństwa rowerzystom będącym na przejeździe.
Kierowca skręcający w drogę poprzeczną ma pierwszeństwo przed rowerzystą przejeżdżającym przez jezdnię, z wyjątkiem sytuacji, gdy rowerzysta znajduje się na wyznaczonym przejeździe.

Na odebranie jest 6 tygodni

Jeżeli policjant nakaże usunięcie z drogi pojazdu ze względu na naruszenie odpowiednich przepisów ruchu drogowego, na brak tablic rejestracyjnych albo stan wskazując, że pojazd nie jest używany, to właściciel lub uprawniona osoba, ma na odebranie pojazdu 6 miesięcy od terminu usunięcia. Jeżeli pojazd po 6 miesiącach nie zostanie odebrany lub niemożliwe jest ustalenie właściciela lub osoby uprawnionej do jego odbioru, wówczas pojazd, z mocy ustawy, zostaje przejęty na własność gminy lub skarbu państwa.
Poza tym zrezygnowano do 1 stycznia z możliwości usuwania pojazdów, których stan techniczny zagraża jedynie porządkowi ruchu drogowego, nie stwarzając niebezpieczeństwa. Na przykład pojazd ma niewłaściwie oświetloną tablicę rejestracyjną.
Wprowadzono jednocześnie obowiązek bezwzględnego usuwania pojazdów na parkingi strzeżone, jeśli zostały przekroczone dopuszczalne wymiary lub naciski.

Za rok świadectwo oryginalności

W celu ukrócenia kradzieży samochodów i handlu kradzionymi częściami, od 1 stycznia, ale 2003 roku do zarejestrowania samochodu będzie niezbędne świadectwo oryginalności.
Świadectwo takie będzie wydawane po pozytywnym wyniku specjalistycznego badania (kto będzie to robił, tego ustawodawca jeszcze nie określił, ale będą to prawdopodobnie stacje kontroli pojazdów). Badanie będzie odpłatne, a obowiązek jego przeprowadzenia będzie ciążyć na jednej ze stron, kupującej lub sprzedającej. Z praktyki można się spodziewać, że takiego świadectwa będzie żądał kupujący pojazd.
W celu stwierdzenia oryginalności pochodzenia pojazdu badane będą wszystkie jawne i ukryte oznaczenia i identyfikatory pojazdu.
Pojazd będzie uznawany za oryginalny, jeżeli osoba badająca stwierdzi, że samochód składa się z części wytwarzanych lub zamontowanych przez producenta. Możliwe jest używanie innych części, których nabycie potwierdzone jest rachunkami lub innymi dokumentami potwierdzającymi legalność. Jednak z tego obowiązku zwolnieni są posiadacze samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy przed 1 stycznia 2003 roku.
Po 1 stycznia 2003 roku pojazdu bez świadectwa oryginalności nie będzie można zarejestrować. Automatycznie też będzie zawiadamiana policja o fakcie, że dany pojazd nie zdołał przejść badania na oryginalność.
Dzisiaj już trzeba pamiętać, że dokonując napraw pojazdu korzystajmy z autoryzowanych serwisów i oryginalnych części. Żądajmy i przechowujmy fakturę za wykonane naprawy lub zakupione części. Nie korzystajmy z tzw. okazji, czyli nie kupujmy części zamiennych z niewiadomego pochodzenia, po dziwnie niskich cenach.

Koniec z rejonizacją

Od 1 stycznia zlikwidowana została rejonizacja badań technicznych pojazdów. Badanie techniczne można teraz wykonać na dowolnej SKP na terenie całego kraju.

Prawa jazdy po nowemu

Jak już informowaliśmy do 1 czerwca zostanie podniesiony dolny limit wieku uprawniającego do posiadania prawa jazdy. Po 1 czerwca, aby mieć prawo jazdy kategorii A lub B trzeba będzie ukończyć 18 lat. Zatem wszyscy 17-latkowie mają jeszcze pół roku na rozpoczęcie kursu nauki jazdy, bowiem ten właśnie fakt rozstrzygnie, czy prawo jazdy będzie można zrobić według starych zasad.

Wszystko o badaniach medycznych

Po 1 stycznia także negatywny wynik badania psychologicznego może być przyczyną utraty prawa jazdy.
Obecne unormowania wprowadzają dodatkowe badania lekarskie przeprowadzane na podstawie wniosku policji, o ile ta zatrzyma kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwym, po narkotykach lub innych środkach tego rodzaju. O dodatkowe badania kierowcy może także wnioskować starosta, który od zespołu orzekającego otrzyma zawiadomienie o niepełnosprawności kierowcy.
W pierwszym przypadku policja jest zobowiązana, aby skierować kierowcę na badania, które mają na celu stwierdzenia, czy dany obywatel nie jest uzależniony od alkoholu, narkotyków, co wyklucza możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych. W drugim przypadku chodzi o sprawdzenie czy rencista ze względu na posiadaną niepełnosprawność nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Policja może także skierować na dodatkowe badania psychologiczne pirata, który przekroczył dopuszczalną granicę 24 punktów karnych.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Zobacz wszystkie komentarze

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33

AZS AWF Biała Podlaska – Ostrovia Ostrów Wielkopolski 35:33 0 0

I LIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH W przedostatnim meczu sezonu bialscy akademicy pokonali Ostrovię Ostrów Wielkopolski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski

Wykopał w ogrodzie pocisk artyleryjski 0 0

Niewybuch wykopał w ogrodzie właściciel działki w Wólce Gołębskiej.

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny

Lublin: Krwawa bójka po pracy. Zaatakował kolegę swojej byłej dziewczyny 1 1

Miał grozić swojej byłej dziewczynie śmiercią, a potem zaatakował nożem jej kolegę. Niewiele brakowało, aby bójka zakończyła się tragedią. 24-letni Przemysław S. odpowie za to przed sądem

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów w Zamościu. Ciężko obejrzeć wszystko jednego wieczora [zdjęcia] 1 0

Od godziny 18 do 24 można było w sobotę wziąć udział w nocnym zwiedzaniu zbiorów muzealnych w Zamościu.

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników
24 czerwca 2018, 9:00

25. Święto Roweru w Lubartowie. Spodziewają się 15 tys. uczestników 0 0

Nawet 15 tysięcy uczestników spodziewają się organizatorzy jubileuszowego, 25. Święta Roweru w Lubartowie. Wśród uczestników zostanie rozlosowanych 25 rowerów.

24 godziny z mangą i anime
26 maja 2018, 11:00

24 godziny z mangą i anime 3 0

Co Gdzie Kiedy. Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki Cytadela Syriusza (ul. Lwowska 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu 24h z... W sobotę, 26 maja o godz. 11 rozpocznie się wydarzenie 24 godziny z mangą i anime.

Ruski balet ponownie w Lublinie
30 maja 2018, 21:00

Ruski balet ponownie w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Graffiti (al. Piłsudskiego 13) zaprasza na drugą odsłonę imprezy Ruski balet. Wydarzenie odbędzie się 30 maja o godz. 21.

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia
Magazyn
galeria

Szkoła przerabia dawny magazyn. Baza dla nowego kierunku kształcenia 0 0

W szkole rolniczej w Korolówce (pow. włodawski) gospodarskim sposobem dawny magazyn, a jeszcze wcześniej obora adaptowana jest na stajnię. Już niedługo będą tam cztery hucuły. W ten sposób powstaje baza dla nowego kierunku kształcenia, jakim jest hodowla koni.

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne?
26 maja 2018, 20:00

Żurawie 2018: Kto dostanie Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne? 0 0

Poznaliśmy nazwiska 12 osób nominowanych do tegorocznych Żurawi – Lubelskich Wyróżnień Kulturalnych. Wśród nich są m.in. Aleksandra Cieślik – dziennikarka Radia Centrum, Jan Wąsak z tria „Pasażer”, z którym zdobył m.in. nagrodę publiczności na Open Stage oraz Jakub Bodys – fotograf kultury, portrecista.

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR
25 maja 2018, 20:00

Ewa Farna przeciw uzależnieniom - koncert w hali MOSiR 0 1

Co Gdzie Kiedy. Już 25 maja o godz. 20 w Hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli (al. Zygmuntowskie 4) wystąpi gwiazda polskiej sceny muzycznej - Ewa Farna! Artystka wystąpi w ramach akcji profilaktycznej przeciw uzależnieniom.

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo]
film

Zderzenie toyoty z rowerzystą. Czy kierowca w ogóle w miał szansę wyhamować? [wideo] 26 15

Do wypadku doszło w niedzielę około godziny 18:30 na ulicy Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim.

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS

Grzegorz Schetyna poprowadzi wykład na UMCS 0 12

Grzegorz Schetyna - przewodniczący Platformy Obywatelskiej, wicepremier w rządzie Donalda Tuska odwiedzi Wydział Politologii UMCS. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, 24 maja.

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC? 0 0

Zbliża się termin wykupienia OC na kolejny rok? Sprawdź, co wpływa na wysokość składki. Jakie czynniki brane są pod uwagę. Czy znasz je wszystkie?

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć

Odór był wyjątkowo uciążliwy. Ale wkrótce przestanie brzydko pachnieć 0 1

Oczyszczalnia ścieków w Lubartowie w ostatnim czasie jest wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców. Ale już za kilka dni odpoczną: zaczyna się rozruch nowej, wyremontowanej części.

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec

Opole Lubelskie: Wyścig po 16 solarów i jeden piec 0 1

23 maja w Opolu Lubelskim szykuje się niezwykły wyścig. Tego dnia w urzędzie będzie można składać papiery na 17 wakatów w projekcie „Ekologiczny dom w Gminie Opole Lubelskie – etap I”. Chodzi o montaż solarów i jednego pieca na biomasę. Podania będą przyjmowane według zasady: kto pierwszy, ten lepszy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.