czwartek, 22 marca 2018 r.

Moto

Od 17 kwietnia świecimy bez przerwy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2007, 19:10
Autor: Paweł Puzio

Koniec z ociemniałymi samochodami. Od 17 kwietnia wszyscy kierowcy będą musieli używać świateł przez cały rok.

Do tej pory kierowcy w Polsce mieli obowiązek jazdy z włączonymi światłami od 1 października do ostatniego dnia lutego, a także w deszczowe i mgliste dni. - Nowe regulacje na pewno zwiększą bezpieczeństwo na drodze. Od 6 lat wszystkie policyjne radiowozy jeżdżą na światłach przez cały rok - mówi Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie.
Światła mijania włączone w ciągu dnia na pewno nie utrudniają jazdy. - W warunkach dziennych w zasadzie nie występuje efekt oślepiania światłami mijania, nawet niezbyt dobrze ustawionymi, chyba że ktoś jedzie na światłach drogowych. Ponieważ jest widno, oko jest dostosowane do znacznie większej jasności niż światła mijania. - Włączone światła polepszają kontrast i poprawiają widoczność pojazdów, szczególnie ciemnych, w różnych, nietypowych lub często zmieniających się sytuacjach, jak pochmurna pogoda, zamglenia, opady atmosferyczne, jazda na łukach i zakrętach, zwłaszcza znajdujących się za drzewami czy krzewami, wjazd lub wyjazd z cienia, np. lasu, zabudowań, jazda pod słońce - dodaje Kuba Jankowski, instruktor techniki jazdy.
Pomimo faktu, że w 2006 r. liczba wypadków drogowych w Polsce zmniejszyła się w porównaniu z rokiem poprzednim, wciąż zatrważająco wyglądają statystyki dotyczące ofiar. W 2006 r. na polskich drogach zginęły 5103 osoby, a 57 930 zostało rannych. - Ponad 50 proc. wypadków ma miejsce w okresie od marca do września, czyli w czasie dobrej widoczności, kiedy nie ma obowiązku jazdy na światłach w ciągu dnia. Według szacunków ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego, rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł w dzień, także na miesiące od marca do września, zmniejszy liczbę zabitych w wypadkach z udziałem, co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc. - mówi Jan Walenty Tomaka, poseł Platformy Obywatelskiej, który jest autorem poprawki do Prawa o ruchu drogowym wprowadzającej obowiązek używania świateł przez cały rok.
- Z badań przeprowadzonych przez Pentor wynika, że w tej chwili 82 proc. kierowców uważa, że pozytywnym efektem jazdy przez całą dobę z włączonymi światłami jest poprawa widoczności samochodu, a 27 proc., że to większe bezpieczeństwo dla prowadzącego - mówi Tomasz Wajda z koalicji na rzecz jazdy na światach przez cały rok. Gapiostwo, niestety, będzie kosztować - 1 punkt i 100 złotych mandatu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!