sobota, 20 stycznia 2018 r.

Moto

Piraci przegrają na punkty karne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 stycznia 2003, 21:14

Kierowcy, którzy jednocześnie popełnią dwa lub więcej wykroczeń, zostaną ukarani sumą punktów karnych za każde z nich. Dotychczas otrzymywali punkty karne za najcięższe wykroczenie. Nowe zasady karania najbardziej odczują wszyscy, którzy popełniają najwięcej wykroczeń.

W tym roku na Lubelszczyźnie nie było jeszcze takiego przypadku. – Tak może być, kiedy np. kierujący jednocześnie przekroczy prędkość o 50km/h, będzie przewoził dziecko bez fotelika i dodatkowo wyprzedzi inny pojazd na przejeździe kolejowym lub bezpośrednio przed nim. – wyjaśnia st. asp. Krzysztof Sawicki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Za każde przewinienie dostanie punkty karne, które są sumowane. W tym przypadku za przekroczenie prędkości będzie to 10 pkt, za brak fotelika – następne 3 pkt i za wyprzedzanie na przejeździe – 8 pkt, co w sumie da 21 pkt. Dla kierowcy, który ma prawo jazdy do roku oznacza to skierowanie na egzamin kontrolny i testy psychologiczne.
Przypomnijmy – limit 21 punktów karnych dotyczy młodych stażem kierowców (prawo jazdy do roku). Pozostali mogą bezkarnie mieć do 24 punktów łącznie. Są one „kasowane” po roku od daty otrzymania pierwszych karnych punktów.
Nie jest to jedyna zmiana w kodeksie drogowym. Od początku tego roku punkty karne można otrzymać za wykroczenia, które dotychczas były karane jedynie mandatem. Za przewożenie dziecka bez fotelika można „zarobić” 3 pkt, za nie zapięte pasy bezpieczeństwa – 2 pkt, za przewożenie pasażerów niezgodne z przepisami (np. cztery osoby na tylnym siedzeniu) – 1 pkt i za brak kasku (w przypadku motorowerzystów i motocyklistów) – 2 pkt. Także dwa punkty karne możemy od 1 stycznia otrzymać za nietrzymanie się podczas jazdy prawej krawędzi jezdni.
W nielicznych przypadkach punkty nie będą dodawane. – Jeżeli kierowca spowoduje kolizję, popełniając przy tym inne wykroczenia, otrzyma jedynie sześć punktów karnych za kolizję – tłumaczy K. Sawicki. – Nowego systemu nie muszą obawiać się kierowcy, którzy wykazują rozsądek za kierownicą. Z pewnością „stracą” na nim piraci drogowi. I o to chodzi.
Podobne zdanie mają lubelscy kierowcy. – Z piratami drogowymi od dawna należało zrobić porządek – mówi jeden z lubelskich taksówkarzy. Nie ma usprawiedliwienia dla kierowcy, który np. wyprzedza na przejściu dla pieszych. Takim powinno się prawo jazdy odbierać natychmiast.

Grzywny i punkty karne (w nawiasach) za niektóre przewinienia drogowe

• Przekroczenie dopuszczalnej prędkości
Do 10 km/h – od 50 zł (1)
11–19 km/h – 50–100 zł (2)
20–30 km/h – 100–200 zł (4)
31–40 km/h – 200–300 zł (6)
41–50 km/h – 300–400 zł (8)
powyżej 51 km/h – 400–500 zł (10)
• Jazda bez wymaganych przepisami świateł
Od zmierzchu do świtu
– do 400 zł (4)
Od 1 października do ostatniego dnia lutego – do 200 zł (2)
• Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – do 500 zł (6)
• Jazda z prędkością utrudniając<00E0><00E0>ą ruch innym – do 500 zł (2)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!