piątek, 23 lutego 2018 r.

Moto

Około 200 byłych pracowników DMP protestowało wczoraj w lubelskiej fabryce żądając wypłaty zaległych świadczeń. Po trwającej ponad pół godziny manifestacji ludzie rozeszli się do domów. Zobowiązania wobec wszystkich zwolnionych pracowników wynoszą ok. 20 mln zł.
– Od września nie płacą nam pensji. Co mamy robić? Mnie zalegają prawie 3 tysiące złotych – mówi Marian Z., jeden z uczestników wczorajszej manifestacji. – Idą święta, dzieci wołają jeść, a my nie mamy co do garnka włożyć.
Byli pracownicy sami zorganizowali manifestację. Na początku spotkali się z syndykiem, chcieli się dowiedzieć kiedy będą wypłacone pieniądze. – Syndyk masy upadłości powtórzył jeszcze raz, że w kasie DMP nie ma żadnych pieniędzy – mówi Paweł Wądołowski, rzecznik prasowy syndyka.
Jedyne środki, na jakie mogą liczyć pracownicy DMP, pochodzą z Funduszu Pracowniczych Świadczeń Gwarantowanych. – Kiedy trafią do Lublina nie wiemy. Syndyk dopełnił wszelkich formalności, aby pieniądze na zaległe świadczenia wobec pracowników dotarły jak najwcześniej – dodaje Wądołowski.
Z tych środków mają być wypłacane pensje, odprawy oraz odszkodowania dla odchodzących pracowników. Chodzi łącznie o ok. 20 mln zł. Zaległości wobec byłych pracowników są zróżnicowane, wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W październiku, podczas pierwszej fali zwolnień po ogłoszeniu upadłości DMP, biuro syndyka zapewniało, że pieniądze z funduszu wpłyną po 15 listopada. – Syndyk za dużo obiecał. Podał termin wypłat, na który nie ma wpływu – mówi Andrzej Chrząstowski, przewodniczący zakładowej Solidarności.
Manifestanci po spotkaniu z syndykiem L. Liszczem przeszli do holu budynku biurowca, gdzie wyzwiskami obrzucili zarówno syndyka jak też działaczy fabrycznych związków zawodowych. Ostatecznie dogadali się ze związkowcami. – Jeśli do środy nie wpłyną żadne pieniądze, to w czwartek będziemy wspólnie pikietować przed Urzędem Wojewódzkim – mówi Chrząstowski.
Dzisiaj w warszawskiej siedzibie funduszu będą omawiane sprawy związane
z pieniędzmi dla lubelskich pracowników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!