środa, 26 kwietnia 2017 r.

Moto

Przyciasny fotelik

Dodano: 3 stycznia 2002, 19:12

Od pierwszego stycznia dzieci do 12 roku życia muszą siedzieć w ochronnym foteliku, jeśli podróżują na przednim siedzeniu. Tymczasem największe krzesełka, które można w tej chwili kupić, są przeznaczone dla dzieci, które ważą nie więcej niż 36 kilogramów.

Pediatrzy zapewniają, że prawidłowo rozwinięty 12-latek może ważyć nawet 50 kilogramów i mierzyć około 160 cm wzrostu. Wiadomość, że tak wyrośnięte pociechy trzeba umieścić w foteliku, budzi w sprzedawcach śmiech.
Dodatkowo nowy przepis nie określa granicy wzrostu. – Dlatego każde dziecko, nawet to wyjątkowo wyrośnięte, nie może podróżować na przednim siedzeniu bez specjalnego krzesełka – wyjaśnia Józef Siemko, naczelnik sekcji ruchu drogowego KMP w Zamościu. – Ponadto taki pasażer nie może siedzieć w uproszczonej formie fotelika, czyli na tzw. podkładce.
Tymczasem zdaniem sprzedawców właściwie tylko na takiej podkładce jest w stanie zmieścić się normalnie rozwinięty dwunastolatek. Ważne jest także to, że zarówno podkładki jak i foteliki, które w tej chwili można znaleźć w sklepach, są przeznaczone dla dziecka ważącego nie więcej niż 36 kilogramów. – Raczej mało prawdopodobne jest, że normalnie wyrośnięte, kilkunastoletnie dziecko zmieści w czymś takim – twierdzi Ewa Łęcka, ze sklepu Smyk w Biłgoraju, która podobnie, jak inni sprzedawcy nic nie słyszała o produkcji większych krzesełek.
Także wielu policjantów nieoficjalnie wyraża swoje zastrzeżenia do nowych przepisów. Mówią, że nie zdadzą one egzaminu w praktyce, a zatem nie da się ich tak naprawdę poważnie egzekwować. – Jeśli dziecko jest na tyle duże, że pasy bezpieczeństwa w jego przypadku spełniają swą funkcję, to chyba nie będzie konieczności kontrolowania jego wieku – zastrzegają funkcjonariusze drogówki i tym samym dają znać, że na nowe rozporządzenia będą przymykać oczy.
Nowy przepis podwyższył o dwa lata granicę wieku dla małych pasażerów podróżujących na przednim siedzeniu.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24