piątek, 23 lutego 2018 r.

Moto

W oczekiwaniu na wytyczne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 stycznia 2007, 17:59
Autor: Paweł Puzio

Importerzy samochodów z Unii nie rzucili się do urzędów celnych w wnioskami o zwrot nadpłaty akcyzy. Każdy czeka na ruch Ministerstwa Finansów.

A dokładnie rzecz biorąc, na konkretną procedurę określenia zwrotu akcyzy. Przypomnijmy, stosowana w Polsce akcyza na sprowadzane z Unii Europejskiej samochody starsze niż dwa lata była sprzeczna z unijnym prawem. - Od 1 maja 2004 do końca listopada mieszkańcy naszego regionu sprowadzili 128 941 samochodów. Kwota akcyzy od tych samochodów wyniosła ponad 76 milionów złotych. - Nie ma jeszcze szturmu osób z wnioskami o zwrot nadpłaconej akcyzy. Dzień po ogłoszeniu wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjęliśmy 60, 70 wniosków. Teraz ta liczba spadła. Jednak spodziewamy się, że lada dzień możemy zostać zalani takimi wnioskami - mówi Krzysztof Jarzynka, naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie.
Prywatni importerzy i celnicy czekają na określenie przez Ministerstwo Finansów warunków zwrotu nadpłaconej akcyzy. - Nie wiem, jak będą liczyć nadpłatę akcyzy. Czy od wartości na fakturze, czy wartości rynkowej określonej przez tabelę wycen rzeczoznawców - mówi pan Jan z Lublina. - Nie ukrywam, że jak większość rodaków, tak i ja, podałem na fakturze mocno zaniżoną kwotę zakupu auta. Boję się, że gdy zwrócę się o zwrot nadpłaty, to każą mi dopłacać - dodaje.
Rąbka tajemnicy uchyla Marcin Czajka z Izby Celnej w Białej Podlaskiej. Prawdopodobnie będziemy liczyć wysokość akcyzy według stawek obowiązujących od grudnia 2006, w stosunku do ceny rynkowej samochodu w Polsce, określonej przez specjalistyczne tabele, w dniu jego wprowadzenia na polski obszar celny. Ale o szczegółach procedury zwrotu prawdopodobnie będzie decydować Naczelny Sąd Administracyjny - tłumaczy Czajka. Zastrzega jednak, że są to tylko przypuszczenia.
Przypomnijmy, że od 1 grudnia 2006 r. wszystkie te samochody, niezależnie od wieku, obłożone są akcyzą w wysokości 3,1 proc. (do 2000 ccm pojemności silnika) i 13,6 proc. (powyżej tej pojemności). Może się zatem zdarzyć i tak, że ktoś będzie musiał dopłacić, zamiast odzyskać pieniądze. Dotyczy to szczególnie aut z dużymi silnikami. - W pierwszej kolejności będziemy weryfikować osoby, które zwrócą się z wnioskami o zwrot akcyzy - dodaje Czajka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!