poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Moto

Ważne czy nieważne prawo jazdy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 stycznia 2008, 19:27
Autor: Paweł Puzio

W Internecie ukazał się artykuł dotyczący kodów w prawie jazdy, które określają wadę wzroku kierowcy oraz sposób jej korekty.

Taki kod powinien znajdować się w prawie na odwrocie, w rubryce nr 12. Tymczasem nasz Czytelnik prowadzi w okularach, ale w jego prawie jazdy nie ma żadnych wpisów o ograniczeniach.

Sprawa dotyczy nowych praw jazdy, wydanych po pierwszym stycznia 2002 r. - Nie chcę omawiać całego artykułu, dodam tylko, że moje prawo jazdy w myśl tego, co tam napisano, jest nieważne. Nie mam dodatkowych dwóch cyferek mówiących o tym, że powinienem jeździć w okularach - pisze do nas pan Andrzej. - I teraz najlepsze. W artykule Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, odpowiedzialny za pracę policji powiedział, że resort zajmie się tą sprawą i pilnie zbada, skąd powstał ten problem, aby jak najszybciej go rozwiązać. Skontaktowałem się z Wydziałem Komunikacji UM Lublin i pani odpowiadająca na moje pytanie stwierdziła, że jest to nieprawda, a moje prawo jazdy jest nadal ważne - kończy pan Andrzej.

Poprosiliśmy Janinę Matacz, kierownika referatu praw jazdy w Wydziale Komunikacji UM Lublin, o skomentowanie tej sytuacji, - Jeżeli ktoś miał wydane prawo jazdy na czas nieograniczony, w międzyczasie pogorszył mu się wzrok i jeździ teraz w okularach, to jego dokument jest ważny, pomimo że w rubryce 12 nie ma żadnych adnotacji o ograniczeniach. Natomiast, jeśli ktoś ma odnotowane ograniczenie, np. jazda w okularach (kod 01.01) a prowadzi w szkłach kontaktowych, to może na własny koszt zrobić badania okulistyczne. Z odpowiednim zaświadczeniem musi się zgłosić do Wydziału Komunikacji, a my dokonamy odpowiednich zmian w dokumencie, np. wymagane okulary (kod 01.01) lub soczewki kontaktowe (kod 01.06). Niestety, wymiana prawa jazdy odbywa się na koszt petenta. Trzeba za to zapłacić 70 złotych - tłumaczy Janina Matacz.

Oznaczenia ograniczeń

W polach kolumny oznaczonej liczbą 12 umieszcza się liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają następujące ograniczenia w korzystaniu z uprawnień lub informacje dodatkowe:

Oto niektóre przykłady

1) 01 – wymagana korekta i/lub ochrona wzroku:
01.01 – okulary,
01.02 – soczewka (i) kontaktowa (e),
01.03 – szkła ochronne,
01.04 – szkło matowe,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub szkła kontaktowe,
2) 02 – wymagana korekta słuchu:
02.01 – aparat słuchowy jednouszny,
02.02 – aparat słuchowy obuuszny,
3) 03 – wymagane protezy/szyny ortopedyczne kończyn:
03.01 – proteza/szyna ortopedyczna kończyny górnej,
03.02 – proteza/szyna ortopedyczna kończyny dolnej
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!