niedziela, 18 marca 2018 r.

Moto

Wszystko, co warto wiedzieć o holowaniu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 lutego 2002, 18:53
Autor: Paweł Puzio

Sprawa holowania uszkodzonych samochodów z miejsca kolizji budzi ostatnio dosyć dużo kontrowersji. Warto jednak wiedzieć, że właściciel uszkodzonego pojazdu ma sporo praw i sam może zdecydować o wyborze firmy zajmującej się holowaniem uszkodzonych pojazdów na parking. Zacznijmy, zatem od początku.

Kiedy pojazd należy holować?
O tym, że w ruchu miejskim nie trudno o stłuczkę, przekonał się niejeden kierowca. Zawsze takiemu wydarzeniu towarzyszą spore nerwy i duży stres. Często wielu z kierujących traci głowę.
Tu trzeba zachować zimną krew. Jeżeli samochód ma uszkodzoną chłodnicę, układ kierowniczy lub jezdny, światła, zbite kierunkowskazy - to wówczas musimy skorzystać z pomocy drogowej, która nas zaholuje do wybranego miejsca. Ważne jest to, aby proces holowania odbył się bezpiecznie, bez narażania innych uczestników ruchu drogowego na ryzyko kolizji lub wypadku. Z tego chociażby powodu należy zdecydować się na pomoc profesjonalnej firmy holowniczej.

Jak wybrać pomoc drogową?

Policja, która jest obecna na miejscu zdarzenia, zawsze konsultuje się z oficerem dyżurnym, który posiada listę firm świadczących usługi holownicze. Nie musimy jednak korzystać z pomocy stróżów prawa. Zawsze w książeczce serwisowej masz adres najbliższego dealera, który z pewnością posiada sam lub ma zaprzyjaźnioną firmę holowniczą. Jeżeli nie masz takowych danych, to zdaj się na wiedzę policjantów.
Dobrze zatem mieć przy sobie telefon komórkowy lub skorzystać z łączności policji. Przed zamówieniem firmy holowniczej, warto ustalić cenę usługi.
Pamiętaj też, że uszkodzony samochód będziesz musiał naprawić, zdecyduj się zatem na taką firmę, która udzieli ci pomocy kompleksowej. Jeżeli masz nowy samochód, to najlepiej, aby to był holownik z najbliższego punktu autoryzowanego. Jeżeli nie chcesz korzystać z serwisu autoryzowanego, wówczas wybierz firmę, która pomoże załatwić wszelkie formalności. Chodzi tutaj o prawidłowe zabezpieczenie samochodu na parkingu strzeżonym, udzielnie porady prawnej, co dalej robić po stłuczce. To niezbędne minimum.
Duże firmy proponują usługę kompleksową, czyli całkowitą obsługę klienta, od holowania, poprzez załatwienie formalności z ubezpieczycielem, kompletną naprawę uszkodzonego samochodu, wypożyczenie auta zastępczego na czas reperacji.
Pamiętajcie, że to kierowca ma prawo wyboru firmy holowniczej, bez ulegania jakimkolwiek sugestiom czy ulegania presji z jakiejkolwiek strony.

Kto holuje w Lublinie?

Lubelska policja wraz z firmami holującymi ustaliła podział terytorialny stref usług. Nie jest to podział dokonany administracyjnie, lecz wynegocjowany. Można skorzystać z usług tych firm, lecz nie jest to obowiązek. Raczej wybór kierowcy, właściciela uszkodzonego samochodu. Jeżeli dojdzie do stłuczki, wasz samochód ulegnie uszkodzeniu, a na miejscu zdarzenia pojawi się policja, to spytajcie się, w rejonie działania którego komisariatu doszło do kolizji. Wtedy będziecie mogli wybrać firmę z listy policyjnej lub zdecydować się na usługę innego holownika. (p.p.)

Rejon działania Firma holująca
Komisariaty I, IV, VIII Pomoc drogowa – Petraszewska, Expres – G. Święcicki
Komisariat II Speed Car, PHU „Moto-Euro”
Komisariat III Pomoc Drogowa „Sabat”, Pomoc Drogowa – M. Polski, Auto-Spryt
Komisarita V Autopomoc – M. Zielińska, Autopomoc – S. Bielak
Komisariat VI Auto Centrum – M. Kępa, Autopomoc – J. Nowicki
Komisariat VII Help-Car
Rejon komisariatu w Bychawie Auto-Spryt
Rejon komisariatu w Bełżycach Wiesław Mendyk
Rejon komisariatu w Niemcach PUH „Moto-Euro”


Ile to kosztuje?

Na holowanie nie ma cen urzędowych czy określonych w taryfikatorze. W Lublinie obowiązuje tzw. ryczałt miejski, który wynosi od 120 do 150 złotych netto za holowanie samochodu i zabezpieczenie go na parkingu strzeżonym. Koszty parkowania to już oddzielny temat.
Z firmą holującą można się jednak zawsze dogadać. Cena może być niższa nawet o 50 proc. To jest wasze prawo, z którego możecie skorzystać. Jeżeli nie dogadacie się z firmą holująca, zawsze możecie zrezygnować z jej usług.
Poza miastem obowiązuje stawka za kilometr, która wynosi od 2,50 do 2,80 złotych netto.
Pamiętajcie jednak o tym, że w większości macie polisę Assistance. Polisa taka daje wam prawo do skorzystania z usługi firmy holowniczej, która potem rozliczy się z ubezpieczycielem. Assistance jednak obejmuje tylko pewien dystans. Warto zatem trochę przestudiować tę polisę, aby później nie popaść w tarapaty finansowe. Polisa Assistance gwarantuje holowanie do najbliższego punktu serwisowego. Nie warto zatem uszkodzonego samochodu holować np. z Krakowa do Lublina, bo za usługę będziemy musieli zapłacić sami, a nie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dariusz Skórski - specjalista z lubelskiej firmy Sabat

W ostatnim czasie sporo niezdrowej atmosfery zgromadziło się wokół firm holowniczych. Tymczasem to kierowcy uszkodzonych w kolizji pojazdów mają święte prawo wyboru firmy holowniczej, która zabierze ich samochód z miejsca zdarzenia. Jako fachowiec pracujący w tej branży od kilkunastu lat, mogę polecić korzystanie z usług firm, które proponują w tym zakresie kompleksową usługę. Od holowania, poprzez załatwienie formalności z ubezpieczycielem dotyczących likwidacji szkody, aż po naprawę uszkodzonego samochodu. Kiedy skorzystamy
z usług takiej firmy, wówczas możemy liczyć nawet na 50-proc. zniżkę na holowanie.

Roman Nowicki - firma Starter
Nową propozycją na rynku jest oferta Starter. Największym udziałowcem tej firmy jest niemiecki ADAC. Firma Starter świadczy usługi w zakresie pomocy drogowej na terenie całego kraju, przez całą dobę. Ceny usług są jednakowe i obowiązują w całym kraju bez względu na porę dnia i nocy oraz warunki atmosferyczne. Skuteczna naprawa na drodze kosztuje 77,87 zł, holowanie do 25 km
94,26 zł netto (obejmuje dojazd, atransport i powrót), każdy następny kilometr 1,56 zł netto. Dodatkową zaletą jest możliwość wykupienia karty Starter, która uprawnia do wysokich zniżek. •

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!