piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Moto

Z kopertą zdasz kopertę

Dodano: 5 lutego 2002, 21:57

Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców w obecnym kształcie nie przygotowuje <br />
do bezpiecz
Szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców w obecnym kształcie nie przygotowuje
do bezpiecz

Egzaminy na prawo jazdy to niemal hazard - wynika z raportu NIK. Za pierwszym razem zdają nieliczni. W Białej Podlaskiej i Lublinie egzaminowani spotkali się z propozycjami wręczenia łapówki.

Według Najwyższej Izby Kontroli, 17,3 proc. z 52 kandydatów na kierowców anonimowo ankietowanych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej spotkało się z propozycją wręczenia łapówki za zdanie egzaminu, a 9,6 proc. wręczyło pieniądze. W Lublinie było to odpowiednio 6 proc. z 47 respondentów i zero.
Kontrola w WORD w Białej Podlaskiej wykazała również, że na 15 zatrudnianych egzaminatorów sześciu było wcześniej karanych mandatami m.in. za jazdę po alkoholu, naruszenie zakazu wyprzedzania na skrzyżowaniu czy przekraczanie dozwolonej prędkości.
W czasie kontroli WORD w Lublinie egzaminowana osoba - w obecności kontrolera delegatury NIK - usiłowała, w zamian za korzystny wynik egzaminu, wręczyć łapówkę egzaminatorowi. Zdając egzamin teoretyczny popełniła trzy błędy. Gdy dowiedziała się o złym wyniku, powiedziała: "to może ja zapłacę”. I położyła na biurku egzaminatora kopertę, mówiąc, że jest w niej 800 zł. Egzaminator powiadomił policję. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Lublinie.
Stanisław Borowicz, dyrektor WORD w Białej Podlaskiej, jest - jak to określił - zaszokowany danymi NIK. - To tak, jakby mnie ktoś uderzył w twarz w kościele - mówi. - Nie mogę uwierzyć, że te informacje pochodzą z NIK. Mam protokół z ubiegłorocznej inspekcji. Nie ma w nim ani słowa na temat jakichkolwiek nieprawidłowości, które mogłyby posłużyć do sformułowania zarzutów. Jest natomiast podkreślenie celowości naszych działań uspołeczniających egzamin. Prawie zupełnie wyeliminowaliśmy sytuacje, kiedy egzaminator i egzaminowany zostają sam na sam.
Dyrektor dysponuje też wynikami badań z ubiegłego roku. Na życzenie ośrodka ankietowano osoby zaraz po egzaminie na prawo jazdy, zarówno te, którym się powiodło, jak i pechowców. Wszyscy, zdaniem dyr. Borowicza, podkreślali bardzo dobrą atmosferę i zaprzeczali, że sugerowano im wręczenie łapówki.
- Odbieram to jako oskarżenie, zupełnie bezpodstawne. Będziemy się bronić i żądać wyjaśnień - zapowiada dyrektor.
Tymczasem niektórzy bialscy kierowcy przyznają, że w dniu egzaminu zetknęli się z tzw. naganiaczami, którzy proponowali pomoc w zaliczeniu go. - Kuzyn, który jest policjantem, ostrzegł mnie, że to są prymitywni oszuści, nawet nie znający bliżej egzaminatorów. Wolałem nie wchodzić z nimi w układy, ale widziałem, jak inni ze strachu gotowi byli zapłacić - wspomina taksówkarz.

Droga jazda

Opłata za kurs waha się od 600 do 700 zł. Egzamin kosztuje 72 zł, a jedna, dodatkowa godzina jazdy od 30 do 40 zł. Na ewentualną łapówkę trzeba przygotować od 700 zł do 2 tys.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!