wtorek, 30 maja 2017 r.

Moto

Zadbaj o dobrą aurę w aucie

Dodano: 26 grudnia 2007, 17:00
Autor: PAWEŁ PUZIO

W Polsce każdego roku ma miejsce ponad 500 kolizji spowodowanych ograniczeniem sprawności motorycznej kierowcy...

i około 500 z powodu zaśnięcia lub zmęczenia osoby prowadzącej samochód. Na sprawność psychomotoryczną kierowcy, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy, w znacznym stopniu wpływa temperatura w pojeździe.

Dzięki układowi ogrzewania i wentylacji oraz klimatyzacji można odpowiednio ją regulować, a także pozbyć się ograniczającego widoczność parowania szyb.


Optymalnie jak w maju

Optymalna temperatura w samochodzie to od 20 do 22°C. Jeśli w samochodzie jest za zimno, kierowca będzie podróżował w ubraniu, w którym wsiadł do pojazdu, a w zimie składa się ono zazwyczaj z kilku warstw. Taki ubiór krępuje ruchy i nie pozwala na swobodne manewrowanie kierownicą. Dodatkowo, w przypadku kolizji przedmioty znajdujące się w kieszeniach mogą zranić kierowcę. Zbyt niska temperatura nie sprzyja jeździe, ale niewskazana jest również temperatura zbyt wysoka, która wpływa na obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Zła wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują niedotlenienie organizmu i dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny.


Dmuchawa musi być sprawna

- Sprawnie działający układ ogrzewania i wentylacji oraz klimatyzacja zapewniają komfort podróży, ale i pozwalają zlikwidować charakterystyczne dla warunków zimowych parowanie szyb - mówi Ryszard Wierzchoń, mechanik w lubelskim serwisie Seata. - W warunkach zimowych widoczność i tak często ograniczają opady, a prowadząc samochód z zaparowanymi szybami możemy nie zauważyć pieszego czy jadącego samochodu i spowodować wypadek. Problem skutecznie wyeliminuje włączenie klimatyzacji. W samochodach bez klimy pary pozbyć się można za pomocą nadmuchu zimnego powietrza z dmuchawy i stopniowemu, w miarę nagrzewania się silnika, włączaniu ogrzewania. Strumień powietrza ustawiać należy na szybę.


Samochód też trzeba wietrzyć

Podczas postojów zawsze należy wietrzyć samochód. Ogrzewanie osusza powietrze, więc w trakcie podróży powinniśmy pić dużo wody. Warunki panujące w instalacji sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju grzybów i bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia. Nieprzyjemny zapach odczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora to znak, że układ wymaga chemicznego czyszczenia, które można przeprowadzić w każdym warsztacie zajmującym się klimatyzacją, bądź zrobić to samodzielnie z użyciem odpowiednich preparatów.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!