piątek, 19 stycznia 2018 r.

Moto

Nie słyszeliśmy, że mandaty są nieważne – mówią sierżant Janusz Jesierski (po lewej) i aspirant szta
Nie słyszeliśmy, że mandaty są nieważne – mówią sierżant Janusz Jesierski (po lewej) i aspirant szta

Dostałeś mandat za przekroczenie prędkości lub złe parkowanie? Jest on nieważny - mówią prawnicy. Trzeba go jednak zapłacić - oponują policjanci i Straż Miejska. Wszystkie mandaty są wystawiane na nieaktualnych już drukach.

Przepisy mówią, że od 28 września na drukach mandatu powinny być nowe rubryki, m.in. na numer PESEL, których nie ma w starych druczkach. Nowych mandatów, które miały obowiązywać od końca września nikt jednak nie ma. Wszyscy używają starych druków. Czy ważnych?
Warszawska Straż Miejska nie wypisuje mandatów na starych drukach, bo uważa to za niezgodne z prawem. - Rozporządzenie MSWiA z 9 września wprowadziło nowy wzór mandatu, dodając takie rubryki jak dane sprawcy i jego numer PESEL - wyjaśnia Rafał Lasota, rzecznik warszawskiej Straży Miejskiej. - Ponieważ rozporządzenie nie wprowadziło okresu przejściowego na obowiązywanie starych mandatów i nie mówi, że stare mandaty mogą obowiązywać, nasi prawnicy stwierdzili, że nie powinny one być używane. Dlatego z dniem 28 września wszystkie stare druki oddaliśmy.
- Jeżeli rozporządzenie przewiduje wejście nowych druków, to w dniu, w którym rozporządzenie zaczyna obowiązywać powinny być nowe druki mandatów - stwierdził wczoraj Grzegorz Kurczuk, minister sprawiedliwości.
"Mandatowe” zamieszanie panuje w lubelskim światku prawniczym. Jedni mówią, że mandaty są nieważne. Inni, że wprost przeciwnie.
Nasza Straż Miejska wypisuje mandaty na starych drukach. - My radziliśmy sobie w ten sposób, że PESEL wpisywaliśmy w lewy dolny róg druczku - tłumaczy Robert Klimek, z-ca komendanta Straży Miejskiej w Puławach.
- Cały czas używamy dotychczasowych druków mandatów. Sam takie wlepiam kierowcom - wyjaśnia komisarz Arkadiusz Delekta z wydziału ruchu drogowego KWP w Lublinie. - Nie otrzymaliśmy żadnego pisma czy informacji o ich nieważności.
Ministerstwo Spraw Węwnętrznych i Administracji przyznaje się do błędu. - W używanych obecnie mandatach brak rubryki na PESEL. Ta techniczna zmiana nie unieważnia mandatu - uważa Alicja Hytrek, rzecznik Ministerstwa Spraw Węwnętrznych i Administracji.
Szef MSWiA Krzysztof Janik zapowiedział wczoraj wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za zamieszanie z mandatami karnymi. Według resortu, cała sprawa nie spowoduje strat finansowych. Minister Janik już we wtorek zarządził kontrolę. - Osoby, które kontrola wskaże jako odpowiedzialne za niedopatrzenie czy błąd, na pewno poniosą konsekwencje - dodaje Hytrek.

Zbigniew Hołda - prawnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Nie jestem przekonany, czy to wystarczający powód do kwestionowania mandatów. W sądach również używa się archaicznych formularzy, ale ja, jako adwokat, nie wpadłbym na pomysł, by kwestionować ważność dokumentu z powodu archaiczności formularza.

Jacek Sobczak - prawnik z UMCS

Nowe rozporządzenie jako akt powszechnie obowiązujący uchyliło stary formularz mandatu i z tego punktu widzenia mandaty są nieważne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!