niedziela, 30 kwietnia 2017 r.

Moto

Zapomnij o cle na cztery kółka

Dodano: 2 stycznia 2002, 15:56
Autor: Marek Kliza

Od wtorku nie zapłacimy już cła od sprowadzanych do Polski nowych i używanych samochodów posiadających tzw. europejskie świadectwo pochodzenia (co oznacza, że ponad 60 proc. ich wartości fabrycznej musi pochodzić z Europy), wyprodukowanych w krajach należących do Unii Europejskiej, państwach zrzeszonych w CEFTA i EFTA, a także na Litwie, Łotwie, w Estonii, Izraelu, na Wyspach Owczych i w Turcji. Do tej pory za samochody te, sprowadzane poza kontyngentem bezcłowym, trzeba było zapłacić cło w wysokości 2 lub 5 proc. ich wartości, ale nie mniej niż 178,60 euro lub – jeśli samochód miał więcej niż cztery lata – 357,10 euro.
– Stawki ceł naliczanych w przypadku, gdy samochód jest wyprodukowany i przywożony z państw, z którymi nie mamy umów o wolnym handlu, nie zmieniły się – powiedziała Ewa Jakubowska z Departamentu Środków Taryfowych i Pozataryfowych Głównego Urzędu Ceł.
Od 1 stycznia br. cło na takie auta z silnikami benzynowymi o pojemności ponad 3 l oraz wysokoprężnymi ponad 2,4 l wynosi 35 proc. wartości pojazdu, zaś z silnikami o mniejszym litrażu – 10 proc. Nie może to jednak być mniej niż 1250 euro w przypadku samochodów nowych i mających do czterech lat, oraz nie mniej niż 2500 euro dla aut starszych.
Ze wstępnych szacunków firmy Samar monitorującej rynek motoryzacyjny wynika, że w 2001 roku przyjechało do Polski 220–230 tys. aut używanych.

Kto w CEFTA, EFTA i UE

Do Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (CEFTA) należą: Czechy, Polska, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia i Bułgaria, do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Liechtenstein,
a do Unii Europejskiej – Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Finlandia i Szwecja.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24