środa, 21 marca 2018 r.

Moto

Zapomnij o cle na cztery kółka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2002, 15:56
Autor: Marek Kliza

Od wtorku nie zapłacimy już cła od sprowadzanych do Polski nowych i używanych samochodów posiadających tzw. europejskie świadectwo pochodzenia (co oznacza, że ponad 60 proc. ich wartości fabrycznej musi pochodzić z Europy), wyprodukowanych w krajach należących do Unii Europejskiej, państwach zrzeszonych w CEFTA i EFTA, a także na Litwie, Łotwie, w Estonii, Izraelu, na Wyspach Owczych i w Turcji. Do tej pory za samochody te, sprowadzane poza kontyngentem bezcłowym, trzeba było zapłacić cło w wysokości 2 lub 5 proc. ich wartości, ale nie mniej niż 178,60 euro lub – jeśli samochód miał więcej niż cztery lata – 357,10 euro.
– Stawki ceł naliczanych w przypadku, gdy samochód jest wyprodukowany i przywożony z państw, z którymi nie mamy umów o wolnym handlu, nie zmieniły się – powiedziała Ewa Jakubowska z Departamentu Środków Taryfowych i Pozataryfowych Głównego Urzędu Ceł.
Od 1 stycznia br. cło na takie auta z silnikami benzynowymi o pojemności ponad 3 l oraz wysokoprężnymi ponad 2,4 l wynosi 35 proc. wartości pojazdu, zaś z silnikami o mniejszym litrażu – 10 proc. Nie może to jednak być mniej niż 1250 euro w przypadku samochodów nowych i mających do czterech lat, oraz nie mniej niż 2500 euro dla aut starszych.
Ze wstępnych szacunków firmy Samar monitorującej rynek motoryzacyjny wynika, że w 2001 roku przyjechało do Polski 220–230 tys. aut używanych.

Kto w CEFTA, EFTA i UE

Do Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (CEFTA) należą: Czechy, Polska, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia i Bułgaria, do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) – Norwegia, Szwajcaria, Islandia i Liechtenstein,
a do Unii Europejskiej – Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Włochy, Dania, Irlandia, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Finlandia i Szwecja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!