czwartek, 22 marca 2018 r.

Moto

Zerowe cło, niewielki import

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 stycznia 2002, 19:24
Autor: Paweł Puzio

Nie rzuciliśmy się na używane auta z Zachodu. Choć wydawało się,
że bardziej liberalne przepisy wzmogą import, w urzędach celnych nie ma tłoku.

Od 1 stycznia możemy do Polski sprowadzać samochody używane bez cła z krajów należących do m.in. Unii Europejskiej. Zniesiono też przepis ograniczający wiek importowanych samochodów do 10 lat. Obecnie do kraju można sprowadzić nawet starsze auto, pod warunkiem, że spełni ono dosyć surowe normy ekologiczne.
– Nie zauważyliśmy wzmożonej podaży aut używanych sprowadzonych z Zachodu w tym roku – ocenia Ryszard Sadowski, pracownik największej w regionie giełdy samochodowej w Elizówce. – Nie ma tych samochodów zbyt wiele, a i ceny nie spadły znacząco. Dla przykładu volkswagen passat z silnikiem Diesla 1,9 wyprodukowany w 1994 roku, sprowadzony do Polski trzy dni temu, kosztuje 21,5 tysiąca złotych.
Ruchów cenowych nie widać też w lubelskich komisach samochodowych. – Cło i tak było już niskie w minionym roku, więc sprowadzenie stawki do zera po 1 stycznia nie ma żadnego znaczenia – mówi Sławomir Fedoniuk z autokomisu „Sprinter” w Lublinie. Jedyne, co zauważyliśmy, to obniżka cen samochodów starszych, powyżej 10 lat.
A co na to celnicy, którzy odprawiają importowane samochody. – Nie ma wzmożonego ruchu – mówi Mariusz Licak, zastępca naczelnika I Oddziału Celnego w Lublinie. – Odprawiamy przeważnie auta w wieku 6–8 lat, w cenie zakupu od 3 do 3,5 tysiąca euro (10,8 tys. – 12,6 tys. zł – red.). Królują ople i fordy.

Ile za auto?

Jeżeli samochód został wyprodukowany w Europie i ma tzw. europejskie świadectwo pochodzenia, wówczas stawka celna wynosi zero. Musimy jednak zapłacić podatek akcyzowy i VAT. Jeżeli jest to samochód z silnikiem o pojemności do dwóch litrów, wówczas podatek akcyzowy wynosi 6,4 proc. wartości celnej, jeśli ma większy silnik, wówczas akcyza wynosi 17 proc. Celnik dolicza też 22-procentowy VAT do sumy wartości celnej pojazdu powiększonej o podatek akcyzowy.
Przykładowe ceny używanych aut na Zachodzie (bez opłat):
Golf z 1988 roku – 3200–3500 zł
Ford fiesta z 1992 roku – 4600–5500 zł
Mercedes 190 z 1991 roku –11000–12000 zł
Fiat brava z 1997 roku – 18000 zł

Piotr Witkowski - naczelnik II Oddziału Celnego w Lublinie

Najważniejsze dokumenty do odprawy celnej to: dowód rejestracyjny sprowadzonego samochodu; faktura, umowa lub inny dokument zakupu; badanie diagnostyczne dopuszczające sprowadzony pojazd do ruchu na terenie Polski; dokument wartości SAD.
Telefon informacji celnej: (0prefiks81) 744-02-44
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!