Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

20 marca 2002 r.
18:35
Edytuj ten wpis

Zmysłowy samochód

0 0 A A

Słyszą, widzą, czują i odczuwają zapachy - tak jakby 40 sensorów umieszczonych w różnych punktach samochodu zastępowało nasze podstawowe cztery zmysły. Nie jest to fragment powieści sf., lecz krótki opis nowego opla vectry.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sensory czuwają

Pracę sensorów (oczywiście z wyjątkiem uruchamiających poduszki, kurtyny powietrzne lub wskazujących przebitą oponę) sprawdzałem w różnych warunkach. Vectrą jeździłem po krętych górskich drogach wokół Barcelony, jak i po zatłoczonych w szczycie ulicach stolicy Katalonii. Rezultat testu był zaskakująco pozytywny. To, co dało mi się najbardziej we znaki, to akustyka w pojeździe. To nieco sarkastyczne stwierdzenie odnosi się do faktu, że już dawno nie zdarzyło mi się, stojąc na skrzyżowaniu uruchamiać... pracujący silnik! Po prostu nie było go słychać. I to nie ze względu na hałas na zewnątrz czy głośną muzykę w środku. Rewelacyjne wyciszenie uzyskano dzięki zabiegom podwyższającym sztywność nadwozia oraz testom w tunelu aerodynamicznym, po których zmieniono np. kształt przedniego słupka czy usytuowanie piór wycieraczek względem pokrywy silnika. Do tego doszły hydrauliczne mocowania układu napędowego do nadwozia, gdzie we wspornikach przepływa płyn niwelując przenoszenie drgań.
Nowy dwustrefowy układ klimatyzacji po nastawieniu żądanej temperatury korzysta z informacji sensora wewnątrz ale i na zewnątrz jako punktu odniesienia, konfrontując to także z danymi o... kierunku padania promieni słonecznych na przednią szybę albo o cieple wytwarzanym przez urządzenia audio w konsoli centralnej! Temperatura w środku była więc niezmienna, gdy ze słońca wjechaliśmy w gęstą mgłę i z mgły w słońce.

Ciągle pod kontrolą

Na trasach przypominających odcinki specjalne, jakie jutro staną się udziałem kierowców startujących w rajdowych mistrzostwach świata - właśnie w Katalonii, sprawdziły się funkcje związane z bezpieczeństwem aktywnym. W skład Interaktywnego Systemu Napędu (IDS) wchodzą ESP Plus czyli układ stabilizacji toru jazdy w przeciwieństwie do wcześniejszych generacji działający na trzy koła, a nie tylko na jedno po wewnętrznej zakrętu oraz wspomaganie nagłego hamowania i kontroli hamowania w zakręcie, kiedy niefrasobliwy kierowca ścina niewidoczny łuk i trzeba się bronić, by nie opuścić jezdni. W połączeniu z bardzo precyzyjnym elektrohydraulicznym wspomaganiem kierownicy systemy te działają tak, że nie odczuwa się ich pracy, a tylko efekty. Vectra daje się też świetnie kontrolować dzięki dopracowaniu, pod względem parametrów zawieszenia, w tym zastosowaniu w nim aluminium, obniżającego tzw. masę nieresorowaną.
Masę całego pojazdu (w tym trzy dorosłe osoby i sporo bagażu) bez problemu "przemieszczały” po Hiszpanii dwa silniki 2,2 litra - jeden benzynowy 147 KM a drugi turbodiesel 125 KM. Zużycie paliwa więcej niż umiarkowane przy dynamicznej jeździe, zarówno przy skrzyni biegów manualnej, jak i adaptacyjnej automatycznej, z funkcją zmiany sekwencyjnej Active Select.

Dużo, dużo miejsca...

Z przodu siedzi się jak w limuzynie, a z tyłu jak w... limuzynie. Nowa vectra od poprzedniego modelu jest dłuższa o 10 cm, szersza o 9, wyższa o 3,5 cm, a rozstaw osi ma większy o 6 cm. Na tym ostatnim korzystają przede wszystkim pasażerowie z tyłu, bo mają na nogi aż 55 cm! Te wymiary plasują vectrę w kategorii dotychczasowej omegi i mają sprawić, że opel odzyska pierwsze miejsce w segmencie samochodów klasy średniej wyższej, ongiś zajmowane przez asconę i vectrę II generacji. De facto wyposażenie predestynuje ten model do wyższej i znacznie droższej klasy.

Trochę drożej

Cena nowej vectry nie ma szokować, bo ustalono ją np. dla rynku niemieckiego na pułapie zaledwie 3 porc. wyższym niż poprzednia generacji - ma to być od 22,5 tys. euro. W Polsce cena nie jest jeszcze ustalona, ale zapewne będzie niższa.
Vectra sedan, bo takie od 7 stycznia są produkowane w całkowicie nowym zakładzie w Russelsheim, będzie miała już wkrótce rodzeństwo, pokazaną także na salonie w Genewie, rodzinną, sportową wersję o kształtach nawiązujących do coupé - GTS. W przyszłym roku pojawi się signum, o kształtach hatchbacka ale bardzo długiego, jak kombi mającego stać się nowym wyznacznikiem luksusu w tej klasie, i wreszcie właściwe kombi bardzo zbliżone długością do omegi.
Trzeba czasu by się przyzwyczaić do elektronicznych pomocników w nowej vectrze. Tak samo, jak do pisku przy parkowaniu, i to nie tylko w jeździe do tyłu ale i do przodu. Ostrzega on o przeszkodzie, tylko skąd wie, że parkuję a nie jadę zderzak w zderzak z prędkością pieszego w zatłoczonej Barcelonie? Może niezależnie od tych czterech zmysłów w 40 sensorach, to auto ma zmysł nazywany szóstym? •

Pozostałe informacje

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium