środa, 21 marca 2018 r.

Opole Lubelskie

Będzie nowe miasto w Lubelskiem. Mieszkańcy się cieszą. "To dla nas duża szansa"

Dodano: 7 sierpnia 2017, 18:00
Autor: Paweł Puzio

(fot. UG Józefów nad Wisłą)

Mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów związanych ze zmianą dokumentów

W Józefowie nad Wisłą trwa wielka radość. Od 1 stycznia zmieni się status tej miejscowości: będzie miastem.

Józefów nad Wisłą jest jedną z 8 miejscowości w Polsce, które 1 stycznia uzyskają status miasta. Premier Beata Szydło już podpisał rozporządzenie w tej sprawie. – Myślę, że to duża szansa dla Józefowa. Nie wolno zmarnować położenia i możliwości, jakie ma to miasteczko. Piękna okolica, nadwiślańska trasa z fantastycznymi przełomami, imponujące swoim rozmiarem okoliczne sady dające w naszym mikroklimacie pyszne jabłka i oczywiście bardzo gościnni mieszkańcy. To ważne atuty – mówi jeszcze wójt, a niebawem burmistrz, Grzegorz Kapica.

Inicjatywa ubiegania się o prawa miejskie pojawiła się już w roku 2012. Wtedy nie było większego zaangażowania. – My nie zabiegaliśmy o nadanie, ale o przywrócenie praw nadanych w 1687 roku przez króla Jana III Sobieskiego. Bardzo się cieszę, że to Młodzieżowa Rada Gminy wystąpiła rok temu do Rady Gminy z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji. Efektem tej inicjatywy jest fakt podpisania przez premier Beatę Szydło rozporządzenia, które przywraca należny Józefowowi status z dniem 1 stycznia 2018 roku – dodaje wójt Kapica.

Józefów ma wiele atutów. Jest położony przy trasie Kazimierz Dolny-Sandomierz, na szlaku Małopolskiego Przełomu Wisły, w pobliżu drogi wojewódzkiej 747 i mostu w Kamieniu. – Daje to nam możliwości, które należy koniecznie wykorzystać. Myślę, że zrealizowana już i przygotowywana infrastruktura będzie dumą mieszkańców Józefowa i magnesem dla tych, którzy zechcą nas niebawem odwiedzić – dodaje Grzegorz Kapica.

Dla mieszkańców ta zmiana nie oznacza konieczności wymiany żadnych dokumentów. Od 1 stycznia 2018 roku w urzędzie będą nowe pieczęci, zmieni się też kilka tablic informacyjnych. – Niektórzy mieszkańcy gminy obawiają się wzrostu opłat, podatków. Nic bardziej mylnego. Przecież wysokość podatków zależy od decyzji Rady Gminy, a nie od statusu miejscowości – dodaje wójt. – Oczywiście są i tacy, którzy na odzyskanie praw miejskich patrzą sceptycznie. Mają do tego prawo, ale myślę, że z czasem przekonają się, że Józefów nad Wisłą i Józefowianie zasłużyli na ten awans.

Józefów został założony w 1687 roku przez kasztelana krakowskiego Andrzeja Potockiego na gruntach wsi Kolczyn jako miasto na prawie magdeburskim. Nazwa pochodzi od imienia jednego z synów kasztelana. Miasto otrzymało przywileje zatwierdzone przez króla Jana III Sobieskiego: organizowania targów w niedziele i czwartki (czwartkowe targi są tradycją do dziś) oraz dużych jarmarków pięć razy w roku. Mieszczanie józefowscy otrzymali także prawo wyrobu wódki i piwa.

W połowie XIX wieku w Józefowie było 31 budynków murowanych i 13 drewnianych, a wśród budowli wyróżniał się jednopiętrowy ratusz z charakterystyczną wieżą, który nie zachował się jednak do dzisiejszych czasów. Represje po klęsce powstania styczniowego doprowadziły do utraty praw miejskich w 1868 roku.

Czytaj więcej o: Józefów nad Wisłą
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
mieszkaniec wsi
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 sierpnia 2017 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przestańcie pieprzyć o represjach po Powstaniu, w przypadku małych miast jak Józefów decydowały względy ekonomiczne. Jak "miasto" miało 100 mieszkańców, to ludzi nie stać było na utrzymywanie burmistrza i sami prosili, by miasto zamienić na osadę.
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2017 o 13:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nowy samchod wojta słuzbowy zmiana statusu miejscowosci najwieksza gaża samorzadowca aby ludziom żyło sie lepiej
Rozwiń
mieszkaniec wsi
mieszkaniec wsi (8 sierpnia 2017 o 13:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
miasto ha ha ha głupie ambicje władz
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2017 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nazwę mieszkańców miejscowości piszemy małą literą.
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2017 o 09:08) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
MIESZKAŃCY JÓZEFOWA TO IDIOCI SŁUCHAJĄCYCH URZĘDNIKÓW.ZAPISZCIE SOBIE JAKIE KWOTY PONOSILIŚCIE NIE BĘDĄC MIASTEM A JAKIE KWOTY BĘDZIECIE PONOSIĆ BĘDĄC MIASTEM.SKĄD NARAZ WEZMĄ SIĘ PIENIĄDZE NA BURMISTRZA,RADĘ MIASTA,POWIĘKSZENIU URZĘDNIKÓW W MAGISTRACIE ITP .NIE WSPOMNĘ O POWYŻKACH WSZYSTKIEGO ŻEBY TO NIBY MIASTO UTRZYMAĆ. CO GŁUPIEMU PO ROZUMIE JAK GO NIE UMIE USZANOWAĆ.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!