poniedziałek, 11 grudnia 2017 r.

Opole Lubelskie

Nie wszyscy się cieszą, że wieś będzie miastem. Chcą się pozbyć wójta

Dodano: 1 grudnia 2017, 19:34
Autor: Paweł Puzio

Mieszkańcy rozpoczęli zbierać podpisy pod referendum ws. odwołania wójta Grzegorza Kapicy
Mieszkańcy rozpoczęli zbierać podpisy pod referendum ws. odwołania wójta Grzegorza Kapicy (fot. UG Józefów nad Wisłą)

Józefów nad Wisłą od 1 stycznia będzie miastem. Nie wszyscy mieszkańcy są z tego faktu zadowoleni. Nie mogą zmienić decyzji rządu, ale chcą zmiany lokalnej władzy. Już rozpoczęli starania.

Józefów nad Wisłą jest jedną z ośmiu miejscowości, które 1 stycznia uzyskają status miasta. Rozporządzenie w tej sprawie premier Beata Szydło podpisała w sierpniu.

– Myślę, że to duża szansa dla Józefowa. Nie wolno zmarnować położenia i możliwości, jakie ma to miasteczko. Piękna okolica, nadwiślańska trasa z fantastycznymi przełomami, imponujące rozmiarem sady dające pyszne jabłka i oczywiście bardzo gościnni mieszkańcy – mówi w sierpniu wójt, a niebawem burmistrz, Grzegorz Kapica.

Józefów nad Wisłą ma 930 mieszkańców. Nie wszystkim ta zmiana się podoba.

Referendum nie było

– 23 sierpnia wystąpiliśmy z inicjatywą, aby przywrócić dawny stan, czyli pozostać wsią. Ta inicjatywa referendalna przez obecną Radę Gminy nie przeszła, bo wszyscy radni są z PSL – mówi Andrzej Twarowski, pełnomocnik referendalny. – Nieprawidłowości zaczęły się od tego, że wójt i Rada Gminy stwierdzili, że z tą inicjatywa wyszła Młodzieżowa Rada Gminy. To nieprawda. Wójt posłużył się tą radą, w której w większości zasiadają dzieci pracowników Urzędu Gminy i szkoły, czyli instytucji podległych wójtowi. Druga sprawa to konsultacje społeczne. Miały trwać od 1 lutego do 9 marca. Wójt zakończył je konsultacje dwa dni wcześniej. Wzięło w nich udział niewiele ponad 400 osób.

Urna i niezgodne podpisy

Zdaniem Twarowskiego, nieprawidłowości było sporo.

– Niezaplombowana urna była wynoszono z Urzędu Miasta, wożona była po wsiach. Podejrzewamy, że ta urna była otwierana, a głosy zczytywane i uzupełniane. Pod protokołem konsultacji podpisały się dwie pracownice Urzędu Gminy i dwóch radnych z Józefowa nad Wisłą. My natomiast zebraliśmy 588 podpisów pod wnioskiem o referendum, aby Józefów ponownie stał się wsią. Wniosek z podpisami przekazaliśmy wójtowi do weryfikacji. Wójt stwierdził, że tylko 19 z nich jest zgodnych z przepisami, reszta jest nieprawdziwe sporządzona pod kątem formalno-prawnym – opowiada Twarowski.

Pod kluczem i kamerą

– Urna, do której były wrzucane głosy z konsultacji społecznych przeprowadzonych w Urzędzie Gminy w Józefowie nad Wisłą, była odpowiednio zabezpieczona i zamknięta na klucz. Ponadto znajdowała się pod stałym monitoringiem – zapewnia Grzegorz Kapica, wójt gminy Józefów nad Wisłą. – Z wszystkich przeprowadzonych konsultacji sporządzone zostały protokoły z dokładnym rozpisaniem głosów i podpisami komisji skrutacyjnych. Skoro ktoś zarzuca fałszerstwa, to niech to udowodni. Jeśli dowodów nie posiada, to niech ma świadomość posługiwania się kłamstwem, pomówieniem i insynuacją. Czym to się kończy? Każdy wie – ripostuje

Kolejna próba referendum

20 listopada powstała kolejna inicjatywa referendalna.

– Zaczęliśmy starania o rozpoczęcie procedury rozpisania referendum o wygaszenie mandatu wójta i Rady Gminy. Tym razem podpisy sprawdzi komisarz wyborczy, który gwarantuje obiektywność – mówi Twarowski. – Termin zebrania 600 podpisów mieszkańców Józefowa nad Wisłą pod wnioskiem o referendum o wygaszeniu mandatu wójta i Rady Gminy minie 10 stycznia. – Po tygodniu mamy już ponad 200 podpisów – mówi Twarowski.

– To zły pomysł i nie chcę tego komentować, tym bardziej, że zrodził się rok przed kolejnymi wyborami. Ale to jest prawo każdego i zdobycz demokracji, o którą sam walczyłem. Niech mieszkańcy naszej gminy zdecydują. Szkoda tylko, że naraża to nasz budżet na niepotrzebne koszty – komentuje wójt Kapica.

Czas pokaże, czy pierwsze miesiące miasta Józefów będą burzliwe. Z pewnością, o ile uda się uruchomić procedurę referendalną, to w Józefowie kampania wyborcza do samorządu ruszy najwcześniej w Polsce.

Gosc
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(34) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gosc
Gosc (6 dni temu o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Każdy by się rzucał jakby dysponował pieniędzmi gminnymi miał prawnika za darmo i 15stu NIEradnych po swojej stronie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 18:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech odda za ogórki!
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Walczył o demokrację, cwaniak jakich mało... Kto nie zna Kapicy... Przecież wszyscy wiedzą jak prowadził skup i jak zarządzał funduszami w domu nauczyciela... Jeszcze burmistrzem zostanie i podwyżę mu dadzą. Szkoda ludzi. Ale większość nie piośnie słowa, bo w małych miejscowościach wójt jest carem. Może wszystko. A może by tak basen zrobić w starej szkole:)
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 15:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To że nie chce do PSL to dobrze ale za to rzucane mu są kłody pod nogi .Większość chcę miasta bo konsultacje społeczne przeprowadzono a maruderom dziękujemy bo oni wszystko wiedzą.
Rozwiń
Gość
Gość (4 grudnia 2017 o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeden z ostatnich nie zielonych bastionów w powiecie... Wybierzcie traktora na wójta, będziecie mieć wieś dożywotnio
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (34)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!