Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

5 grudnia 2017 r.
20:01

Prywatni przewoźnicy nie chcieli tu jeździć. Gmina założyła komunikację wiejską

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
204 8 A A
(fot. UG Karczmiska)

Mieszkańcy Chodlika i innych małych miejscowości w gminie mogą autobusem dojechać do Karczmisk. Gmina Karczmiska jako pierwsza w Polsce uruchomiła własną komunikację wiejską.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wójt gminy przyznaje, że nie była to łatwa sprawa.

– Przygotowania do uruchomienia gminnej komunikacji autobusowej trwały prawie trzy lata – mówi Janusz Gliszek, wójt gminy Karczmiska. – Tyle czasu zajęło nam uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz podjęcie stosownych uchwał. Powód był jeden: prywatni przewoźnicy nie chcieli obsługiwać małych miejscowości w naszej gminie. Było to bardzo uciążliwe dla mieszkańców, szczególnie dla osób starszych – tłumaczy.

Sprawą organizacji gminnej komunikacji autobusowej zajął się Zakład Gospodarki Komunalnej.

– Osiem autobusów obsługuje cztery linie. Na każdej linii mamy dwa kursy poranne, jeden przedpołudniowy i trzy popołudniowe. Ostatni autobus odjeżdża z Karczmisk o 15.30. Tak, aby ludzie mogli z pracy wrócić do domu – mówi Zbigniew Zabroń, szef ZGK w Karczmiskach.

Te same autobusy pełnią też funkcję gimbusów – dowożą dzieci do szkoły.

– W autobusach są kasy fiskalne. Koszt przejazdu naszą komunikacją są symboliczne. Na przykład bilet na linii Chodlik–Karczmiska kosztuje 2 zł. Bilet miesięczny to 80 zł – dodaje prezes ZGK.

Z komunikacji korzystają głównie mieszkańcy okolicznych wsi, którzy pracują w Karczmiskach. Ale nie tylko.

– Także osoby starsze mają łatwiejsze życie. Łatwiej mogą dojechać do ośrodka zdrowia, z dziećmi do przedszkola czy zrobić zakupy. Przeciętnie z każdego kursu, poza uczniami, korzysta od 8 do 10 osób – dodaje Zbigniew Zabroń.

– Szacujemy, że w skali roku dotacja do transportu wyniesie 200 tys. zł. To jest i tak mniej, jakbyśmy dopłacali tylko do gimbusów. Urząd Marszałkowski dopłaca bowiem do biletów miesięcznych dla młodzieży dojeżdżającej do szkoły – dodaje wójt.

Zobacz także: Bezpieczne przejście dla pieszych w Wąwolnicy

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pin / 5 grudnia 2017 o 21:14
+1
Szok! Da się?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 21:01
+1
Wójt Janusz Gliszek powinien zostać człowiekiem roku!!!! Brawo, brawo Panie Wójcie. Pomysł i realizacja zasługuje na szacunek i uznanie!!!!!!!
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 4 stycznia 2018 o 19:47
Właśnie chodzi o to, że pomysł jest dobry bo z PSL się wywodzi. Przypominam, że ta sama władza wydaje wasze pieniądze na szkodliwe szczepionki na HPV
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 12:49
Pomysł byłby dobry ale ma jedną wadę. Wójt jest z PSL. Gdyby był z PiS to byłoby godne uznania.
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 1 stycznia 2018 o 16:30
Jeżeli przewoźnicy nie chcieli tam jeździć tzn że nie opłacało się. Jak wójt zrobi żeby gminie się opłacało a przynajmniej, żeby nie tracić na tym może i sensownym pomysłem, lecz niegospodarnym. Tak to jest na urzędzie, że cudzymi pieniędzmi można szastać, aby żeby ponownie wybrali.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 21:14
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w nocy do wioski.
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w n... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 06:36
Najpierw busiarze wozac ludzi na stolkach przyczynilisiedo upadku molocha pks opole lub - ktory i tak wymagal zmian, a teraz budiarze chca obskakiwac tylko lukratywne trasy, ktore niegdys obslugiwal pks opole lub- tak nie bedzie busiarze! Nie bedzie tak, ze wy tylko kursy do lublina i warszawy a reszte macie gdzies
Avatar
Rob / 6 grudnia 2017 o 05:54
Brawo, brawo! Oby tak dalej. Najwyższy czas rozpie.....ć busiarzy szmaciarzy. 
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 4 stycznia 2018 o 19:47
Właśnie chodzi o to, że pomysł jest dobry bo z PSL się wywodzi. Przypominam, że ta sama władza wydaje wasze pieniądze na szkodliwe szczepionki na HPV
Avatar
Gość / 2 stycznia 2018 o 12:49
Pomysł byłby dobry ale ma jedną wadę. Wójt jest z PSL. Gdyby był z PiS to byłoby godne uznania.
Avatar
Wykrywacz kłamstw / 1 stycznia 2018 o 16:30
Jeżeli przewoźnicy nie chcieli tam jeździć tzn że nie opłacało się. Jak wójt zrobi żeby gminie się opłacało a przynajmniej, żeby nie tracić na tym może i sensownym pomysłem, lecz niegospodarnym. Tak to jest na urzędzie, że cudzymi pieniędzmi można szastać, aby żeby ponownie wybrali.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 21:14
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w nocy do wioski.
Można? Można! Pytanie tylko, dlaczego busiarze dostają trasy do obsługi bez zobowiązań? Masz jedną dobrą linię,,ale musisz też obsłużyć nierentowne połączenia. PeKaeSy musiały będąc podgryzane przez prywatę. Wójt powinien otrzymać teraz rentowną trasę w nagrodę za użycie mózgu. Oby więcej takich ludzi. Ja bym dorzucił pomysł, ktory funkcjonuje w Niemczech. Ta są nawet połączenia nocne. Wystarczy pół godziny wcześniej zatelefonować i potwierdzić przybycie na przystanek. Fajna sprawa, bo autobus nie jeździ pusty, a zawsze mogłem dostać się w n... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2017 o 06:36
Najpierw busiarze wozac ludzi na stolkach przyczynilisiedo upadku molocha pks opole lub - ktory i tak wymagal zmian, a teraz budiarze chca obskakiwac tylko lukratywne trasy, ktore niegdys obslugiwal pks opole lub- tak nie bedzie busiarze! Nie bedzie tak, ze wy tylko kursy do lublina i warszawy a reszte macie gdzies
Avatar
Rob / 6 grudnia 2017 o 05:54
Brawo, brawo! Oby tak dalej. Najwyższy czas rozpie.....ć busiarzy szmaciarzy. 
Avatar
pin / 5 grudnia 2017 o 21:14
+1
Szok! Da się?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 21:01
+1
Wójt Janusz Gliszek powinien zostać człowiekiem roku!!!! Brawo, brawo Panie Wójcie. Pomysł i realizacja zasługuje na szacunek i uznanie!!!!!!!