Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

29 listopada 2017 r.
11:53

Więźniowie będą hodować pszczoły i zakładać ogrody. Ule staną na dachu zakładu karnego

58 6 A A
Wiosną na dachu jednego z więziennych budynków mają stanąć pierwsze ule
Wiosną na dachu jednego z więziennych budynków mają stanąć pierwsze ule (fot. Archiwum)

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim będą hodować pszczoły i zakładać ogrody. To główne założenia podpisanej wczoraj przez więzienie umowy o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To porozumienie jest inne niż wszystkie. Ono odbiega od przyjętego stereotypu, który odnosi się do działalności naukowej. Każda ze stron ma prawo oczekiwać korzyści ze współpracy. I te korzyści będą. Ale tu chodzi o coś znacznie więcej, bo głównym beneficjentem będzie ta trzecia strona. Myślę tu o skazanych. Cieszę się, że będziemy mogli pracować w zakresie resocjalizacji, to nasze wielkie zobowiązanie społeczne – mówi prof. Zbigniew Grądzki, prorektor Uniwersytetu Przyrodniczego.

– Dla nas ważne jest to, żeby pokazać, że w zakładzie karnym nie dzieją się dziwne rzeczy. Tam są ludzie potrzebujący pomocy. Zaangażowanie i obecność przedstawicieli uczelni sprawi, że być może ktoś zajmie się aranżacją ogrodów, założy pasiekę, znajdzie sposób na życie po opuszczeniu zakładu i będzie miał motywację do tego, żeby żyć uczciwie – dodaje ppłk Leszek Wojciechowski, dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim.

 

Porozumienie między UP w Lublinie a Zakładem Karnym w Opolu Lubelskim

Wiosną na dachu jednego z więziennych budynków mają stanąć pierwsze ule. Finalnie będzie ich dziesięć, a pszczołami będą opiekować się osadzeni, których w tym zakresie przeszkolą pracownicy i studenci lubelskiej uczelni. Skazani zajmą się też przygotowaniem i prowadzeniem ogrodów, które zostaną zlokalizowane na terenie zakładu. Jak podkreślają pracownicy otwartego w 2009 roku więzienia, takich miejsc w nim brakuje.

– Rozmawiałam z kilkoma osadzonymi i wiem, że są chętni do działania. Mają szeroki wachlarz zainteresowań i chętnie by je realizowali – podkreśla dr hab. Halina Pawlak z Uniwersytetu Przyrodniczego.
W powodzenie przedsięwzięcia wierzy także dyrektor opolskiego Zakładu Karnego, który kilka lat temu, kierując placówką więzienną w Zabłociu pod Białą Podlaską, realizował podobny projekt.

– Znajomy pszczelarz przekazał nam wtedy cztery ule. Wychowawca, który się tym zajmował pracuje już gdzie indziej, a pasieka dalej funkcjonuje. W tej chwili jest tam bodajże 19 rodzin pszczelich, skazani chętnie uczestniczą w tym programie – podsumowuje ppłk Wojciechowski. (toma)

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gospodarz / 10 grudnia 2017 o 17:58
Przecież ZK to kraina mlekiem i miodem płynąca, po co ule ?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 09:13
A MOŻE TAK WYBUDOWAĆ DO SENIORA, SZPITAL LUB INNY WAŻNIEJSZY OBIEKT?
Avatar
gość / 1 grudnia 2017 o 09:12
Żadne odkrycie. Już dawno się mówiło: "siedzi w ulu". Ale pomysł dobry, bo przy okazji można zadbać, żeby pszczoły miały co zapylać....
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:16
Bardzo dobry pomysł!!!
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:52
ja żyję uczciwie i nie dostaję 500+ na dziecko bo nie umiem się rozmnażać i zapieprzam na każdą kromkę chleba daną dziecku i sobie, abyśmy nie "zdechli' z głodu w tym katolickim, "uczciwym "kraju, bo dla pisowców jedno dziecko to nie dziecko i ono nie powinno żyć w tym kraju. A ja głupia zapieprzam za najniższą krajową i robię to na złość pisowcom. Chyba pójdę w niedzielę do kościoła pomodlić się o to aby pisowce mieli siłę moje dziecko i mnie niszczyć.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 13:04
A kiedy w końcu budki dla ptaków?!
Avatar
Gospodarz / 10 grudnia 2017 o 17:58
Przecież ZK to kraina mlekiem i miodem płynąca, po co ule ?
Avatar
Gość / 2 grudnia 2017 o 09:13
A MOŻE TAK WYBUDOWAĆ DO SENIORA, SZPITAL LUB INNY WAŻNIEJSZY OBIEKT?
Avatar
gość / 1 grudnia 2017 o 09:12
Żadne odkrycie. Już dawno się mówiło: "siedzi w ulu". Ale pomysł dobry, bo przy okazji można zadbać, żeby pszczoły miały co zapylać....
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 16:16
Bardzo dobry pomysł!!!
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 15:52
ja żyję uczciwie i nie dostaję 500+ na dziecko bo nie umiem się rozmnażać i zapieprzam na każdą kromkę chleba daną dziecku i sobie, abyśmy nie "zdechli' z głodu w tym katolickim, "uczciwym "kraju, bo dla pisowców jedno dziecko to nie dziecko i ono nie powinno żyć w tym kraju. A ja głupia zapieprzam za najniższą krajową i robię to na złość pisowcom. Chyba pójdę w niedzielę do kościoła pomodlić się o to aby pisowce mieli siłę moje dziecko i mnie niszczyć.
Avatar
Gość / 29 listopada 2017 o 13:04
A kiedy w końcu budki dla ptaków?!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona

Dlaczego trzeba wstawać rano? Krótka opinia pana Mirona 0 0

Bez tytułu, bez nadmiaru strof. Ale z cennymi uwagami stołecznego poety. Akurat coś na sobotni poranek

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie

Finał Ligi Mistrzów. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i Internecie 1 0

W sobotę najważniejszy mecz klubowego sezonu. Punktualnie o 20.45 na stadionie w Kijowie w meczu finałowym zagrają Real Madryt i Liverpool

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 5 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 14 4

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 182 20

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 2 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 14 21

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS

Kolejne wzmocnienie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS 0 0

Brianna Joelle Kiesel i Magdalena Szajtauer wzmocniły Pszczółkę Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Dorota Mistygacz podpisała nowy kontrakt

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 23 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 39 46

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!