Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

11 lipca 2017 r.
17:39

Z ochotą gaszą już 110 lat. Święto strażaków z Opola Lubelskiego

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
68 9 A A

Szykuje się wielkie święto strażaków-ochotników w Opolu Lubelskim. Miejscowa jednostka OSP w sobotę będzie obchodzić 110. rocznicę powstania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W jubileusz 110-lecia OSP Opole Lubelskie otrzyma nowy sztandar. – Jego przekazanie zaplanowaliśmy podczas sobotniej uroczystości w centrum sportowym przy ulicy Fabrycznej. Zasłużeni druhowie zostaną odznaczeni medalami. To będą główne punkty naszych rocznicowych obchodów. Wcześniej, o godz. 10, w intencji naszego OSP zostanie odprawiona msza święta – mówi Paweł Górka, naczelnik opolskich strażaków-ochotników. Nowy sztandar ufundowało społeczeństwo Opola.

Wszystko zaczęło się w 1907 roku z inicjatywy dziedzica majątku Skoków, któremu jednocześnie podlegało miasto Opole. Dziedzic, niestety o nieustalonych personaliach, pełnił funkcję pierwszego prezesa. Pierwszym naczelnikiem został zaś Wincenty Juściński. Cały oddział bojowy liczył wtedy 60 osób i był podzielony na 4 sekcje.

Wyposażenie jednostki składało się z czterech beczkowozów konnych (każdy o pojemności 200 litrów), wozu żelaznego oraz dwóch, dwukołowych sikawek. Każdy z druhów miał hełm, pas bojowy z toporkiem oraz mundur. Strażacy ulokowali się w remizie przy plebanii.

Poza gaszeniem pożarów opolska OSP zajmował się także organizacją zabaw i loterii. W 1942 roku Niemcy wyposażają strażaków z Opola w pierwszy samochód bojowy. W 1947 roku powstaje nowa remiza, która służy strażakom do dziś.

Obecnie OSP Opole Lubelskie liczy 51 członków, z czego jednostka operacyjno-techniczna aż 41 osób, w tym 8 zawodowych ratowników medycznych. – Pod względem wyposażenia i wyszkolenia medycznego przodujemy w województwie. Jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek na terenie gminy. Na naszym wozie bojowym znajduję się jedyny na terenie powiatu defibrylator AED – dodaje Paweł Górka. – Rozwijamy u nas prężnie grupę ratownictwa wodnego, marzy nam się grupa nurkowa. W roku obecnym nasi druhowie strażacy-ratownicy wodni czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą przy ul. Rybackiej w Opolu Lubelskim – dodaje.

W niedługim czasie druhowie wzbogacą się o nową łódź z silnikiem zaburtowym oraz pompę powodziową o wysokiej wydajności o łącznej wartości ok. 120 tys. zł. W przyszłym roku druhowie mają plan zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który zastąpi wysłużonego stara 244. Władze miasta myślą też o przekazaniu działki pod budowę nowej strażnicy.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 00:07
Hehe, 4 komentarze jednej osoby, sądząc po odstępach czasowych, ktoś widzę lubi jak jego jest na górze, a co do komentarz "może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci. pozdrawiam., ps. uprzedzając komentarze: nie jestem strażakiem" to niech ta osoba wie, że wojewoda nigdy nie opłacał i nie opłaca etatów ratowniczych na kąpieliskach. Wojewoda daje pieniądze jedynie na działalność ratowniczą i m.in na utrzymanie dyżurów ratowniczych, ale o pieniądze od wojewody może starać się każdy podmiot jeżeli posiada odpowiednią kadrę i sprzęt to czemu wspaniałe OSP nie dostało tych pieniędzy ? Brak odpowiednich ludzi ? sprzętu ? doświadczenia? Sami to przemyślcie sobie :) A o umiejętnościach ratowników pracujących w Opolu wiem od Ratowników z basenu na którym odbywał się "kurs" i to co oni mówili tam. Pozdr
Hehe, 4 komentarze jednej osoby, sądząc po odstępach czasowych, ktoś widzę lubi jak jego jest na górze, a co do komentarz "może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci.... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:32
A skąd wiesz jakie mają umiejętnosci? testowałeś ich już?
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:32
skąd wiesz jakie mają umiejętnosci? topiłeś się już?
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:28
może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci. pozdrawiam., ps. uprzedzając komentarze: nie jestem strażakiem.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:22
no to już wiemy ska ten hejt :P
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 13:41
Podważam tą instytucję, która wydała tym ludziom uprawnienia, ponieważ jest nią OSP a nie żaden WOPR, a jak jest powszechnie wiadomo do 2011 roku tylko WOPR mógł szkolić i to WOPR przez tyle lat opracował takie programy kursów, że teraźniejsze szkolenia z programem MSW są dużo mniej wymagające niż szkolenia kiedyś na młodszego ratownika WOPR, co z resztą widać po umiejętnościach ratowników z kąpieliska w Opolu Lub, a w tym roku z tego co wiem z OCK WOPR złożył ofertę na zabezpieczenie kąpieliska. A ja jako instruktor WOPR nie raz miałem okazję szkolić strażaków zarówno z OSP jak i PSP z całego województwa i są oni owszem świetnymi strażakami na wodzie pod warunkiem POSZUKIWAŃ a więc nie akcji ratunkowych oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu tzn. łódź z silnikiem, kamizelki ratunkowe, które noszą strażacy podczas akcji. Nawet w ćwiczeniach na basenie strażacy ledwo co sobie radzą z pływaniem samemu a co jakby im przyszło jeszcze holować dorosłego i agresywnego mężczyznę. A co do działań przeciwpowodziowych strażacy świetnie sprawdzają się w akcjach polegających na noszeniu worków z piaskiem i wypompowywaniu wody z piwnic. A jakby przyszło popłynąć to topielca bez żadnego sprzętu to jestem pewny, że ani poszkodowany ani strażak by już z tej wody nie wyszedł. Od lat WOPR zajmował się ratownictwem wodnym i to on nadal powinien to robić. Pozdrawiam :)
Podważam tą instytucję, która wydała tym ludziom uprawnienia, ponieważ jest nią OSP a nie żaden WOPR, a jak jest powszechnie wiadomo do 2011 roku tylko WOPR mógł szkolić i to WOPR przez tyle lat opracował takie programy kursów, że teraźniejsze szkolenia z programem MSW są dużo mniej wymagające niż szkolenia kiedyś na młodszego ratownika WOPR, co z resztą widać po umiejętnościach ratowników z kąpieliska w Opolu Lub, a w tym roku z tego co wiem z OCK WOPR złożył ofertę na zabezpieczenie kąpieliska. A ja jako instruktor WOPR nie raz miałem okaz... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 13:17
Strażak po kursie podstawowym strażaka wg regulaminu szkoleń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ma w szkoleniu podstawy z ratownictwa wodnego, i to w zakresie większym niż szkolenie woprowski, bo dochodzi tutaj m.in. poszukiwania na wodzie i pod wodą, ratownictwo ekologiczne na wodach, działania p.powodziowe i wiele innych ... Więc wkur... mnie jak ktoś mówi że strażak nie ma pojęcia o ratownictwie wodnym
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 13:13
o prosze :P konkurencja widzę, że nie śpi :p Proszę mi odpowiedzieć dlaczego ktoś kto pisze taki komentarz podważa instytucję, która tym chłopakom wydała uprawnienia ratownika wodnego? I dlaczego osoba ta podważa kompetencję jednostki, która specjalizuje się w ratownictwie wodnym? I w ramach ścisłości, dlaczego WOPR nie złożył oferty na obsługę miejsca przeznaczonego do kąpieli w Opolu Lubelskim? No to chyba już oddaliłem wszystkie argumenty tego komentarza :P
Avatar
Gość / 12 lipca 2017 o 19:11
Wszystko ładnie pięknie, gaszą pożary, jeżdżą do wypadków, tylko po co straż POŻARNA bierze się za coś do czego się zupełnie nie nadają. Strażacy, którzy pracują na kąpielisku w Opolu Lub. nie potrafią pływać, nie mają pojęcia o tym co to jest ratownictwo wodne. Do działań na wodzie został powołany WOPR i to on powinien czuwać nad takimi miejscami. Żenada
Avatar
Gość / 14 lipca 2017 o 00:07
Hehe, 4 komentarze jednej osoby, sądząc po odstępach czasowych, ktoś widzę lubi jak jego jest na górze, a co do komentarz "może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci. pozdrawiam., ps. uprzedzając komentarze: nie jestem strażakiem" to niech ta osoba wie, że wojewoda nigdy nie opłacał i nie opłaca etatów ratowniczych na kąpieliskach. Wojewoda daje pieniądze jedynie na działalność ratowniczą i m.in na utrzymanie dyżurów ratowniczych, ale o pieniądze od wojewody może starać się każdy podmiot jeżeli posiada odpowiednią kadrę i sprzęt to czemu wspaniałe OSP nie dostało tych pieniędzy ? Brak odpowiednich ludzi ? sprzętu ? doświadczenia? Sami to przemyślcie sobie :) A o umiejętnościach ratowników pracujących w Opolu wiem od Ratowników z basenu na którym odbywał się "kurs" i to co oni mówili tam. Pozdr
Hehe, 4 komentarze jednej osoby, sądząc po odstępach czasowych, ktoś widzę lubi jak jego jest na górze, a co do komentarz "może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci.... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:32
A skąd wiesz jakie mają umiejętnosci? testowałeś ich już?
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:32
skąd wiesz jakie mają umiejętnosci? topiłeś się już?
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:28
może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci. pozdrawiam., ps. uprzedzając komentarze: nie jestem strażakiem.
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 17:22
no to już wiemy ska ten hejt :P
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 13:41
Podważam tą instytucję, która wydała tym ludziom uprawnienia, ponieważ jest nią OSP a nie żaden WOPR, a jak jest powszechnie wiadomo do 2011 roku tylko WOPR mógł szkolić i to WOPR przez tyle lat opracował takie programy kursów, że teraźniejsze szkolenia z programem MSW są dużo mniej wymagające niż szkolenia kiedyś na młodszego ratownika WOPR, co z resztą widać po umiejętnościach ratowników z kąpieliska w Opolu Lub, a w tym roku z tego co wiem z OCK WOPR złożył ofertę na zabezpieczenie kąpieliska. A ja jako instruktor WOPR nie raz miałem okazję szkolić strażaków zarówno z OSP jak i PSP z całego województwa i są oni owszem świetnymi strażakami na wodzie pod warunkiem POSZUKIWAŃ a więc nie akcji ratunkowych oraz przy użyciu specjalistycznego sprzętu tzn. łódź z silnikiem, kamizelki ratunkowe, które noszą strażacy podczas akcji. Nawet w ćwiczeniach na basenie strażacy ledwo co sobie radzą z pływaniem samemu a co jakby im przyszło jeszcze holować dorosłego i agresywnego mężczyznę. A co do działań przeciwpowodziowych strażacy świetnie sprawdzają się w akcjach polegających na noszeniu worków z piaskiem i wypompowywaniu wody z piwnic. A jakby przyszło popłynąć to topielca bez żadnego sprzętu to jestem pewny, że ani poszkodowany ani strażak by już z tej wody nie wyszedł. Od lat WOPR zajmował się ratownictwem wodnym i to on nadal powinien to robić. Pozdrawiam :)
Podważam tą instytucję, która wydała tym ludziom uprawnienia, ponieważ jest nią OSP a nie żaden WOPR, a jak jest powszechnie wiadomo do 2011 roku tylko WOPR mógł szkolić i to WOPR przez tyle lat opracował takie programy kursów, że teraźniejsze szkolenia z programem MSW są dużo mniej wymagające niż szkolenia kiedyś na młodszego ratownika WOPR, co z resztą widać po umiejętnościach ratowników z kąpieliska w Opolu Lub, a w tym roku z tego co wiem z OCK WOPR złożył ofertę na zabezpieczenie kąpieliska. A ja jako instruktor WOPR nie raz miałem okaz... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 13:17
Strażak po kursie podstawowym strażaka wg regulaminu szkoleń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej ma w szkoleniu podstawy z ratownictwa wodnego, i to w zakresie większym niż szkolenie woprowski, bo dochodzi tutaj m.in. poszukiwania na wodzie i pod wodą, ratownictwo ekologiczne na wodach, działania p.powodziowe i wiele innych ... Więc wkur... mnie jak ktoś mówi że strażak nie ma pojęcia o ratownictwie wodnym
Avatar
Gość / 13 lipca 2017 o 13:13
o prosze :P konkurencja widzę, że nie śpi :p Proszę mi odpowiedzieć dlaczego ktoś kto pisze taki komentarz podważa instytucję, która tym chłopakom wydała uprawnienia ratownika wodnego? I dlaczego osoba ta podważa kompetencję jednostki, która specjalizuje się w ratownictwie wodnym? I w ramach ścisłości, dlaczego WOPR nie złożył oferty na obsługę miejsca przeznaczonego do kąpieli w Opolu Lubelskim? No to chyba już oddaliłem wszystkie argumenty tego komentarza :P
Avatar
Gość / 12 lipca 2017 o 19:11
Wszystko ładnie pięknie, gaszą pożary, jeżdżą do wypadków, tylko po co straż POŻARNA bierze się za coś do czego się zupełnie nie nadają. Strażacy, którzy pracują na kąpielisku w Opolu Lub. nie potrafią pływać, nie mają pojęcia o tym co to jest ratownictwo wodne. Do działań na wodzie został powołany WOPR i to on powinien czuwać nad takimi miejscami. Żenada

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje

DK 19: Samochód zderzył się z łosiem. Jedna osoba nie żyje 35 0

Śmiertelny wypadek w Modliborzycach (pow. janowski) na drodze krajowej nr 19.

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach

Inwestują w kajaki. Z myślą o turystach 1 0

Organizacja spływów kajakowych graniczną rzeką Bug staje się włodawską specjalnością. Tym bardziej, że ta forma turystyki cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony gości, którzy odwiedzają to miasto.

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu

Klub Obywatelski: Były prezydent spotka się z mieszkańcami regionu 17 13

Lech Wałęsa odwiedzi Puławy i Zamość. Spotka się z mieszkańcami w ramach Klubu Obywatelskiego.

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie

Koziołki rządzą na zapleczu Ekstraligi. Wanda zdemolowana w Lublinie 0 1

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin zgodnie z przewidywaniami wygrali po raz piąty w sezonie i umocnili się na pozycji lidera Nice Pierwszej Ligi Żużlowej.

Wykład: o czym myśli pies
26 maja 2018, 16:00

Wykład: o czym myśli pies 4 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 16 w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) odbędzie się wykład O czym myśli pies. Przeprowadzona zostanie także zbiórka na rzecz schroniska.

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina"
Magazyn

Polonista wydał nową książkę. "Podróż do XVI-wiecznego Lublina" 1 0

Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy

Puławy dostarczą bąbelki dla znanej firmy 10 5

Zakłady Azotowe „Puławy” otrzymały akredytację na dostarczanie dwutlenku węgla dla amerykańskiej korporacji PepsiCo. To kolejny, po Coca Coli, gigant spożywczy, który będzie korzystał produkowanych nad Wisłą bąbelków.

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY]

Speed Car Motor - Wanda Kraków 69:21 [WYNIK KOŃCOWY] 28 1

O godzinie 19:30 lubelscy żużlowcy podejmą na swoim torze outsidera Nice 1 Ligi Żużlowej - drużynę Wandy Kraków. Fani zgromadzeni na stadionie liczą więc na kolejne zwycięstwo ekipy trenera Dariusza Śledzia

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Orion - Olimpiakos 1:1. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 2 1

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Orion Dereźnia po nieudanej jesieni wiosną zdecydowanie poprawił grę i wciąż liczy się w walce o utrzymanie. Tym razem zespół trenera Artura Czerwa urwał na własnym boisku punkt Olimpiakosowi Tarnogród strzelając gola w 94 minucie

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych

Skatepark w Łęcznej zostanie odnowiony. Za 230 tysięcy złotych 1 2

Skatepark w Łęcznej czeka duża modernizacja. Rozebrane zostaną żelbetonowe fundamenty, wykonana nowa konstrukcja nawierzchni w postaci nowej płyty. Nowy bieg będą miały schody łączące jej dwie części.

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej

Puszcza - Górnik 2:0. Wrócili do strefy spadkowej 0 7

PIŁKARSKA NICE I LIGA Górnik Łęczna uległ na wyjeździe drużynie Puszczy Niepołomice 0:2 i na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu mocno skomplikował sobie szansę na zachowanie miejsca na zapleczu Lotto Ekstraklasy

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut

Igros – Victoria 0:2. Grali tylko 55 minut 5 0

ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Victoria Łukowa Chmielek prowadziła po niespełna na wyjeździe 2:0 po niespełna godzinie gry z Igrosem Krasnobród, ale więcej bramek w tym meczu nie padło bo jeden z zawodników gospodarzy naruszył nietykalność arbitra