poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Opole Lubelskie

Z ochotą gaszą już 110 lat. Święto strażaków z Opola Lubelskiego

Dodano: 11 lipca 2017, 17:39
Autor: Paweł Puzio

Szykuje się wielkie święto strażaków-ochotników w Opolu Lubelskim. Miejscowa jednostka OSP w sobotę będzie obchodzić 110. rocznicę powstania.

W jubileusz 110-lecia OSP Opole Lubelskie otrzyma nowy sztandar. – Jego przekazanie zaplanowaliśmy podczas sobotniej uroczystości w centrum sportowym przy ulicy Fabrycznej. Zasłużeni druhowie zostaną odznaczeni medalami. To będą główne punkty naszych rocznicowych obchodów. Wcześniej, o godz. 10, w intencji naszego OSP zostanie odprawiona msza święta – mówi Paweł Górka, naczelnik opolskich strażaków-ochotników. Nowy sztandar ufundowało społeczeństwo Opola.

Wszystko zaczęło się w 1907 roku z inicjatywy dziedzica majątku Skoków, któremu jednocześnie podlegało miasto Opole. Dziedzic, niestety o nieustalonych personaliach, pełnił funkcję pierwszego prezesa. Pierwszym naczelnikiem został zaś Wincenty Juściński. Cały oddział bojowy liczył wtedy 60 osób i był podzielony na 4 sekcje.

Wyposażenie jednostki składało się z czterech beczkowozów konnych (każdy o pojemności 200 litrów), wozu żelaznego oraz dwóch, dwukołowych sikawek. Każdy z druhów miał hełm, pas bojowy z toporkiem oraz mundur. Strażacy ulokowali się w remizie przy plebanii.

Poza gaszeniem pożarów opolska OSP zajmował się także organizacją zabaw i loterii. W 1942 roku Niemcy wyposażają strażaków z Opola w pierwszy samochód bojowy. W 1947 roku powstaje nowa remiza, która służy strażakom do dziś.

Obecnie OSP Opole Lubelskie liczy 51 członków, z czego jednostka operacyjno-techniczna aż 41 osób, w tym 8 zawodowych ratowników medycznych. – Pod względem wyposażenia i wyszkolenia medycznego przodujemy w województwie. Jesteśmy jedną z najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jednostek na terenie gminy. Na naszym wozie bojowym znajduję się jedyny na terenie powiatu defibrylator AED – dodaje Paweł Górka. – Rozwijamy u nas prężnie grupę ratownictwa wodnego, marzy nam się grupa nurkowa. W roku obecnym nasi druhowie strażacy-ratownicy wodni czuwają nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą przy ul. Rybackiej w Opolu Lubelskim – dodaje.

W niedługim czasie druhowie wzbogacą się o nową łódź z silnikiem zaburtowym oraz pompę powodziową o wysokiej wydajności o łącznej wartości ok. 120 tys. zł. W przyszłym roku druhowie mają plan zakupu nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który zastąpi wysłużonego stara 244. Władze miasta myślą też o przekazaniu działki pod budowę nowej strażnicy.

Czytaj więcej o: straż pożarna Opole Lubelskie OSP
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 lipca 2017 o 00:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hehe, 4 komentarze jednej osoby, sądząc po odstępach czasowych, ktoś widzę lubi jak jego jest na górze, a co do komentarz "może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci. pozdrawiam., ps. uprzedzając komentarze: nie jestem strażakiem" to niech ta osoba wie, że wojewoda nigdy nie opłacał i nie opłaca etatów ratowniczych na kąpieliskach. Wojewoda daje pieniądze jedynie na działalność ratowniczą i m.in na utrzymanie dyżurów ratowniczych, ale o pieniądze od wojewody może starać się każdy podmiot jeżeli posiada odpowiednią kadrę i sprzęt to czemu wspaniałe OSP nie dostało tych pieniędzy ? Brak odpowiednich ludzi ? sprzętu ? doświadczenia? Sami to przemyślcie sobie :) A o umiejętnościach ratowników pracujących w Opolu wiem od Ratowników z basenu na którym odbywał się "kurs" i to co oni mówili tam. Pozdr
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A skąd wiesz jakie mają umiejętnosci? testowałeś ich już?
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skąd wiesz jakie mają umiejętnosci? topiłeś się już?
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 17:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
może nie powinieniem się włączać do dyskusji, ale instytucją wydającą im uprawnienia jest pewna osp, ale instruktorami w tej osp są instruktorzy wopr, aktualni członkowie wopr. więc podważasz swoich kolegów i sam wopr. ja to myślę, że po prostu żal komuś *** ściska, bo etaty na kapieliskach wopr-rowskie utrzymuje wojewoda, więc takie Łopole łyknąć za spore pieniądze z ock + kasa od wojewody to niezłe lody się kręci. pozdrawiam., ps. uprzedzając komentarze: nie jestem strażakiem.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lipca 2017 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no to już wiemy ska ten hejt :P
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!