niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Polecamy

Lubelskie Ramy Kwalifikacji Zawodowych - model efektywnej współpracy szkół zawodowych z pracodawcami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 czerwca 2014, 15:29

Kształcenie kadr, których potrzebuje rynek pracy to jedno z głównych zadań Zasadniczych Szkół Zawodowych. Jak pokazują poprzednie lata, uczniom opuszczającym mury ZSZ nie zawsze udawało się jednak znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie. Miał na to wpływ między innymi brak narzędzi pozwalających na rzetelną analizę potrzeb pracodawców w zakresie ich zapotrzebowania na pracowników na wczesnym etapie kształcenia. Nie istniał model współpracy na linii nauczyciel zawodu - dyrektor ZSZ - pracodawca a model kształcenia nie odpowiadał na rzeczywiste potrzeby lokalnego rynku pracy. Brakowało również sposobu bezpośredniego skomunikowania ucznia/absolwenta z potencjalnym pracodawcą.

Fundacja Polskiej Akademii Nauk w ramach projektu LRKZ www.lrkz.pl opracowała narzędzia, dzięki którym ta sytuacja może ulec poprawie i zmienić model kształcenia zawodowego w szkołach w województwie lubelskim.

Jednym z opracowanych w projekcie narzędzi jest system akredytacji zasadniczych szkół zawodowych. Szkoły mogą otrzymać akredytację w postaci certyfikatu Lubelskich Ram Kwalifikacji Zawodowych w przypadku spełnienia kryteriów stawianych przez program. System zawiera precyzyjne wytyczne dla szkół w zakresie przygotowania placówki do procesu akredytacji.

Uzyskanie certyfikatu LRKZ z pewnością podniesie prestiż akredytowanej szkoły. Dzięki niemu stanie się ona bardziej atrakcyjna dla uczniów, ponieważ system kształcenia oparty na ścisłej współpracy z pracodawcami zwiększy szansę młodzieży na skuteczne wejście na rynek pracy.

Kształcenie zawodowe profesjonalnych pracowników zgodnie z oczekiwaniami pracodawców i rynku pracy to nie mrzonka niemożliwa do osiągnięcia na Lubelszczyźnie. To postulat realny i możliwy do zrealizowania. Projekt "Lubelskie Ramy Kwalifikacji Zawodowych - model efektywnej współpracy szkół zawodowych z pracodawcami" realizowany przez Fundację Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie jest dużym i ważnym krokiem w stronę jego spełnienia.

Efekty Projektu powinny ułatwić absolwentom szybkie znalezienie pierwszej pracy, przedsiębiorcom - zapewnić dostęp do wykwalifikowanej kadry, posiadającej praktyczne przygotowanie, a szkołom zawodowym na Lubelszczyźnie - pomóc skutecznie i z pasją realizować ich misję.

Aby ułatwić zadanie szkołom zawodowym, przygotowano dla nich Regionalny Program Kształcenia Zawodowego opracowany w oparciu o przeprowadzone badania naukowe. Program praktycznej nauki 5 zawodów uznanych za kluczowe w województwie lubelskim w kontekście strategicznych dokumentów dotyczących polityki regionalnej oraz oczekiwań pracodawców. Wyeksponowane 5 zawodów to: monter zabudowy oraz robót wykończeniowych w budownictwie; monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych; mechanik pojazdów samochodowych; monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych oraz kucharz. Kolejnym elementem wspomagającym szkoły jest uniwersalny Podręcznik metodologii partnerskiego programu rozwojowego szkoły zawodowej we współpracy z pracodawcami, podpowiadający jak kreować strategię rozwoju szkoły w oparciu o tzw. "Strategiczną kartę wyników” a także jak aktywnie zaangażować lokalnych pracodawców w kształcenie zawodowe.

Zaproszenie do udziału w projekcie kierowane jest do Zasadniczych Szkół Zawodowych w województwie lubelskim a także do samych pracodawców, którzy mają okazję aktywnie włączyć się w modernizację kształcenia zawodowego.

Wszystkie informacje o projekcie LRKZ można znaleźć na stronach internetowych:
www.lrkz.pl i www.e-barometr.eu

Zachęcamy do kontaktu z biurem projektu, które udzieli wszystkim zainteresowanym bardziej szczegółowych informacji.

Biuro Projektowe Fundacji Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie
ul. Turystyczna 44, 20-207 Lublin
tel./fax: +48 81 74 50 600

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!