Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

15 listopada 2017 r.
13:37

"4660 bezrobotnych, ale chętnych do pracy nie ma". Tę lukę wypełniają Ukraińcy

139 20 A A
56 godzin w tygodniu pracuje średnio Ukrainiec w Polsce, 2100 zł netto zarabia średnio obywatel Ukrainy w Polsce (średnie zarobki „na rękę” obywatela polskiego to 2300 zł)<br />
<br />
źródło: NBP
56 godzin w tygodniu pracuje średnio Ukrainiec w Polsce, 2100 zł netto zarabia średnio obywatel Ukrainy w Polsce (średnie zarobki „na rękę” obywatela polskiego to 2300 zł)

źródło: NBP

W ciągu ostatnich trzech lat liczba cudzoziemców zatrudnionych legalnie na terenie województwa lubelskiego wzrosła trzykrotnie. I nikt nie ma wątpliwości, że będzie rosła nadal. Stąd zmiany w przepisach, które z jednej strony są ułatwieniem dla pracodawców, a z drugiej „dokręcają śrubę”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

79 tys. – oficjalnie tylu bezrobotnych mieszka województwie lubelskim. W większości wypadków nie są to osoby zainteresowane podjęciem jakiegokolwiek zatrudnienia.

– Tę lukę wypełniają cudzoziemcy – przyznaje Małgorzata Sokół, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Ich liczba rośnie dynamicznie - od 25 tys. w 2014 r., do 74 tys. w 2016 r. W tym roku może ona przekroczyć 100 tys. zł.

– Dziś to rynek szuka pracownika – podkreśla Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa lubelskiego. – Już 40 proc. pracodawców zatrudnia cudzoziemców. Bo wielu najlepszych wyjeżdża z naszego województwa lub kraju. I często nie wraca.

Co się zmieni?

– Liczba wyjątków od reguły znacznie przewyższa liczbę pozwoleń na pracę – przyznaje mówi Magdalena Sweklej, z-ca Dyrektora Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – W skali całego kraju rocznie to 1,3 mln oświadczeń od pracodawców i tylko 120 tys. pozwoleń.

Istotne zmiany w prawie wprowadza ustawa, która będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

– Dobra wiadomość jest taka, że okres przejściowy jest długi. Przez cały 2018 r. cudzoziemcy mogą pracować na podstawie starych oświadczeń – tłumaczy Sweklej.

Nowe przepisy w założeniu mają promować kontynuację współpracy z konkretnym obcokrajowcem i zawieranie umów o pracę – w okresie oczekiwania na nowe pozwolenie lub pobyt czasowy może on pracować legalnie.

Co jeszcze się zmieni? – Mając historię współpracy z konkretnym cudzoziemcem będzie można złożyć wniosek na kolejne trzy sezony. Dla obywateli sześciu tzw. „państw oświadczeniowych” (lista w ramce) jest też możliwość podjęcia pracy niesezonowej przez 3- dni. Może na mu np. zlecić pomalowanie stodoły – tłumaczy Sweklej.

I przypomina o obowiązkach, które ciążą na pracodawcach. – Po 1 stycznia pracodawca musi niezwłocznie poinformować urząd czy cudzoziemiec pojawił się w pracy czy też nie.

Chcą, ale tylko na chwilę

– Obecnie mamy zarejestrowanych 4660 bezrobotnych, ale chętnych do pracy nie ma – przyznaje Andrzej Tybulczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. – Ci ludzie rejestrują się, by zyskać uprawnienia do ubezpieczeń zdrowotnych, ale nie są zainteresowani jakąkolwiek pracą.

Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik S.A. zatrudnia obecnie ponad 2 tysiące pracowników. Od kilku miesięcy w halach kraśnickiego przedsiębiorstwa z chińskim kapitałem pracują też Ukraińcy.

– Obecnie zatrudniamy 43 Ukraińców. Największym problemem jest bariera językowa i duża rotacja pracowników – przyznaje Andrzej Kołtun z FŁT. – Nie interesują ich umowy o pracę, ale jedynie wysokość zarobków. Nie wiążą oni swojej przyszłości z Kraśnikiem. Traktują nasze miasto jako przystanek w drodze na zachód.

Z 300 zostało 100

Okolice Kraśnika i Opola Lubelskiego to zagłębie owoców miękkich. – Co roku potrzeba ogromnej liczby osób do zbioru owoców. Plantatorzy często stoją przed dylematem czy zostawić owoce na krzakach czy szukać pracowników zagranicą.

Rąk do pracy brakuje nie tylko w rolnictwie. – W ubiegłym roku mieliśmy 14,5 tys. oświadczeń od pracodawców, ale pracy w rolnictwie dotyczy już tylko 70 proc. – podaje dyr. Tybulczuk.

W sezonie plantatorzy z okolic Kraśnika w miejscowym PUP składają miesięcznie od 1,5 do 32 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca.

– Czasem to nawet 200-300 oświadczeń dziennie – wylicza dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. – Sami pracodawcy przyznają, że robią to na wyrost. Licząc na to, że jeśli złożą zapotrzebowanie na 300, to 200 dostanie wizę, a 100 przyjedzie do pracy. Bo nawet jeśli przekroczą polską granicę to wielu pojedzie dalej, do Hiszpanii czy Portugalii, gdzie pracy w rolnictwie tez nie brakuje, a stawki są kilkakrotnie większe.

Zostaną na dłużej?

– Codziennie na ulicach miasta, w obiektach publicznych, na korytarzach każdej lubelskiej uczelni słyszę język ukraiński. Musimy to uszanować i się z tego cieszyć – podkreśla Mirosława Gałan, wiceprezes Business Centre Club. – Lublin jest miastem uniwersyteckim i z wielkim ubolewaniem patrzę jak najlepsi stąd wyjeżdżają. Starajmy się robić wszystko, by Ukraińcy chcieli u nas zostać i pracować – apeluje.

– Coraz więcej osób składa wnioski o pobyt czasowy w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej samodzielnie lub w spółce z obywatelem polskim. Mimo że warunki, jakim muszą sprostać są trudne – przyznaje Aneta Tkaczyk, kierownik Oddziału ds. legalizacji pobytu cudzoziemców w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Coraz więcej jest też wniosków o pobyt stały ze względu na pochodzenie lub rezydenta długoterminowego UE.

Jak ich zatrzymać

– Zbyt długo zajmuję się migracją, by stwierdzić, że Ukraińcy będą tu osiadać – mówi dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Osoby najbardziej mobilne i wykształcone pojadą dalej. Osoby z Ukrainy maja Polskę już bardzo dobrze rozeznaną. Moim zdaniem to kwestia 2-3 lat kiedy osoby z paszportem biometrycznym będą miały dostęp do zachodnich rynków pracy.

– Z badań NBP wynika, że z Ukraińców przebywających w Polsce ok. 30 proc. wiąże swoją przyszłość z Polską, a tylko 2,5 proc. deklaruje chęć powrotu na Ukrainę – podaje Ilona Skibińska-Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie.

Magdalena Sweklej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: W 2018 r. wypracowana zostanie nowa polityka emigracyjna. Powstaje lista zawodów, których przedstawiciele będą mieli tzw. szybszą ścieżkę do uzyskania pozwolenia na prace i pobytu stałego. Pod koniec wakacji rozesłaliśmy do naszych partnerów społecznych prośbę o wskazanie 20 kluczowych zawodów. Jeszcze do nas spływają. Zdajemy sobie też sprawę, że musimy mieć odpowiednią ofertę dla członków rodzin takich pracowników. Pracujemy nad tym.

Pozwolenia na pracę w Polsce nie potrzebują:

• studenci studiów stacjonarnych

• absolwenci polskich szkół i uczelni

• nauczyciele języków w szkołach publicznych

• obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Gruzji i Mołdawii (na podstawie zarejestrowanego w PUP oświadczenia polskiego pracodawcy)

• obywatele ww. krajów zatrudnieni jako pomoce domowe i opiekunki dla dzieci

Zasadnicze różnice

Pozwolenie na pracę

• organ wydający pozwolenie – wojewoda

• na okres do 3 lat

• opłata za rozpatrzenie wniosku od 50 do 200 zł

zezwolenie na pracę sezonową

• organ wydający pozwolenie – starosta

• na okres do 9 m-cy w roku kalendarzowym

• opłata za rozpatrzenie wniosku – 30 zł

• decyzja może być wydana po wjeździe cudzoziemca do Polski

Debata „Cudzoziemcy na lokalnym runku pracy” odbyła się 13 listopada w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w ramach Europejskich Dni Pracodawców

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 14:02
+1
Jeśli nie znasz realiów w tym temacie, to nie zabieraj fałszywego głosu. Oni godzą się na stawkę godzinową i sami chcą tyle pracować. W te układy nie wtrącaj Polski, to są prywatne umowy. Nie przyjeżdżają do nas na odpoczynek. Chcą zarobić szybko i dużo. Cieszą się,że mogą pracować na wydłużonym dniu pracy, a często nawet w niedziele. Na nich czeka rodzina i są wdzięczni za zatrudnienie. Chcesz być POlitykiem- musisz jeszcze dużżo się uczyć.
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 o 17:12
"do Hiszpanii czy Portugalii, gdzie pracy w rolnictwie tez nie brakuje, a stawki są kilkakrotnie większe." haha kilkukrotnie wyższe?! Portugalia ma stawki porównywalne do Polskich, w Hiszpanii minimalna płaca to trochę ponad trzy tysiące złotych, jednak w kraju o tak wysokim bezrobociu Ukrainiec pracujący na czarno może pomarzyć o takiej stawce. Wyjdzie - w najlepszym razie porównywalnie do Polski. Nieco lepiej byłoby w Wielkiej Brytanii ale faktycznej przebitki Ukraińcy mogliby doznać w Niemczech gdzie płace są ponad 3-krotnie wyższe niż w Polsce (średnia płaca tam to 3.600 euro brutto) i jest blisko, lecz znów pracując na czarno imigrant z reguły nie zarabia nawet oficjalnej minimalnej.
"do Hiszpanii czy Portugalii, gdzie pracy w rolnictwie tez nie brakuje, a stawki są kilkakrotnie większe." haha kilkukrotnie wyższe?! Portugalia ma stawki porównywalne do Polskich, w Hiszpanii minimalna płaca to trochę ponad trzy tysiące złotych, jednak w kraju o tak wysokim bezrobociu Ukrainiec pracujący na czarno może pomarzyć o takiej stawce. Wyjdzie - w najlepszym razie porównywalnie do Polski. Nieco lepiej byłoby w Wielkiej Brytanii ale faktycznej przebitki Ukraińcy mogliby doznać w Niemczech gdzie płace są ponad 3-krotnie wyż... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 o 06:52
Skąd te średnie zarobki? od dwóch lat pracuje jako mgr inżynier i dalej nie moge przekroczyc granicy 2 tys netto na rękę, zmieniłam prace, ale historia jest dalej ta sama.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 19:40
Ogłoszenie pracy w PUP Chełm: "Kierowca samochodu dostawczego, wymagany jęz. ukraiński...". Teraz redakcja wie, dlaczego Ukrainiec tę pracę weźmie, a polski bezrobotny nie? To samo dotyczy ogłoszeń wietnamskich i chińskich. Chcą sprowadzić rodziny i tyle.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 18:49
zwykły wójt ponad kilkanaście tysięcy miesięcznie + skręcone lody
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 18:48
Bieńkowska (ta od tuSSka) bierze ca 87 tysięcy miesięcznie... luzik
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 17:59
przykład - korporacja /?/ założenie -pobory 2400 zl i 40 godzinny tydzień pracy Realia 2100 zl praca dziennie min 8,5 godzimy i wszystkie soboty po 4 godz.
Avatar
hjhj / 15 listopada 2017 o 17:48
to tylko idioci za taką jałmużnę pracuję, ja wolę, leżeć i rozmnażać się i dostawać za darmo 500+ od tych pracujących za grosze
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 17:30
tak sobie czytam i muszę oświecić szanownego redaktorka który coś tutaj wypisuje. Średnia płaca ukrainca na danym stanowisku pracy rzeczywiście wynosi 2100, polskiego pracownika na tym samym stanowisku to 1400 na rękę. Czemu to tak? Już odpowiadam. Ukrainiec przychodzi tu zarobić i ma taką samą stawkę albo i o złotówkę niższą ale za3,14erdala na 2 zmiany bez przerwy. Popracuje tak 3 miesiące i wraca na ukrainę. A skąd ja to wiem? Ano z tad że czytam ogłoszenia i pracodawca oferuje że może taki ukrainiec ciągnać zmianę 16 godzinną. Polskie byzmesmemy jakby mogli to by was za**bali w robocie.
tak sobie czytam i muszę oświecić szanownego redaktorka który coś tutaj wypisuje. Średnia płaca ukrainca na danym stanowisku pracy rzeczywiście wynosi 2100, polskiego pracownika na tym samym stanowisku to 1400 na rękę. Czemu to tak? Już odpowiadam. Ukrainiec przychodzi tu zarobić i ma taką samą stawkę albo i o złotówkę niższą ale za3,14erdala na 2 zmiany bez przerwy. Popracuje tak 3 miesiące i wraca na ukrainę. A skąd ja to wiem? Ano z tad że czytam ogłoszenia i pracodawca oferuje że może taki ukrainiec ciągnać zmianę 16 godzinną. Polskie by... rozwiń
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 17:15
moze by dodali ze to studenci a lublin ma wiele uczelni oraz mieszkaja razem !!!! a co z rodzinami polskimi co nie maja za co zyc kupic mieszkania bo lubelszczyzna to za*** i sredni wiek ludzi ucieka za granice bo praca to emeryci dodatkowa badz studenci i nawet w budzetowce ciezko bo wladza daje sobie ukladowcom a zwykly lublinianin urzednik niech sie bije w piety!!! masz uklad zyjesz!!!! nie masz bijesz sie w piety !!! powodzenia dla tych co to czytaja a miasto lublin miejsce inspiracji tylko dla kogo !!!???? ukladu !!!!
Avatar
Gość / 17 listopada 2017 o 17:12
"do Hiszpanii czy Portugalii, gdzie pracy w rolnictwie tez nie brakuje, a stawki są kilkakrotnie większe." haha kilkukrotnie wyższe?! Portugalia ma stawki porównywalne do Polskich, w Hiszpanii minimalna płaca to trochę ponad trzy tysiące złotych, jednak w kraju o tak wysokim bezrobociu Ukrainiec pracujący na czarno może pomarzyć o takiej stawce. Wyjdzie - w najlepszym razie porównywalnie do Polski. Nieco lepiej byłoby w Wielkiej Brytanii ale faktycznej przebitki Ukraińcy mogliby doznać w Niemczech gdzie płace są ponad 3-krotnie wyższe niż w Polsce (średnia płaca tam to 3.600 euro brutto) i jest blisko, lecz znów pracując na czarno imigrant z reguły nie zarabia nawet oficjalnej minimalnej.
"do Hiszpanii czy Portugalii, gdzie pracy w rolnictwie tez nie brakuje, a stawki są kilkakrotnie większe." haha kilkukrotnie wyższe?! Portugalia ma stawki porównywalne do Polskich, w Hiszpanii minimalna płaca to trochę ponad trzy tysiące złotych, jednak w kraju o tak wysokim bezrobociu Ukrainiec pracujący na czarno może pomarzyć o takiej stawce. Wyjdzie - w najlepszym razie porównywalnie do Polski. Nieco lepiej byłoby w Wielkiej Brytanii ale faktycznej przebitki Ukraińcy mogliby doznać w Niemczech gdzie płace są ponad 3-krotnie wyż... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2017 o 06:52
Skąd te średnie zarobki? od dwóch lat pracuje jako mgr inżynier i dalej nie moge przekroczyc granicy 2 tys netto na rękę, zmieniłam prace, ale historia jest dalej ta sama.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 19:40
Ogłoszenie pracy w PUP Chełm: "Kierowca samochodu dostawczego, wymagany jęz. ukraiński...". Teraz redakcja wie, dlaczego Ukrainiec tę pracę weźmie, a polski bezrobotny nie? To samo dotyczy ogłoszeń wietnamskich i chińskich. Chcą sprowadzić rodziny i tyle.
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 18:49
zwykły wójt ponad kilkanaście tysięcy miesięcznie + skręcone lody
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 18:48
Bieńkowska (ta od tuSSka) bierze ca 87 tysięcy miesięcznie... luzik
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 17:59
przykład - korporacja /?/ założenie -pobory 2400 zl i 40 godzinny tydzień pracy Realia 2100 zl praca dziennie min 8,5 godzimy i wszystkie soboty po 4 godz.
Avatar
hjhj / 15 listopada 2017 o 17:48
to tylko idioci za taką jałmużnę pracuję, ja wolę, leżeć i rozmnażać się i dostawać za darmo 500+ od tych pracujących za grosze
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 17:30
tak sobie czytam i muszę oświecić szanownego redaktorka który coś tutaj wypisuje. Średnia płaca ukrainca na danym stanowisku pracy rzeczywiście wynosi 2100, polskiego pracownika na tym samym stanowisku to 1400 na rękę. Czemu to tak? Już odpowiadam. Ukrainiec przychodzi tu zarobić i ma taką samą stawkę albo i o złotówkę niższą ale za3,14erdala na 2 zmiany bez przerwy. Popracuje tak 3 miesiące i wraca na ukrainę. A skąd ja to wiem? Ano z tad że czytam ogłoszenia i pracodawca oferuje że może taki ukrainiec ciągnać zmianę 16 godzinną. Polskie byzmesmemy jakby mogli to by was za**bali w robocie.
tak sobie czytam i muszę oświecić szanownego redaktorka który coś tutaj wypisuje. Średnia płaca ukrainca na danym stanowisku pracy rzeczywiście wynosi 2100, polskiego pracownika na tym samym stanowisku to 1400 na rękę. Czemu to tak? Już odpowiadam. Ukrainiec przychodzi tu zarobić i ma taką samą stawkę albo i o złotówkę niższą ale za3,14erdala na 2 zmiany bez przerwy. Popracuje tak 3 miesiące i wraca na ukrainę. A skąd ja to wiem? Ano z tad że czytam ogłoszenia i pracodawca oferuje że może taki ukrainiec ciągnać zmianę 16 godzinną. Polskie by... rozwiń
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 17:15
moze by dodali ze to studenci a lublin ma wiele uczelni oraz mieszkaja razem !!!! a co z rodzinami polskimi co nie maja za co zyc kupic mieszkania bo lubelszczyzna to za*** i sredni wiek ludzi ucieka za granice bo praca to emeryci dodatkowa badz studenci i nawet w budzetowce ciezko bo wladza daje sobie ukladowcom a zwykly lublinianin urzednik niech sie bije w piety!!! masz uklad zyjesz!!!! nie masz bijesz sie w piety !!! powodzenia dla tych co to czytaja a miasto lublin miejsce inspiracji tylko dla kogo !!!???? ukladu !!!!
Avatar
Gość / 15 listopada 2017 o 16:37
Za 1800 jak ma się utrzymać młody człowiek sam, bez wsparcia rodziców ? Mieszkać z obcymi ludzmi na stancji ciągle ? Kawalerka o jakims normalnym standardzie to jest 1000 zł plus opłaty bilety telefon itd to co zostanie 200 zł na miesiąc
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 3

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 28 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 30 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 72 23

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!