sobota, 19 sierpnia 2017 r.

Praca

Jak i kiedy ZUS przeliczy nową emeryturę

Dodano: 27 kwietnia 2010, 15:42
Autor: aha

Podczas ostatniego dyżuru w redakcji „Dziennika Wschodniego” na pytania Czytelników w sprawie przeliczenia nowych świadczeń odpowiadała:Beata Muciek Naczelnik Wydziału Kapitału Początkowego oraz Emerytur i Rent z Systemu Zreformowanego z Oddziału ZUS w Lublinie.

Urodziłam się 12.04.1949 r. Mam przyznaną emeryturę od 12.04.2009 r. z tytułu 60 lat życia. Po jej przyznaniu pozostawałam w ubezpieczeniach emerytalno-rentowych przez rok. Czy mogę obecnie przeliczyć sobie tę nową emeryturę?

– Tak, zgodnie z art. 108 ustawy emerytalnej. W tym celu należy złożyć stosowny wniosek, ZUS wówczas doliczy Pani część składek, jaka zaewidencjonowana została na Pani indywidualnym koncie w ZUS po przyznaniu tej emerytury.

Następnie kwota ta zostanie zwaloryzowana i podzielona przez średnie dalsze trwanie życia wg tablic obowiązujących dla wieku odpowiadającego Pani wiekowi w chwili złożenia wniosku o to przeliczenie.

Dotychczasowa wysokość emerytury zostanie powiększona o tak wyliczoną cząstkę wynikającą z wysokości zwaloryzowanych zaewidencjonowanych składek po okresie przyznania tej emerytury, czyli po 12.04.2009 r. a przed miesiącem poprzedzającym to przeliczenie. Cząstka ta zostanie podzielona przez odpowiednią wielkość średniego dalszego trwania życia obowiązującą w miesiącu złożenia wniosku o to przeliczenie.

Urodziłem się 3.01.1950 r. Ukończyłem obecnie 60 lat życia. Przepracowałem 15 lat w szczególnych warunkach. Na dzień 1.01.1999r. udokumentowałem 25-letni staż pracy. Pobieram emeryturę przyznaną od 3.01.2010r. Od 1.02.2010 r podjąłem zatrudnienie i pracuję nadal. Czy będę mógł przeliczyć emeryturę? Jeśli tak – to, kiedy?

– W tym roku kalendarzowym nie przysługuje takie przeliczenie zgodnie z art. 108 ustawy emerytalnej, ponieważ w 2010 r. ma Pan przyznaną emeryturę, kontynuuje Pan ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a więc takie przeliczenie będzie Panu przysługiwało dopiero w następnym roku kalendarzowym tj. w 2011r.

Jeśli jednak przed rokiem 2011 ustaną ubezpieczenia emerytalno-rentowe – może Pan wówczas wystąpić ze stosowym wnioskiem o przeliczenie zgodnie z art. 108 ustawy emerytalnej.


Urodziłam się 1.06. 1945 r. Od 1.06.2009 r. pobieram emeryturę z art.55, tj. dla osób które urodziły się przed 31.12.1948 r. i po raz pierwszy wystąpiły z wnioskiem o emeryturę po 1.01.2009 r. i kontynuowały ubezpieczenia emerytalne i rentowe po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Z ZUS-u otrzymałam dwie decyzje, tj. ustalającą emeryturę obliczoną wg dotychczasowych zasad, oraz wg zreformowanych zasad, – przy czym wypłacana jest emerytura obliczana w myśl dotychczasowych zasad jako korzystniejsza. Obecnie nadal pozostaję w zatrudnieniu. Czy będę mogła, a jeśli tak to, kiedy przeliczyć emeryturę?

– Tak. W Pani sytuacji wszelkie przeliczenia dotyczące zarówno stażu pracy, jak i podstawy wymiaru będą dokonywane wg dotychczasowych zasad, tj. staż pracy raz w kwartale kalendarzowym, a podstawa wymiaru z art. 110 lub 111 ustawy emerytalnej w oparciu o zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp 7.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!