poniedziałek, 18 grudnia 2017 r.

Praca

Szef nie wyrzuci Cię z pracy ze względu na wiek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2009, 14:42
Autor: Marek Kliza

Brakuje Ci mniej niż cztery lata do emerytury? Możesz przestać bać się zwolnienia z pracy. Jesteś pod ochroną!

Ustawowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ale już pracowników o cztery lata młodszych - czyli 56-letnich kobiet i 61-letnich mężczyzn - nie można zwolnić bez konsekwencji.

Jasno zabrania tego art. 39 kodeksu pracy. Brzmi tak: "Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku".

W okresie przedemerytalnym nie może Cię zwolnić żaden pracodawca, u którego pracujesz. Choćby było ich - powiedzmy - dziesięciu.

Sąd Najwyższy Cię broni

Jeżeli bardzo chcesz, możesz pracować dokąd Ci zdrowie pozwoli. Pracodawca nie może wysłać Cię na emeryturę tylko dlatego, że osiągnąłeś już wiek emerytalny. Jeżeli tak zrobi, dopuści się dyskryminacji. Mówi o tym Sąd Najwyższy w uchwale nr II PZP 13/08 z 21 stycznia 2009 r.
Z pytaniem prawnym dotyczącym tego, czy osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury może stanowić wyłączną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, wystąpił do Sądu Najwyższego Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jeśli więc pracodawca chce pozbyć się z firmy pracownika po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego, musi podać inne ważne powody zwolnienia.

Jeżeli tego nie zrobi, a w wypowiedzeniu napisze, że czyni to tylko ze względu na osiągniecie wieku emerytalnego - idziesz do sądu i sprawę z nim masz wygraną jak w banku.

Ochrona tak, ale nie dla wszystkich

Jednak nie każdy pracownik podlega ochronie przedemerytalnej. Nie możesz na taką liczyć, gdy już pobierasz emeryturę i pracujesz w niepełnym wymiarze godzin. Nie chroni też prawo przed zwolnieniem pracowników, również w wieku przedemerytalnym, jeśli uzyskali oni uprawnienia do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Pracodawca może zwolnić Cię w okresie przedemerytalnym, gdy wraz z osiągnięciem wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę nie będziesz miał prawa do jej otrzymywania.

Tak może być np. w przypadku, gdy suma okresów składkowych i nieskładkowych nie będzie uprawniała Cię do otrzymania świadczenia (emerytury).

A co, jeżeli firma pada?

Gdy firma ogłasza upadłość lub jest likwidowana, ochrona emerytalna nie obowiązuje. Jeżeli natomiast dojdzie do zwolnień grupowych, osobom będącym w okresie ochronnym pracodawca może tylko obniżyć pensję albo zmienić warunki pracy, ale zwolnić ich nie może.
Mówi o tym ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!