poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r.

Praca

Za pieniądze, ale bez etatu

Autor: Maria Balicka

Nie opuszczaj rąk, jeśli po ukończeniu szkoły od razu nie znalazłeś odpowiedniej dla siebie pracy. Możesz ubiegać się o staż absolwencki.

Staż absolwencki umożliwia nabywanie praktycznych umiejętności w zakładzie pracy bez etatu i daje pieniądze. Powiatowy urząd pracy opłaca za stażystę składki emerytalno-rentowe i wypadkowe. Ale uwaga! Nie spiesz się z podpisywaniem umowy stażowej, bo jeśli to zrobisz przed 25 października, stypendium dostaniesz w dotychczasowej wysokości, czyli niższe. Tego dnia wchodzą bowiem w życie przepisy podnoszące jego wysokość. Ci, którzy umowy podpiszą wcześniej, otrzymają je w wysokości zasiłku dla bezrobotnych (538 zł brutto) a zaczynający staż po tej dacie mogą liczyć na stypendium o 40 proc. wyższe, tzn. 753 zł brutto.
- Urzędy pracy przyznają dodatkowo stypendia finansowane z funduszy europejskich, a niektóre zakłady pracy jeszcze w ramach własnych programów unijnych - przypomina Włodzimierz Radek z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdniku.

Dla kogo staż

Staż przeznaczony jest dla bezrobotnych absolwentów dowolnych szkół, którzy nie ukończyli 25 roku życia oraz bezrobotnych absolwentów szkół wyższych, którzy nie ukończyli 27 roku życia. Przyjmuje się, że absolwentem jest się przez rok od ukończenia nauki.

Od czego zacząć starania?

Musisz się zarejestrować w urzędzie pracy, potem napisać wniosek. Dobrze jest, jeśli absolwenci sami aktywnie poszukują pracy i do urzędu zgłoszą się już z konkretną propozycją. Ale w poszukiwaniach pomagają też pośrednicy pracy, doradcy zawodowi, liderzy klubu pracy. Absolwent może być skierowany na badania lekarskie, a jeśli charakter pracy tego wymaga - także na specjalistyczne badania lekarskie lub testy psychologiczne.

Zobowiązania pracodawcy

Staż to korzyść dla obu stron. Firma dostaje pracownika, nie ponosząc przy tym kosztów wynagrodzenia, ma też możliwość sprawdzenia jego przydatności zawodowej. Zobowiązana jest m.in. do:
• zapoznania absolwenta z programem, obowiązkami i uprawnieniami,
• zapewnienia profilaktycznej ochrony zdrowia,
• szkolenia z bhp, ppoż. oraz z regulaminu pracy.
Zobligowany jest też do przeprowadzenia stażu zgodnie z ustalonym programem, zapewnienia warunków przewidzianych dla pracowników na danym stanowisku, wyznaczenia pracownika, który będzie stażystę nadzorował (otrzymując z tego tytułu 10% kwoty stypendium przysługującego absolwentom). Program stażu jest określony w umowie zawartej pomiędzy powiatowym urzędem pracy a pracodawcą na czas od 3 do 12 miesięcy.

Co powinieneś

Odbywający staż powinien:
• przestrzegać ustalonego rozkładu czasu pracy,
• sumiennie wykonywać zadania objęte programem,
• przestrzegać przepisów i zasad obowiązujących pracowników.
Rolą stażysty jest wykazanie szefowi, że jest się dobrym, kompetentnym, odpowiedzialnym i przydatnym pracownikiem. Nie zawsze jest to łatwe. Ale stażysta, zdobywając doświadczenie, zwiększa swoją wartość na rynku pracy. Dzięki temu ma szansę na znalezienie pracy u innego pracodawcy lub pozostanie u tego, u którego odbywał staż.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!