poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Promocja

Śniadanie Daje Moc: Rusza III edycja programu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 września 2013, 15:48

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rusza III edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc.

Jak zawsze nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych będą mogli zakładać w swoich klasach Kluby Śniadanie Daje Moc, a w dniu 8 listopada wychowawcy wraz z rodzicami zorganizują wspólne śniadanie dla uczniów w klasie. W tym roku nowością jest konkurs na grant finansowy dla 16 klas z całej Polski (jedna w każdym województwie). W ubiegłym roku do programu przyłączyło się 4700 szkół. Organizatorem programu jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia.

- Rolą nauczyciela jest rozmowa z dziećmi o odżywianiu, kształtowanie dobrych nawyków oraz edukacja rodziców i informowanie ich – w razie konieczności - o dostępnych formach pomocy. Współpraca na linii szkoła – dom jest bardzo istotna w walce z niedożywieniem dzieci - mówi psycholog Anna Kałuba-Korczak.

Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia już po raz trzeci przeprowadza w klasach 0-3 szkół podstawowych program edukacyjny Śniadanie Daje Moc

Entuzjazm dla zdrowego odżywiania

Jak pokazują, przeprowadzone przez Partnerstwo dla Zdrowia, badania - poprzednie edycje programu miały realny wpływ na edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego odżywiania. Dzięki programowi coraz więcej dzieci przynosi do szkoły drugie śniadanie. Uczniowie biorący udział w programie częściej niż ich rówieśnicy przynoszą do szkoły owoce lub warzywa (82% uczestnicy, 73% nieuczestnicy) oraz produkty mleczne (odpowiednio 45% i 34%), a rzadziej słodycze (odpowiednio 26% i 45%).

Dodatkowo dzieci uczestniczące w programie częściej chwalą się wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania i chętnie rozmawiają na ten temat. Program wpłynął pozytywnie również na postawę rodziców. Zwiększył ich zaangażowanie w żywienie dzieci. Ponad połowa nauczycieli biorących udział w programie zauważyła pozytywną zmianę wśród rodziców uczniów ze swojej klasy, podczas gdy w pozostałych klasach tylko 29% nauczycieli miało takie obserwacje.

NOWOŚĆ III edycji: GRANT Śniadanie Daje Moc

Tak jak dotychczas program polega na zakładaniu w klasach Klubów Śniadanie Daje Moc, w których nauczyciel przeprowadzi śniadania edukacyjne, zgodnie z 12 zasadami zdrowego odżywiania opracowanymi przez Instytut Matki i Dziecka. Ponadto 8 listopada, w dniu Śniadanie Daje Moc, wychowawcy wraz z uczniami i rodzicami będą mogli przygotować wspólne śniadanie w klasie.

Nowością w tegorocznej edycji programu jest konkurs na Grant Śniadanie Daje Moc. Wychowawcy klas, przy wsparciu rodziców, mogą ubiegać się o grant finansowy na zrealizowanie działań mających na celu edukację najmłodszych w kwestii prawidłowego żywienia i roli śniadania w diecie dziecka.

O grant można się starać przez wypełnienie formularza na stronie www.sniadaniedajemoc.pl. Granty zostaną przyznane 16 klasom (jeden grant w każdym województwie). Więcej informacji na temat konkursu na grant znajduje się w regulaminie na stronie www programu.

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie

• Celem programu jest:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

• Ambasadorami III edycji programu "Śniadanie Daje Moc” są: energiczny kucharz Tomek Woźniak - autor przepisów na szybkie, kolorowe i pożywne śniadania, które z apetytem zje każde dziecko oraz Ola, która rozpoczyna przygodę z gotowaniem

• Patroni regionalni programu: Śląski Kurator Oświaty, Małopolski Kurator Oświaty, Lubuski Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Opolski Kurator Oświaty, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Wielkopolski Kurator Oświaty, Łódzki Kurator Oświaty, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Podlaski Kurator Oświaty, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty

• Inicjatorem Dnia Zdrowego Śniadania jest Partnerstwo dla Zdrowia, koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki i Dziecka, zawiązana w celu przeciwdziałania niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propagowania wśród najmłodszych zdrowych nawyków żywieniowych. Program "Śniadanie Daje Moc” i Dzień Śniadanie Daje Moc mają edukować najmłodszych i zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!