Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 lipca 2009 r.
18:55
Edytuj ten wpis

18-latka skazana na więzienie za napis na kościele "Żryj jak Maryja”

0 85 A A

Za przerobienie kościelnych napisów na obrazoburcze hasła 18-latka z Puław dostała rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę 400 zł. Dodatkowo wyrok wywieszono w sądzie i kościele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W tym tygodniu odbędzie się rozprawa, na której sąd zdecyduje, czy zamienić Karolinie grzywnę na prace społeczne. W listopadzie ub. roku dziewczyna wraz z kolegą przerobiła flamastrem napis nad drzwiami do kościoła parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. "Żyj jak Maryja” stało się "Żryj jak Maryja”, a "Trwaj w wierze” – "Trwaj zwierze”.

– Akcję dziewczyny i chłopaka zauważył świadek, który powiadomił Straż Miejską – mówi Marcin Koper, rzecznik puławskiej policji. Oficjalne doniesienie na Karolinę złożył ksiądz z parafii.

– Po prostu nudziliśmy się i postanowiliśmy zażartować. Teraz wiem, że był to szczeniacki żart i na pewno bym go nie powtórzyła – mówi dziś Karolina.

Z sądowego protokołu wynika, że dziewczyna sama zaproponowała dla siebie taką karę. Ona twierdzi co innego.

– Rozprawa wyglądała tak, że do wszystkiego się przyznałam, przeprosiłam i powiedziałam, że nie miałam zamiaru obrażać uczuć religijnych. Potem rzeczywiście zgodziłam się na karę, ale na pewno sama jej nie zaproponowałam. Niewiele zrozumiałam z tego, co mówił sędzia. Dopiero później od kuratorki dowiedziałam się, jak dokładnie brzmi cały wyrok. Nie odwoływałam się, bo chciałam mieć to wszystko już za sobą – mówi dziewczyna.

Ksiądz, który złożył na policji doniesienie, jest na urlopie. Porozmawialiśmy jednak z innym księdzem.

– Nie chcieliśmy robić z tego wielkiej afery, ale czy można pobłażać takim zachowaniom? Tej dziewczyny może i szkoda, ale to powinno działać wychowawczo na innych – mówi duchowny.

Sprawa pomocnika Karoliny, również oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, jeszcze trwa.

Imię 18-latki zostało zmienione.


Dr Julita Rybczyńska, Zakład Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS

Na podstawie przytoczonych faktów wydaje się, że wyrok jest dość surowy. Sąd wybrał najsurowszą z przewidzianych kar, czyli pozbawienie wolności. Można się zastanawiać, czy szkodliwość społeczna tego czynu była aż tak wysoka?

Zastanawiam się czy w tym przypadku nie byłaby stosowniejsza kara nakazania prac społecznych, choćby na rzecz parafii.

Poza tym mam jeszcze refleksję natury ogólniejszej, dotyczącą selektywności ścigania. Prokuratura z wielką sumiennością ściga i wystosowuje akty oskarżenia w drobnych nawet przypadkach podejrzenia o naruszenie uczuć religijnych, natomiast bez jej reakcji pozostaje np. wiele publicznych i bardzo szkodliwych społecznie wypowiedzi rasistowskich i antysemickich.

Czy kara jest zbyt surowa? Zagłosuj w ankiecie na stronie Dziennika Wschodniego

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
katechetka / 15 kwietnia 2012 o 17:20
....ale to powinno działać wychowawczo na innych – mówi duchowny...
A dlaczego księża pederaści i szczególnie pedofile nie są karani "wychowawczo"?Tusk miał chemicznie kastrować
Avatar
Puławianka / 15 kwietnia 2012 o 16:59
WYROK JEST ZA SUROWY.POWINNA SIĘ ODWOŁAĆ. ALE JAK ZWYKŁA OSOBA JEST POKRZYWDZONA TO NIE MA TAKICH WYROKÓW...ALE TU KLECHA...
Avatar
antykler / 11 października 2009 o 18:27
surowa napisał:
Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać przy klawiaturze jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości

nie bądź taka surowa !Mamy za przeciwnika najsilniejszą mafie na swiecie i przeciwstawienie się jej jest ogromną odwagą!Złożenie aktu apostazji nie rozwiązuje żadnego problemu bo i tak płacisz na kler przez instytucje państwa niby świeckiego!Pozdrawiam!

nie bądź taka surowa !Mamy za przeciwnika najsilniejszą mafie na swiecie i przeciwstawienie się jej jest ogromną odwagą!Złożenie aktu apostazji nie rozwiązuje żadnego problemu bo i tak płacisz na kler przez instytucje państwa niby świeckiego!Pozdrawiam! rozwiń
Avatar
surowa / 4 września 2009 o 14:03
Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać przy klawiaturze jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości
Avatar
surowa / 4 września 2009 o 14:01
KLECHA TO STARE ŻYDZISKO I WYZNAJE ZASADĘ STAREGO TESTAMENTU - OKO ZA OKO

Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości
Avatar
KLECHOMAN / 3 września 2009 o 15:27
rene napisał:
jak gowniarzom dac palec to i za cała reke złapia,a na tym sie nie skonczy. tepic zło w zarodku! a swoja droga to ksiadz nie zna miłosierdzia???

KLECHA TO STARE ŻYDZISKO I WYZNAJE ZASADĘ STAREGO TESTAMENTU - OKO ZA OKO
Avatar
~gosc~ / 3 września 2009 o 14:55
e to nie nowość w Polsce idzie siedzieć bo jest biedna i nie ma sie kto za nia wstawić biedak to prowadzi rower po pijaku i idzie na pól roku bogaty jedzie pijany mercedesem i nie ma sprawy tak to wygląda w Polsce jeszcze,trzymaj sie dziewczyno lekkiego masz pecha bo jesteś biedna,pozdrawiam.
Avatar
bumerang / 14 sierpnia 2009 o 21:19
rk-01 napisał:
precz z kościołem!

Precz z tobą!
Avatar
"surowa" / 14 sierpnia 2009 o 14:12
A ładnie pisać na kościele takie rzeczy i w tym wieku? Napisz sobie na drzwiach domu , albo ja ci napiszę ,że je jesteś...... , a przy okazji obrażę twoją rodzinę i najbliższych. Wtedy będzie super, a ty na mnie nie doniesiesz bo tak nie ładnie??? I tak rodzi się upośledzona głupota bez granic!!!
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2009 o 06:18
czy jest gdzieś na ścianie budynku bulwersujący napis J E B A Ć P O L I C J Ę ? To jest gorsze od dodania literek do żyj i wierz. I na te napisy o policji patrzą wszyscy. I nic ! Całymi latami można się patrzeć...
Avatar
katechetka / 15 kwietnia 2012 o 17:20
....ale to powinno działać wychowawczo na innych – mówi duchowny...
A dlaczego księża pederaści i szczególnie pedofile nie są karani "wychowawczo"?Tusk miał chemicznie kastrować
Avatar
Puławianka / 15 kwietnia 2012 o 16:59
WYROK JEST ZA SUROWY.POWINNA SIĘ ODWOŁAĆ. ALE JAK ZWYKŁA OSOBA JEST POKRZYWDZONA TO NIE MA TAKICH WYROKÓW...ALE TU KLECHA...
Avatar
antykler / 11 października 2009 o 18:27
surowa napisał:
Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać przy klawiaturze jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości

nie bądź taka surowa !Mamy za przeciwnika najsilniejszą mafie na swiecie i przeciwstawienie się jej jest ogromną odwagą!Złożenie aktu apostazji nie rozwiązuje żadnego problemu bo i tak płacisz na kler przez instytucje państwa niby świeckiego!Pozdrawiam!

nie bądź taka surowa !Mamy za przeciwnika najsilniejszą mafie na swiecie i przeciwstawienie się jej jest ogromną odwagą!Złożenie aktu apostazji nie rozwiązuje żadnego problemu bo i tak płacisz na kler przez instytucje państwa niby świeckiego!Pozdrawiam! rozwiń
Avatar
surowa / 4 września 2009 o 14:03
Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać przy klawiaturze jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości
Avatar
surowa / 4 września 2009 o 14:01
KLECHA TO STARE ŻYDZISKO I WYZNAJE ZASADĘ STAREGO TESTAMENTU - OKO ZA OKO

Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości
Avatar
KLECHOMAN / 3 września 2009 o 15:27
rene napisał:
jak gowniarzom dac palec to i za cała reke złapia,a na tym sie nie skonczy. tepic zło w zarodku! a swoja droga to ksiadz nie zna miłosierdzia???

KLECHA TO STARE ŻYDZISKO I WYZNAJE ZASADĘ STAREGO TESTAMENTU - OKO ZA OKO
Avatar
~gosc~ / 3 września 2009 o 14:55
e to nie nowość w Polsce idzie siedzieć bo jest biedna i nie ma sie kto za nia wstawić biedak to prowadzi rower po pijaku i idzie na pól roku bogaty jedzie pijany mercedesem i nie ma sprawy tak to wygląda w Polsce jeszcze,trzymaj sie dziewczyno lekkiego masz pecha bo jesteś biedna,pozdrawiam.
Avatar
bumerang / 14 sierpnia 2009 o 21:19
rk-01 napisał:
precz z kościołem!

Precz z tobą!
Avatar
"surowa" / 14 sierpnia 2009 o 14:12
A ładnie pisać na kościele takie rzeczy i w tym wieku? Napisz sobie na drzwiach domu , albo ja ci napiszę ,że je jesteś...... , a przy okazji obrażę twoją rodzinę i najbliższych. Wtedy będzie super, a ty na mnie nie doniesiesz bo tak nie ładnie??? I tak rodzi się upośledzona głupota bez granic!!!
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2009 o 06:18
czy jest gdzieś na ścianie budynku bulwersujący napis J E B A Ć P O L I C J Ę ? To jest gorsze od dodania literek do żyj i wierz. I na te napisy o policji patrzą wszyscy. I nic ! Całymi latami można się patrzeć...
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 0 0

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 0 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 0 6

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia] 0 0

W Lublinie trwają KULturalia. Koncerty odbywają się na pl. Teatralnym przed CSK. Wczoraj wystąpili Vestige, Lilly Hates Roses, Ted Nemeth, Smolik // Kev Fox i Krzysztof Zalewski. Dzisiaj odbędą się koncerty zespołów Pasażer, Kamp!, Myslovitz, The Dumplings i Voo Voo

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa

Goły mężczyzna na schodach i awantura domowa 0 0

Do zrozumienia tej porannej przygody jaka wydarzyła się w jednym z bloków, potrzebna jest wiedza o zasadach dystrybucji mleka w czasach PRL i działaniu zamków zatrzaskowych w drzwiach

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik

Lublin: Wojska Obrony Terytorialnej złożą przysięgę na pl. Zamkowym. Będzie też piknik 0 2

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” złożą przysięgę w najbliższą niedzielę o godz. 14. na placu Zamkowym w Lublinie. Uroczystość będzie połączona ze świętem lubelskiej brygady. Po ceremonii zaplanowano piknik rodzinny.

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05)
25 maja 2018, 9:00

Premiera "Hana Solo"! Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie (25-27.05) 0 0

Co Gdzie Kiedy. To jedna z najgorętszych premier tego roku. Na ekrany lubelskich kin wkracza kolejna odsłona sagi Gwiezdnych Wojen - Han Solo, przedstawiająca młodzieńcze losy słynnego przemytnika. To jednak nie jedyna ciekawa premiera filmowa nadchodzącego weekendu. Ponadto lubelskie placówki oferują interesujące koncerty i spektakle. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta?

Sondaż wyborczy w Lublinie, Chełmie i Zamościu. Kto ma szanse na fotel prezydenta? 0 8

W Lublinie Krzysztof Żuk, w Chełmie Agata Fisz, a w Zamościu Andrzej Wnuk mają największe szanse na zwycięstwo w zbliżających się wyborach samorządowych

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu

Osak ograł Sawczuka na otwarcie sezonu 0 0

TENIS ZIEMNY Na kortach MOSiR w Parczewie odbył się otwarty turniej na otwarcie sezonu

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Na nową drogę trzeba jeszcze poczekać 2 14

Nie będzie tego lata utrudnień spowodowanych przebudową Al. Racławickich i ul. Lipowej. Roboty nie zaczną się wcześniej niż pod koniec roku. Dotąd nie ogłoszono nawet przetargu, który wyłoni wykonawcę prac, a sam przetarg może potrwać wiele miesięcy

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 26

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 106 63

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 3

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina