poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Puławy

18-latka skazana na więzienie za napis na kościele "Żryj jak Maryja”

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2009, 18:55

Za przerobienie kościelnych napisów na obrazoburcze hasła 18-latka z Puław dostała rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę 400 zł. Dodatkowo wyrok wywieszono w sądzie i kościele.

W tym tygodniu odbędzie się rozprawa, na której sąd zdecyduje, czy zamienić Karolinie grzywnę na prace społeczne. W listopadzie ub. roku dziewczyna wraz z kolegą przerobiła flamastrem napis nad drzwiami do kościoła parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. "Żyj jak Maryja” stało się "Żryj jak Maryja”, a "Trwaj w wierze” – "Trwaj zwierze”.

– Akcję dziewczyny i chłopaka zauważył świadek, który powiadomił Straż Miejską – mówi Marcin Koper, rzecznik puławskiej policji. Oficjalne doniesienie na Karolinę złożył ksiądz z parafii.

– Po prostu nudziliśmy się i postanowiliśmy zażartować. Teraz wiem, że był to szczeniacki żart i na pewno bym go nie powtórzyła – mówi dziś Karolina.

Z sądowego protokołu wynika, że dziewczyna sama zaproponowała dla siebie taką karę. Ona twierdzi co innego.

– Rozprawa wyglądała tak, że do wszystkiego się przyznałam, przeprosiłam i powiedziałam, że nie miałam zamiaru obrażać uczuć religijnych. Potem rzeczywiście zgodziłam się na karę, ale na pewno sama jej nie zaproponowałam. Niewiele zrozumiałam z tego, co mówił sędzia. Dopiero później od kuratorki dowiedziałam się, jak dokładnie brzmi cały wyrok. Nie odwoływałam się, bo chciałam mieć to wszystko już za sobą – mówi dziewczyna.

Ksiądz, który złożył na policji doniesienie, jest na urlopie. Porozmawialiśmy jednak z innym księdzem.

– Nie chcieliśmy robić z tego wielkiej afery, ale czy można pobłażać takim zachowaniom? Tej dziewczyny może i szkoda, ale to powinno działać wychowawczo na innych – mówi duchowny.

Sprawa pomocnika Karoliny, również oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, jeszcze trwa.

Imię 18-latki zostało zmienione.


Dr Julita Rybczyńska, Zakład Praw Człowieka Wydziału Politologii UMCS

Na podstawie przytoczonych faktów wydaje się, że wyrok jest dość surowy. Sąd wybrał najsurowszą z przewidzianych kar, czyli pozbawienie wolności. Można się zastanawiać, czy szkodliwość społeczna tego czynu była aż tak wysoka?

Zastanawiam się czy w tym przypadku nie byłaby stosowniejsza kara nakazania prac społecznych, choćby na rzecz parafii.

Poza tym mam jeszcze refleksję natury ogólniejszej, dotyczącą selektywności ścigania. Prokuratura z wielką sumiennością ściga i wystosowuje akty oskarżenia w drobnych nawet przypadkach podejrzenia o naruszenie uczuć religijnych, natomiast bez jej reakcji pozostaje np. wiele publicznych i bardzo szkodliwych społecznie wypowiedzi rasistowskich i antysemickich.

Czy kara jest zbyt surowa? Zagłosuj w ankiecie na stronie Dziennika Wschodniego
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
katechetka
Puławianka
antykler
(85) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

katechetka
katechetka (15 kwietnia 2012 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....ale to powinno działać wychowawczo na innych – mówi duchowny...
A dlaczego księża pederaści i szczególnie pedofile nie są karani "wychowawczo"?Tusk miał chemicznie kastrować
Rozwiń
Puławianka
Puławianka (15 kwietnia 2012 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WYROK JEST ZA SUROWY.POWINNA SIĘ ODWOŁAĆ. ALE JAK ZWYKŁA OSOBA JEST POKRZYWDZONA TO NIE MA TAKICH WYROKÓW...ALE TU KLECHA...
Rozwiń
antykler
antykler (11 października 2009 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
surowa napisał:
Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać przy klawiaturze jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości

nie bądź taka surowa !Mamy za przeciwnika najsilniejszą mafie na swiecie i przeciwstawienie się jej jest ogromną odwagą!Złożenie aktu apostazji nie rozwiązuje żadnego problemu bo i tak płacisz na kler przez instytucje państwa niby świeckiego!Pozdrawiam!
Rozwiń
surowa
surowa (4 września 2009 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać przy klawiaturze jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości
Rozwiń
surowa
surowa (4 września 2009 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KLECHA TO STARE ŻYDZISKO I WYZNAJE ZASADĘ STAREGO TESTAMENTU - OKO ZA OKO

Tylko głupi niedorozwój może się tak wyrażać o kościele i księżach! Dlaczego żaden z krytykujących nie pójdzie do kościoła i nie wypisze się ze wspólnoty?- Brak odwagi?! Tylko głupio szczekać jak nikt nie widzi to odważny. życzę mądrości
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (85)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!