poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

25-lecie samorządu w Puławach. Pierwsza prezydent: zaczynaliśmy od zera

Dodano: 1 czerwca 2015, 17:00

Jadwiga Piskorska-Pliszczyńska, pierwsza prezydent Puław
Jadwiga Piskorska-Pliszczyńska, pierwsza prezydent Puław

Film przypominający ostatnie ćwierćwiecze miasta, historyczne slajdy, występy artystyczne, przemówienia nagrodzonych za zasługi mieszkańców oraz odebranie Plakietki Rady Europy - tak wyglądały niedzielne uroczystości jubileuszu samorządności w Puławach.

Ten jubileusz świętują gminy i miasta w całym kraju. Po przemianach ustrojowych, 25 lat temu część władzy trafiła w ręce lokalnych działaczy, społeczników i zapaleńców. Powstały pierwsze struktury samorządowowe. W Puławach pierwszym przewodniczącym rady miasta został Janusz Nowakowski, a wśród ponad trzydziestu radnych znaleźli się m.in. Renata Siedlaczek, Wojciech Kuba, czy Waldemar Mizak.

- Wszystko zaczynaliśmy od zera, ale były pomysły, ludzie chętni do działania i rzuciliśmy się do roboty. To była grupa entuzjastów, którzy nie oglądali się na pieniądze. Były rzeczy trudne, jak przemiany w przedsiębiorstwach, ale to były ciekawe czasy - przypomniała pierwsza prezydent Puław po 1990 roku, Jadwiga Piskorska-Pliszczyńska, która była jednym z gości uroczystości z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego.

Na temat tego okresu głos zabrał także prezydent Janusz Grobel, który przypomniał o rozbudowie miejskiej infrastruktury, drogach, wodociągach i kanalizacji, a także o wykorzystywaniu środków unijnych. - Dzięki nim udało się zrealizować wiele poważnych inwestycji - podkreślił.

W sali widowiskowej Domu Chemika zebrali się byli i obecni samorządowcy miasta i powiatu, pracownicy urzędów, kierownicy jednostek, księża, a także społecznicy i artyści. Wśród nich nagrodzeni Medalami za Zasługi dla Miasta - Ryszard Smolak, Kazimierz Kotliński i Sławomir Pać (Bohdan Zadura był nieobecny).

O tym jak długą drogę w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przeszły Puławy pokazał film, w którym przypomniano obrady pierwszej rady miasta, życie codzienne na początku lat 90-tych, m.in. nieistniejące już targowisko "manhattan", a obrazki z tamtych lat uzupełniły komentarze byłych i obecnych władz miasta.

Goście przybyli na uroczystą sesję mieli okazję posłuchać także o tym jak Puławy kształtowały się na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Historię miasta w pigułce, przygotowaną przez historyka Zbigniewa Kiełba opowiedział wieloletni przewodniczący miejskiej rady, Zbigniew Śliwiński.

Podczas sesji, prezydent Janusz Grobel i przewodnicząca rady miasta, Bożena Krygier odebrali "Plakietkę Rady Europy", którą przekazał przedstawiciel tej unijnej instytucji. Gość z Węgier był bardzo przejęty swoim wystąpieniem, ale mimo tremy przeczytał kilka zdań po polsku: - Serdecznie gratuluję władzom miasta i jego obywatelom tego wielkiego i wspaniałego sukcesu. Zachowajcie swoje tradycje, bądźcie dumni ze swojej historii. Rozwijajcie kontakty i współpracę z innymi regionami Europy.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!