środa, 21 lutego 2018 r.

Puławy

Puławy: 500 złotych na dziecko pochłonie 45 milionów rocznie

Dodano: 20 lutego 2016, 11:50

W Puławach jest 8,5 tys. dzieci do 18 roku życia, liczba świadczeniobiorców programu "Rodzina 500 plus" może sięgnąć 3 tys. zł
W Puławach jest 8,5 tys. dzieci do 18 roku życia, liczba świadczeniobiorców programu "Rodzina 500 plus" może sięgnąć 3 tys. zł

W kwietniu ma ruszyć rządowy program "Rodzina 500 plus". Do jego obsługi przygotowuje się już Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach. Jego pracownicy będą wypłacać rodzinom nawet 3,8 mln złotych miesięcznie.

Ustawa dotycząca flagowego programu rządu Beaty Szydło w środę została podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Do jego obsługi przygotowują się samorządy w całym kraju. W Puławach nowe obowiązki dotyczące wypłaty świadczeń oraz weryfikacji wniosków będą spoczywały na Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

– Obecnie analizujemy tę ustawę i przygotowujemy się do ogłoszenia konkursów na dodatkowych pracowników. Z naszych wyliczeń wynika, że będą to co najmniej dwa dodatkowe etaty. Będziemy zainteresowani także pozyskaniem kolejnych pracowników na umowy zlecenia oraz stażystów – mówi Piotr Spiżewski z puławskiego MOPS-u, który nie ukrywa, że urzędników czeka sporo pracy.

– Z naszych danych wynika, że w Puławach mamy 8,5 tysiąca dzieci do 18. roku życia, a liczba świadczeniobiorców programu „Rodzina 500 plus” może osiągnąć 3 tysiące – dodaje.

Co prawda, dokładne dane będą znane dopiero po otrzymaniu deklaracji, ale już teraz szacuje się, że w Puławach na wypłaty będzie potrzeba ponad 3,8 mln złotych miesięcznie, czyli około 45 mln złotych rocznie. O takie środki do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie wnioskować będzie puławski MOPS.

Rodziny, które będą chciały skorzystać z programu, powinny złożyć specjalny „wniosek do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego”. Jego wzór w zeszłym tygodniu został opublikowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Pola formularza należy wypełnić danymi rodzica (adres, PESEL) oraz dziecka lub dzieci (podając m.in. ich stan cywilny). Resort potrzebuje informacji także o pozostałych członkach rodziny (żona, mąż, starsze dzieci), ubezpieczycielu (np. ZUS, KRUS) oraz wysokość osiąganych dochodów (dla osób starających się o 500 zł na pierwsze dziecko). Tu warto pamiętać, że chodzi o dochody nie wykazane w zeznaniu podatkowym. Jednym z istotniejszych punktów jest podanie numeru konta bankowego, na które przelewane mają być ministerialne środki. Problem pojawi się wtedy, kiedy zbyt wiele rodzin konta sobie nie założy.

– Mamy ograniczone możliwości związane z posiadaniem tylko jednego okienka kasowego. Na więcej nie mamy miejsca, więc jeśli liczba wypłat znacznie wzrośnie, utworzą się kolejki – mówi Maria Piastowicz, dyrektor MOPS.

Co istotne na razie nie zaczęło się jeszcze przyjmowanie wniosków od rodzin. Docelowo ich nabór ma się rozpocząć w kwietniu, wraz z wejściem w życie ustawy. Najprawdopodobniej będzie można je zostawiać tylko w ośrodku pomocy przy ul. Leśnej 17. Przez Internet będą mogli wysłać go jedynie te osoby, które posiadają profil zaufany (tzw. ePUAP) lub podpis elektroniczny. Wnioski będzie trzeba składać co roku. Pierwsze pieniądze na kontach rodziców mają się znaleźć w ciągu pierwszych trzech miesięcy od uruchomienia programu.

Gość
smerf
agatajas
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (23 lutego 2016 o 10:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Syfy z wólki i panny cichodajki
Rozwiń
smerf
smerf (22 lutego 2016 o 15:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

won patologia z wólki. Panny na ulice alebo do lasu do żyrzyna bo tylko nogi potrafią rozkładać. Zaorać i zasiać ryż

 Jako pługu do orania proponuję użyć Twojego parszywego ryja :)

Zanim zaczniesz udzielać wskazówek poczytaj może słownik ortograficzny

Rozwiń
agatajas
agatajas (22 lutego 2016 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto ten artykuł napisał niech zajmie się kursy francuskiego z Preply http://obozy-jezykowe-za-granica.pl/preply-ucz-sie-francuskiego-z-domu

Rozwiń
Gość
Gość (22 lutego 2016 o 08:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
won patologia z wólki. Panny na ulice alebo do lasu do żyrzyna bo tylko nogi potrafią rozkładać. Zaorać i zasiać ryż
Rozwiń
gość
gość (21 lutego 2016 o 21:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wolka-boordel Puław. Teraz to tam będzie zabawa. Mieszkania zadłużone bachorow narobić a mops jeszcze kasę da. Kurde po co ja studia mam i pracę. Muszę na te bekarty zapierdzielac.....

Przeprowadź się na Wólkę i żyj jak panisko bezstresowo :)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!