niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Absolwent do likwidacji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lutego 2005, 21:34

Sąd ogłosił upadłość Odzieżowej Spółdzielni Pracy „Absolwent” w Puławach. Decyzja sądu przypieczętowała to, co już od dłuższego czasu wydawało się nieuniknione. Firma ma prawie 3 miliony złotych długu. Większość z nich to zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

W wnioskiem o upadłość zakładu wystąpili dłużnicy „Absolwenta”. Firma od trzech lat nie płaciła składek dla ZUS. Jeszcze pół roku temu zarząd firmy próbował porozumieć się z dłużnikami, ale kilka tygodni temu uznał, że nie zdoła spłacić długów. Wtedy ruszyło postępowanie likwidacyjne. Majątkiem spółdzielni zajmuje się obecnie syndyk, którego zadaniem będzie jak najkorzystniejsze sprzedanie tego, co pozostało z działającej prawie 45 lat spółdzielni. Rozmowy z załogą i związkami zawodowymi już trwają.
– Podejmiemy wszystkie działania w celu zachowania miejsc pracy – zapewnia Janusz Podleśny, syndyk masy upadłościowej firmy. – Szkoda że decyzja o likwidacji zapadła tak późno. Gdyby doszło do niej wcześniej, być może udałoby się uratować większą część majątku.
W tej chwili trwa analiza ekonomicznej sytuacji firmy. Wkrótce w spółdzielni pojawią się biegli sądowi, którzy wycenią majątek „Absolwenta”. Już teraz jest pewne, że jego wartość będzie dużo niższa niż długi spółdzielni. Jedynym rozwiązaniem korzystnym dla firmy i pracowników będzie sprzedaż długu, ale syndyk nie chce w tym momencie mówić o szczegółach. Decyzje zapadną w ciągu miesiąca.
Problemy firmy zaczęły się kilka lat temu. Pracownicy, choć na raty, dostawali jednak do samego końca wynagrodzenie. Mimo trudnej sytuacji w zakładzie cały czas trwa praca. Firma ma bowiem jeszcze ważny kontrakt z klientem z Niemiec. To zapewni załodze pracę przynajmniej do 18 marca.
– Nawet boję się myśleć, co będzie później – mówi jedna z pracownic (żaden z pracowników, z którymi rozmawialiśmy, nie zgodził się na ujawnienie nazwiska w obawie przed utratą pracy). – Nie rozumiem skąd ta decyzja. Przecież my cały czas pracujemy.

Smutna historia szwalniOdzieżowa Spółdzielnia Pracy „Absolwent” to jedna z najstarszych firm w mieście. Powstała w 1960 roku. Zajmowała się szyciem odzieży codziennej i roboczej na krajowych i zagranicznych klientów. Obecnie w zakładzie pracuje około 240 osób. Około 90 procent zatrudnionych to kobiety. „Absolwent” to już trzecia po Fabryce Żelatyny i Przemysłówce firma jaka upadła w ostatnich latach w Puławach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!