czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Afera korupcyjna w szpitalu w Puławach. Była dyrektor: "Sytuacja wymknęła się spod kontroli"


Jolanta H. tłumaczyła śledczym, że została w pewnym stopniu zmanipulowana.
Jolanta H. tłumaczyła śledczym, że została w pewnym stopniu zmanipulowana.

Znamy kolejne szczegóły śledztwa, dotyczącego afery korupcyjnej w puławskim szpitalu. Zdaniem prokuratury, była dyrektor placówki brała łapówki i manipulowała wynikami przetargów. Jolanta H. odpowie za to przed sądem

W czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko 9 osobom, w tym Jolancie H. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Puławach. Była dyrektor tamtejszej lecznicy to jedna z głównych oskarżonych.

Z akt sprawy wynika, że Jolanta H. była w zmowie z Robertem K. i Radosławem M. Panowie reprezentowali konsorcja, startujące w szpitalnych przetargach. Zamówienia dotyczyły m.in. dostaw żywności i usług. W 2013 r. szpital w Puławach ogłosił przetarg właśnie na dostarczanie posiłków. Zdaniem śledczych, Jolanta H. porozumiała się wówczas z Robertem K. W specyfikacji przetargu wprowadziła zapisy, które eliminowały jego konkurentów. Kolejny z zarzutów dotyczy poświadczenia nieprawdy w dokumentach, związanych z tym postępowaniem.

Śledczy oskarżyli Jolantę H. również o przyjęcie łapówki. Miało do tego dojść w 2014 r. Kobieta nie wzięła jednak od nikogo gotówki. Z akt sprawy wynika, że do przekazania pieniędzy wykorzystano firmę, zarejestrowaną na jej syna. Robert K. i Radosław M. mieli kupić od spółki urządzenia do zabiegów kosmetycznych. Sprzęt od 2 lat był nieużywany, a Jolanta H. i jej syn mieli problemy z jego sprzedażą. Według śledczych, oskarżeni kupili urządzenia w zamian za korzystne rozstrzygnięcia przetargów. Wyliczono, że na konto spółki syna Jolanty H. trafiło 116 tys. zł.

Była dyrektor odpowie również za przyjęcie innej korzyści majątkowej. Chodzi o nieoprocentowaną pożyczkę od Roberta K. Nie określono terminu jej zwrotu. Jolanta H. tłumaczyła później śledczym, że prosiła mężczyznę o pieniądze, bo musiała zapłacić ratę za mieszkanie na warszawskim Wilanowie.

Zarzuty pod adresem Jolanty H. i innych to wynik śledztwa prokuratury i Centralnego Biura Śledczego. W lutym 2015 r. agenci weszli do szpitala w Puławach. Pisaliśmy o tym jako pierwsi. Zabezpieczono wówczas dokumentację dotyczącą dwóch postępowań. Zatrzymano również Jolantę H. Kobieta wyszła na wolność po wpłaceniu 50 tys. zł poręczenia.

Śledczy badający sprawę monitorowali rozmowy telefoniczne i e-maile wysyłane między oskarżonymi. Ustalili, że przed, w trakcie i po „ustawionym” przetargu Robert K. i Jolanta H. rozmawiali ponad 200 razy.
Była dyrektor nie przyznała się do zarzutów. Wyjaśniała, że Robert K. dzwonił do niej prosząc o spotkanie. Doszło do niego w Nałęczowie. Oboje mieli rozmawiać m. in. o pomocy w oddłużeniu puławskiego szpitala.

Jolanta H. przyznała, że prosiła mężczyznę o pomoc w odkupieniu sprzętu należącego do syna. Dodała, że w pewnym okresie kontakty (z Robertem K. - przyp. aut.) związane ze szpitalem pokryły się z prywatnymi.

Jolanta H. tłumaczyła śledczym, że została w pewnym stopniu zmanipulowana. – Sytuacja wymknęła się spod kontroli – skwitowała była dyrektor. Tłumaczyła również, że odczuwała „presję finansową”, bo miała w banku kredyt z wysokimi ratami. 

Robert K. nie przyznał się do zarzutów.

Czytaj więcej o: prokuratura szpital Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 października 2017 o 19:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo to taki członek.
Rozwiń
Gość
Gość (12 października 2017 o 00:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No to raczej pan Gorgol nie ma szczęśliwej ręki. 
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2017 o 18:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oczywiście pisowska gwiazda, pan członek obecnego zarządu z PiS.
Rozwiń
Gość
Gość (11 października 2017 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Popiolek nie tylko ja wsadzil  na stolek wczesniej byl niejaki Orzel protegowany i doprowadzil szpital na skraj bankructwa.cos  PSL nie ma reki do kadr albo kryje sie za tym cos wiecej.
  Orła to chyba jeszcze Żaba co krążył między PSL a PO.  A kto z zarządu w tamtej kadencji za służbę zdrowia odpowiadał?
Rozwiń
Gość
Gość (10 października 2017 o 20:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W normalnym kraju by ją rozstrzelali i po kłopocie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!