czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Akcja społeczna "Pudełko życia także w Puławach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 marca 2014, 08:00

W ciągu kilku tygodni pudełka będą rozdawane osobom starszym, schorowanym i niepełnosprawnym. Dzięki nim łatwiej jest udzielić pomocy medycznej.

Projekt "Pudełko życia” działa już w wielu miastach Polski. W woj. lubelskim najpierw została wprowadzona w Zamościu i Lublinie. Wkrótce także dotrze do Puław, gdzie realizuje je stowarzyszenie inicjatyw społecznych Teraz. - Tak naprawdę zostaliśmy zainspirowani tym pomysłem i bardzo nam się spodobał. Bo wygląda na to, że taka niewielka rzecz naprawdę może pomóc - mówi Leszek Wojtowicz, radny SIS Teraz. I wyjaśnia, że pudełko miałoby być rozdawane nie tylko w Puławach. - Na początek chcielibyśmy wyprodukować kilka tysięcy sztuk, ale sporo będzie zależało od sponsorów, których uda się pozyskać. W Puławach osób po 60 roku życia mamy około 10 tysięcy. My chcielibyśmy jednak, żeby pudełko otrzymały nie tylko osoby starsze, ale i te młodsze, które mają problemy ze zdrowiem. Myślimy też o tym, żeby akcja była obecna na terenie powiatu puławskiego. "Pudełko życia” to specjalnie oznaczony pojemnik zawierający kartę z informacjami o stanie zdrowia - przebytych chorobach, przyjmowanych lekach, uczuleniach czy innych dolegliwościach. Dzięki takiej karcie ratownicy będą na przykład wiedzieli, że nie mogą podać danego leku, bo wywoła on reakcję alergiczną. Warto umieścić tam również dane kontaktowe osób, które należy zawiadomić w przypadku pogorszenia stanu zdrowia. Po wypełnieniu karty takie pudełko wkłada się do lodówki, którą oznacza się logo akcji. Dlaczego właśnie tam? Bo lodówkę można znaleźć w każdym mieszkaniu czy domu, a dzięki temu ratownik nie traci czasu na przeszukiwanie mieszkania. Niewielki pojemnik bardzo przydaje się w sytuacjach zagrożenia życia. Dodatkowo , jeżeli ktoś straci przytomność znacznie ułatwia pracę ratowników medycznych. Informacje zawarte w pojemniku mogą pomóc w postawieniu szybkiej diagnozy stanu zdrowia osoby, do której przyjedzie karetka. Jest to ważne nie tylko dla ludzi samotnych, którzy nie mogą liczyć na pomoc innych domowników, ale także każdego chorego. W przypadku nagłego pogorszenia zdrowia nawet domownicy nie zawsze potrafią udzielić pełnej informacji o stanie zdrowia. - Mamy już wstępne deklaracje od sponsorów, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby o tym mówić. Mamy jednak nadzieję, że za kilka tygodni akcja ruszy w Puławach - dodaje radny Wojtowicz.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: zdrowie Pudełko Życia Puławy
Lekarz
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lekarz
Lekarz (25 stycznia 2015 o 02:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wolałbym powiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, ale niestety trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zły pomysł. Lekarz w szpitalnej izbie przyjęć w żadnym wypadku nie może się opierać o informacje zapisane przez starszą osobę w jakimś formularzu, nie wiadomo kiedy wypełnionym.
Od lat tłumaczy się samotnym starszym osobom, że należy mieć na wierzchu wyraźnie opisaną teczkę z dokumentacją medyczną, którą zespół Pogotowia Ratunkowego będzie mógł zabrać do szpitala wraz z pacjentem. Tylko w oparciu o dokumentację medyczną wystawioną i podpisaną przez lekarzy, w szpitalu można podjąć działanie. Istotnym jest to, żeby cała dokumentacja medyczna znajdowała się w jednym miejscu, w jednej teczce. Do takiego pudełka najczęściej się ona nie zmieści, a i w lodówce będzie ono tylko zawadzało (czy aby nie chodzi o to, żeby pudełko więcej kosztowało, bo musi mieć atest pozwalający na stykanie się z żywnością?). Zatem namawianie ludzi starszych do trzymania jakiś zapisków i części dokumentacji medycznej w różnych miejscach, narobi więcej szkody niż pożytku. Podsumowując, wyrzucone pieniądze w przysłowiowe błoto i tylko ktoś zarabia na sprzedaży miastu pudełek, których wręcz nie powinno się stosować do takiego celu.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!