niedziela, 25 lutego 2018 r.

Puławy

"Asfalt wygląda jak kopce kreta". Starosta zamknął drogę powiatową, trzeba jeździć objazdem

Dodano: 28 lutego 2017, 18:39

Dojechać do Osin można teraz jedynie od strony drogi wojewódzkiej nr 824 Puławy-Żyrzyn
Dojechać do Osin można teraz jedynie od strony drogi wojewódzkiej nr 824 Puławy-Żyrzyn

Dziury i koleiny na 600-metrowym odcinku były tak duże, że władze powiatu puławskiego postanowiły drogę zamknąć. Do Osin (gm. Żyrzyn) nie można już dojechać z S17. Tak będzie co najmniej do maja.

Od kiedy ekspresowy odcinek drogi S17 został otwarty dla ruchu, tranzyt od strony Lublina w stronę Radomia kierowany jest na rondo w Żyrzynie, skąd ciężarowki muszą wracać do Puław, by następnie skierować się w stronę nowego mostu. Jest jednak inny sposób, z którego część kierowców nauczyła się korzystać. Tuż po zjechaniu z S17 skręcają w lewo, przejeżdżają przez Osiny i są już na drodze nr 824 prowadzącej w stronę Puław. Mieszkańcy wsi zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że pod ich oknami mkną auta na rejestracjach z całej Polski. Po ostatnich roztopach nawierzchnia drogi po prostu się rozpadła.

– Stan tej drogi stale się pogarsza, a bardzo duży ruch samochodów prowadzi do jej niszczenia. By zapobiec całkowitemu zniszczeniu, konieczne jest jej zamknięcie – poinformował Jan Ziomka, członek zarządu powiatu puławskiego, który wydał tę decyzję w imieniu starosty Witolda Popiołka.

Zakaz wjazdu pojawił w piątek, 24 lutego, zarówno od strony końca wsi, jak i krajowej 17-stki. Mieszkańcy Osin tym rozwiązaniem nie są zachwyceni.

– Ja tą drogą dojeżdżałam codziennie do pracy, więc jest to dla mnie spore utrudnienie. To prawda, że nawierzchnia była już bardzo rozjeżdżona, ale to nic dziwnego, skoro remontu nie było u nas o wielu lat. Ciągle tylko dosypywali jakiegoś żwiru w te dziury – mówi Agnieszka Sykut, jedna z mieszkanek Osin. – Asfalt po prostu wysadziło, wygląda jak kopce kreta. Nieraz widziałam, jak kierowcy zatrzymywali się i szukali odpadających dekli – opowiada.

Za utrzymanie tej drogi odpowiedzialny jest powiat. Starosta nie chciał ryzykować procesów o odszkodowanie dla kierowców, którzy uszkodzili sobie tutaj auta. Postanowił więc 600-metrowy fragment wyłączyć z ruchu do maja.

– Ponieważ stwarza bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia – wyjaśnia w oficjalnym piśmie skierowanym do lokalnych władz.

Wójt Żyrzyna Andrzej Bujek decyzję powiatu popiera. – Należało to zrobić ze względów bezpieczeństwa. To, co udało nam się uzyskać, to zgodę na korzystanie z tego odcinka autobusu szkolnego i MZK, a także karetki pogotowia. Liczymy, że w tym roku odcinek ten zostanie wyremontowany.

Anna Nizioł, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, zapowiada, że przejezdność w ciągu najbliższych trzech miesięcy powinna zostać przywrócona. – Na razie nie pozwala nam na to pogoda, ale gdy tylko będzie to możliwe, remont zostanie przeprowadzony. Do maja powinniśmy sobie poradzić z tym zadaniem – zapewnia.

Nawigacja nic nie wie o zakazie

Od piątku, gdy pojawiły się znaki zakazujące wjazdu na odcinek drogi powiatowej w Osinach, do poniedziałku mandatami za nieprzepisowy przejazd zostało ukaranych już kilkunastu kierowców. Tylko w poniedziałek policjanci wystawili ich osiem.

– Kierowcy tłumaczą, że na tę drogę kieruje ich nawigacja satelitarna – mówi Ewa Rejn-Kozak, rzecznik KPP w Puławach.

– Wiele osób nadal tędy jeździ, a barierki sobie odsuwają, bo nie wszystkim chce się zawracać – przyznaje Agnieszka Sykut. Jej zdaniem, mimo zakazu, wyraźnego zmniejszenia ruchu w miejscowości nie widać.

Zamknięta droga
Zamknięta droga (fot. Radosław Szczęch)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Kolorowy
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 sierpnia 2017 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
c*** w dupę mieszkańcom tej zabitej dechami wsi
Rozwiń
Gość
Gość (6 marca 2017 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed Osinami jest znak informujący o ślepej ulicy, który sugeruje, że na 17-stkę nas ta droga nie zaprowadzi, ale żeby go zauważyć, trzeba na niego spojrzeć, chociaż raz.
Rozwiń
Kolorowy
Kolorowy (4 marca 2017 o 22:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzisiejsi kierujący . Nawigacja pozwala to jadę . W d.... mam znaki . he heej A może trzeba by było ustawić jeszcze z jeden znak przed skrętem na Osiny a nie dopiero jak już na te Osiny się skręci... Dużo jest takich którzy dalej jeżdżą jak jeździli nie patrząc na znaki. A gdyby był jeszcze przy drodze Puławy- Żyrzyn to może coś więcej by pomogło...
Rozwiń
Lena
Lena (4 marca 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wiekszosc drog w tej gminie dzieki wojtowi jest w podobnym stanie Właśnie dzięki Wójtowi drogi gminne są w dużo lepszym stanie niż powiatowe. Zarządcą drogi w Osinach jest Starosta i to do Niego Osiniacy powinni mieć najwięcej żalu... Dzięki Wójtowi i jego zaangażowaniu (również finansowemu) powstał chodnik wzdłuż drogi. Pewnie to jeden z pierwszych etapów większej inwestycji. Ale nie tylko Osiny są w tej gminie. Poza tym pomyślcie jak by była zrobiona droga idealna to co by się dopiero wtedy działo? Nie jechało by 1000 a 3000 samochodów i na pewno nie przepisowo... a tak to chociaż na dołkach zwalniają. I jeszcze jedno. Za chwilę zacznie się ruch dużych samochodów związany z budową kolejnego etapu S-ki. Czy choć droga byłaby nowa i zrobiona czy wytrzymała by takie obciążenia? Za chwilę (po wybudowaniu tegoj S-ki) droga ta będzie drogą lokalną i to wtedy wójt powinien ją zabrać powiatowi, zrobić jak należy i zapomnieć o drodze osińskiej na następne 20 lat. Tyle w tym temacie. I nie uważam żebyśmy mieli złego wójta wręcz przeciwnie.
Rozwiń
Gość
Gość (1 marca 2017 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wiekszosc drog w tej gminie dzieki wojtowi jest w podobnym stanie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!