czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Azoty cierpią przez sytuację na rynku. Najgorzej od trzech lat

Dodano: 9 listopada 2016, 15:24

Zakłady Azotowe Puławy (fot. Maciej Kaczanowski)
Zakłady Azotowe Puławy (fot. Maciej Kaczanowski)

Spadające ceny nawozów i produktów chemicznych powodują niższe zyski przedsiębiorstw. Dotyczy to także Grupy Azoty i Zakładów Azotowych „Puławy”. Wyniki po trzech kwartałach tego roku mówią jedno – jest najgorszej od trzech lat. Niestety prognozy na przyszłość również nie są optymistyczne.

Branża chemiczna niemal na całym świecie zaciska pasa. Zysk globalnych graczy na rynku w tym roku spadł średnio o prawie 20 procent. Dla przykładu, niemiecki BASF stracił 25, amerykański Mosaic Chemical 21, a kanadyjski Potach Corp. aż 47 procent. Dwuprocentowy zysk zanotował jedynie rosyjski Acron. Zakłady Azotowe „Puławy” z trudem opierają się światowej dekoniunkturze, co widać po opublikowanych ostatnio wynikach finansowych. W ostatnich trzech kwartałach skumulowane przychody spółki spadły z 2,8 na 2,4 mld złotych, a zysk z 334 na 243 miliony.

Ostatnie lato pod względem wyników było najgorszym okresem puławskiej spółki od 2013 roku. Zysk od lipca do września wyniósł jedynie 16 mln zł. Rok temu był ponad czterokrotnie wyższy. Jednym z nielicznych plusów jest to, że od ubiegłego roku w Puławach wzrósł wskaźnik rentowności, a ceny produkowanej tutaj melaminy w dłuższej perspektywie mają utrzymać się na obecnym, satysfakcjonującym poziomie. Niestety tak kolorowo nie wyglądają tendencje dotyczące nawozów oraz innych produktów wytwarzanych w Puławach. Większość z nich od dłuższego czasu pikuje w dół, co pociąga za sobą konieczność kolejnych cięć marży, a powoduje znaczne ograniczenie zysku.

W całej Grupie Azoty ostatni kwartał zamknął się 10 milionową stratą, a przychody spadły w tym okresie z prawie 2,4 do 2 mld złotych. Łączny wynik z dziewięciu miesięcy tego roku, w porównaniu z trzema kwartałami roku poprzedniego również nie wygląda różowo. Przychody spadły o 12 procent (z 7,5 na 6,6 mld zł), a zysk o 36 procent (z 540 na 346 mln zł). Złudzeń, co do rychłego wyjścia z tego światowego dołka cenowego nie ma Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty.

– Od kilku miesięcy obserwujemy znaczące korekty cenowe na światowych rynkach nawozów, są one wynikiem szerszych tendencji, które zachodzą na rynku rolnym i rynku podstawowych surowców do produkcji nawozów. Działając w tak trudnym otoczeniu nieustannie pracujemy nad optymalną marżą Grupy Azoty – powiedział. Chcąc uspokoić akcjonariuszy zapewnił, że wyniki grupy pozwolą na realizację założeń inwestycyjnych.

Czytaj więcej o: biznes Grupa Azoty Puławy Puławy
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
och
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 listopada 2016 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hahahahahah...dobra zmiana pislamabadu...
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2016 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
T co PO powiększyło etety logistyczne dla swoich teraz trzeba je zlikwidować. Osoby te trzęsą się ze strach przed zwolnieniami. Pis powinien zrobić porządek a od razu konto azotow by się poprawiło.
Rozwiń
och
och (11 listopada 2016 o 17:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dzisiaj jakoś najważniejszy związkowiec azotów niejaki swnie krzyczy,że bez konkursów, że znajmi królika i nikomu to nie przeszkadza;nie krzyczy też że słabe wyniki;przeciwnie bryluje w azotowym radiu; jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2016 o 07:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szulowski w ten sposób działa. Bratu załatwił a inni młodzi ludzie z wyksztalceniem stoją w koejce do urzędu pracy. Ale przyjdzie na nich czas.
Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2016 o 00:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cena akcji jest taka jaka każdy zorientowany widzi ale to że ATT kosztuje poniżej 55 zł to wynik małego zainteresowania Inwestorów (grubych) Teraz kosztuje tyle co była warta II-IV 2014 przy wykupie przez Acron. jeszcze OPAL dokłada się do tego. No wiadomo zmiana zarządu który był z CHEMII na zarząd spoza przyniosło tylko spadki na gpw.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!