czwartek, 22 marca 2018 r.

Puławy

Azoty kontra ZOMO. Przypomnieli wydarzenia sprzed 34 lat (zdjęcia)

Dodano: 13 grudnia 2015, 13:36

34 lata temu gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Z tej okazji przy bramie Zakładów Azotowych odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Zainscenizowano walki pomiędzy milicją i związkowcami.

Punktualnie o godz. 9.00 przy głównej bramie do Zakładów Azotowych w Puławach doszło do inscenizowanych zamieszek z udziałem grupy związkowców, która demonstrowała sprzeciw wobec władzy państwowej. Machając sztandarami Solidarności wykrzykiwała antysocjalistyczne hasła. Do akcji wkroczyły siły porządkowe, z niebieskiej Nysy wysiadła uzbrojona w pałki grupa funkcjonariuszy Zmechanizowanego Odwodu Milicji Obywatelskiej. Milicjanci nawoływali demonstrantów do uspokojenia, ale ci stawili opór, co w konsekwencji doprowadziło do zwarcia.

W stronę ZOMO poleciały kamienie, milicja odpowiedziała granatami dymnymi. Po kilkuminutowej szarpaninie, inscenizacja została zakończona. W roli milicjantów wystąpiła grupa rekonstrukcji historycznej z Lublina. W dawnych związkowców wcielili się ci współcześni. W ten sposób w Puławach rozpoczęły się uroczyści rocznicowe, których organizatorem był NSZZ Solidarność ZA. O oporze wobec komunistycznego reżimu, represjach, zapalaniu zniczy i śpiewaniu pieśni patriotycznych przypomniał Andrzej Jacyna, przewodniczący komisji międzyzakładowej. Głos zabrał także poseł Krzysztof Szulowski.

- Pracownicy ZA zdawali w tamtym okresie egzamin, stawili opór reżimowi i na trwałe zapisali się w historii naszej społeczności. Chwała im za to i największy szacunek. Wielu traciło pracę i zdrowie, przekreślone były drogi awansu, ale walka, którą wtedy podjęli, trwa do tej pory - mówił poseł, który nawiązał do współczesności. - Dla wielu Polska okazała się rozczarowaniem, nie spełniła ich oczekiwań. My chcemy to zmienić, prowadzimy walkę nie z demokracją, ale o kształt tej demokracji. O to, czy będzie ona dla całego społeczeństwa, czy tylko dla wybranych.

Na zakończenie w obecności sztandarów przy tablicy na cześć pracowników ZA kwiaty złożyli przestawiciele związków zawodowych, szkół, władz spółki, miasta, gminy, powiatu i Sejmu RP, a także represjonowani w czasie PRL-u.

 

Użytkownik niezarejestrowany
kot
Gość
(47) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 października 2016 o 15:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W 1982 roku byłem tam ! Wyglądało to zupełnie inaczej niż na tej szopce. Inscenizacja do dupy :/
Rozwiń
kot
kot (20 grudnia 2015 o 18:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Koniecznie trzeba rozgonić to bydło. Niektórzy na stołkach typowe komuchy

ZOMO ani komunistów juz nie będzie. Teraz Jarosław bieże się za milicjantów którzy jeszcze precują w policji.  Stołki obsadzone nowymi.

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2015 o 16:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jest do zwolnienia tysiace prezesów spólek Skarbu Panstwa. A z kasa na odprawy z naszych kieszeni bo budżet pusty. Ciekawę

Bzdura, nie będzie żadnych zwolnień ani odpraw. Jakiś amok ostatnio wszystkich z tym ogarnął. W Azotach NIE MA ŻADNEJ POTRZEBY TAKICH DZIAŁAŃ, firma dobrze funkcjonuje i tego się trzeba trzymać

Rozwiń
gość
gość (18 grudnia 2015 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Biorąc pod uwagę jakie tu padają oskarżenia, pomówienia i groźby to zdecydowanie się zgadzam. Jeżeli ci się wydaje że w internecie się jest anonimowym to możesz się grubo zdziwić. 

Proszę Panie OLEK, 

Rozwiń
Gość
Gość (18 grudnia 2015 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to dla Państwa budżeu wydać kilkaset milionów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (47)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!