poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Puławy

Balonowe święto w Nałęczowie. "Czasem zrzucamy cukierki. To frajda dostać prezent "z nieba"

Dodano: 5 sierpnia 2016, 12:49

Blisko 30 załóg z całego świata bierze udział w jedenastych Międzynarodowych Zawodach Balonowych w Nałęczowie. Impreza zakończy się w najbliższą sobotę, kiedy to oprócz lotów sportowych organizatorzy przygotowali także specjalne, nocne pokazy pt. "światło i dźwięk".

Kuracjusze, turyści i mieszkańcy Nałęczowa od środy mają okazję oglądać w powietrzu spektakularne widowisko, jakie tworzą przelatujące nad ich głowami monumentalne, kolorowe balony. Będąc na terenie Parku Zdrojowego zainteresowani mieli okazję z bliska przyjrzeć się tym statkom powietrznym i porozmawiać z ich załogami. Jednym z pilotów, którzy latali nad miastem był Włodzimierz Klósek, żywa legenda polskiego baloniarstwa, rekordzista Europy, który dwa lata temu wzbił się na wysokość 11 125 metrów.

- Baloniarstwo daje wiele przyjemności, a najlepsza jest nieprzewidywalność, bo nigdy nie wiemy, gdzie będziemy lądować, jakich spotkamy gospodarzy i czy będą nam przychylni. Ta niewiadoma jest już od startu, a sterowanie balonem zależy przede wszystkim od rozpiętości kierunków wiatru na poszczególnych wysokościach. Im jest ona wyższa, tym precyzyjniejszy jest lot - mówi doświadczony pilot, instruktor, absolwent dęblińskiej Szkoły Orląt.

W Nałęczowie można było spotkać także innego pilota, który oprócz balonów potrafi latać na szybowcach, samolotach turbośmigłowych (PZL-130) i odrzutowych (TS-11), kpt Adama Winarskiego z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu i Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie.

- Balon to piękne urządzenie. Lot można porównać do uczucia, gdy stojąc na balkonie obserwowalibyśmy poruszającą się pod nami ziemię. Uczucie wolności, zupełna cisza i kontakt z ludźmi. Chyba nie ma w Nałęczowie osoby, która nie spojrzałaby w górę, widząc przelatujący na nimi balon. Zdarza się nawet, że zrzucamy dzieciom garść cukierków, dla nich to spora frajda otrzymać taki prezent "z nieba" - opowiada pilot.

Jeśli komuś wydaje się, że balon to tylko kosz i czasza, jest w błędzie. Nie znajdziemy w nim także żadnych worków z piaskiem. Współczesne balony wyposażone są w oprzyrządowanie znane z samolotów. Ich piloci nie mają co prawda drążka sterowania, ale swoją pozycję potrafią określić bardzo dokładnie.

W koszach znajduje m.in. wysokościomierz, wariometr i wskaźnik temperatury. Ta ostatnia jest najważniejsza i to od niej zależy, czy balon będzie się wznosił, czy opadał oraz to, w którą stronę poleci. Żeby obrać żądany kierunek, pilot musi znaleźć się na takiej wysokości, w której wiatr wieje w pożądaną stronę. Sterowanie wysokością odbywa się za pomocą gazowych palników o dużej mocy, które nagrzewają powietrze w czaszy. Żeby wylądować wystarczy pozwolić, by jego temperatura powoli opadła.

Współczesne baloniarstwo, oprócz przyjemności, jaką daje zawodnikom, to przede wszystkim skuteczne narzędzie marketingowe. Swoje balony posiadają przedsiębiorstwa-sponsorzy, a nawet samorządy. W Nałęczowie na niebie można było dostrzec m.in. balon "Smakuj Życie", hasła promującego nasze województwo, a także wiodących firm z branży spożywczej, energetycznej i lotniczej. Imprezy, takie jak ta, która już od ponad dziesięciu lat odbywa się w Nałęczowie są jedną z okazji do ich prezentacji.

WIDEO

Program na piątek i sobotę

5 sierpnia

17:00 - biegiem do nieba
17:30 - skoki spadochronowe
18:00 - loty sportowe
19:00 - koncert zespołu "Korzuh"
21:30 - nocny pokaz balonów "światło i dźwięk"

6 sierpnia

6:00 - loty sportowe
18:00 - loty sportowe
19:00 - koncert zespołu "Dwie Korony"
21:00 - ogłoszenie wyników, zakończenie zawodów
21:30 - nocny pokaz balonów "światło i dźwięk"

Czytaj więcej o: Nałęczów zawody balonowe
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!