niedziela, 18 lutego 2018 r.

Puławy

Baranów robi porządek ze szpecącymi reklamami

Dodano: 17 maja 2016, 20:37

Władze gminy Baranów jako pierwsze w naszym województwie przygotowały projekt uchwały krajobrazowej. Nowe przepisy mają poprawić estetykę przestrzeni publicznej, w szczególności szyldów, reklam i ogrodzeń. Niesubordynacja będzie karana.

Ustawa krajobrazowa obowiązuje od roku, ale jak dotąd niewiele samorządów w naszym kraju zdecydowało się na skorzystanie z narzędzi, jakie daje im w walce z reklamowych chaosem. W związku z jej zaskarżeniem do Trybunału Konstytucyjnego, większość gmin postanowiło poczekać na rozwój sytuacji. Tak zrobiły m.in. Puławy, które ograniczyły się do przyjęcia uchwały intencyjnej. Czekać nie chcą natomiast władze gminy Baranów w powiecie puławskim, które jako pierwsze w województwie przygotowały projekt własnej uchwały krajobrazowej.

– Zamiast czekać na postanowienie TK, wzięliśmy się do roboty. Uważam, że skoro ustawodawca dał nam takie możliwości, powinniśmy z nich korzystać – mówi Robert Litwinek, sekretarz gminy Baranów, autor projektu.

Według nowych zapisów, reklamy na budynkach nie będą mogły przykrywać więcej niż jedną dziesiątą powierzchni ich elewacji, a wielkość tablic na ogrodzeniach obiektów zabytkowych czy użyteczności publicznej nie będzie mogła przekroczyć metra kwadratowego. Takie samo ograniczenie ma dotyczyć wszelkich tablic i urządzeń przenośnych.

Gmina chce także oddalić reklamy od skrzyżowań i znaków drogowych (o min. 20 metrów) oraz dróg (min. 3 metry od krawędzi jezdni), a ich montaż na wiatach przystanków zostanie zabroniony.

Nowe regulacje dotkną także szyldów. Ich wielkość nie będzie mogła być większa niż 50 na 50 cm, a każdy podmiot prowadzący działalność w budynku będzie miał prawo do umieszczenia na nim tylko jednej takiej informacji. Umieszczanie szyldów na obiektach zabytkowych zostanie zabronione. Właściciele reklam i szyldów na dostosowanie się do nowych przepisów dostaną 1,5 roku. Jeśli nie zdążą, wójt będzie miał prawo nałożyć na nich kary finansowe.

Projekt uchwały ma także regulować wygląd nowych ogrodzeń, które będą musiały komponować się z otoczeniem i trzymać linię zabudowy wyznaczoną przez miejscowy plan. Z zasady mają być ażurowe, o maksymalnej wysokości 1,5 metra. Co ważne, zapisy te nie będą dotyczyły już istniejących obiektów.
Teraz z treścią nowych przepisów zapoznają się mieszkańcy. Uchwała zostanie wyłożona do wglądu 23 maja, a czas na składanie uwag minie 17 czerwca. Jesienią nowe prawo trafi pod głosowanie radnych.

Czytaj więcej o: Baranów rekalmy Puławy
abc
Ja
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

abc
abc (18 maja 2016 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cała prawda o Żyrzynie. Ale z jednym się nie zgodzę: KOLESIOSTWO jest tu na 1 a nie na 3 miejscu
Rozwiń
Ja
Ja (18 maja 2016 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki absurd. Zobacz na płoty posesji przy skrzyżowaniach. Przecież to jedna wielka tablica ogłoszeń. Taki syf Ci się podoba? Rozumiem reklamę na własnej posesji swojej działalności gospodarczej ale miejmy umiar. To samo dotyczy wielkich bilboardów przy trasie S do Lublina. Jak nie ekrany to reklamy. A mogłyby być takie ładne widoki na pola....
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A 55 x 36 cm nie może być? Niedługo we wsi będzie jeden krawiec, który uszyje wszystkim mieszkańcom jednakowe mundurki, a tym krawcem będzie PingPong z Korei Północnej, a wzór mundurka zatwierdzi sam burmistrz w oparciu o wykroje przysłane w ramach współpracy Polsko-Koreańskiej. Ludzie nie dajmy się zwariować, przecież absurd zaczyna gonić absurd. Bareja by tego nie wymyślił!
Rozwiń
Gość
Gość (18 maja 2016 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko buraki o mentalności jarrmarczno kołkowej stawiają takie betonowe ogrodzenia.
Rozwiń
betonowy debizim
betonowy debizim (17 maja 2016 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinno sie wprowadzic zakaz grodzenia koszmarnymi płotami betonowymi. Te cmentarno geesowsko bazarowe straszydla dopiero szpecą krajobraz!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!