poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Puławy

Będą pieniądze na geopark. Jaskinie, renowacja zamku i kolejka gondolowa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lipca 2014, 21:30

Turyści będą zwiedzać kopalnie, jaskinie i kamieniołomy na terenach siedmiu nadwiślańskich gmin. Powstaną punkty widokowe, edukacyjne geocentra, a dwa brzegi Wisły połączy kolejka gondolowa

Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły został wpisany na listę priorytetowych inwestycji dla województwa lubelskiego. Oznacza to, że gminy mogą liczyć na ok. 270 mln zł unijnej dotacji.

A plany są ambitne. Na jaskiniach i kolejce linowej łączącej Kazimierz z Janowcem się nie kończy. W projekcie jest też renowacja Zamku i rynku w Janowcu, Wzgórza Zamkowego z kaplicą Oleśnickich i grotami w Bochotnicy oraz rynku w Józefowie nad Wisłą.

- Myślimy też o wybudowaniu tras rowerowych, pieszych i parkingów w systemie "parkuj i jedź”. Tak, by turyści mogli łatwo przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej - mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. - W planach jest też budowa przystani rzecznych na Wiśle.

Na listę priorytetów trafiły te inwestycje, które samorząd województwa zamierza dofinansować w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zarząd Województwa wybrał 49 inwestycji z 238 zgłoszonych przez gminy.

- Wpisanie na listę priorytetów nie przesądza jednak o tym, że pieniądze rzeczywiście dostaniemy - studzi emocje Małgorzata Kuś, sekretarz Gminy Kazimierz Dolny. - Teraz będziemy uszczegóławiać nasze pomysły. Być może, po przeprowadzeniu analiz ekonomicznych okaże się, że niektóre projekty będą mogły generować straty i w konsekwencji nie doczekają się realizacji. Na tym etapie najbardziej przygotowana jest gmina Annopol, która na terenie nieczynnej kopalni fosforytów chce zorganizować trasę turystyczną. Ma już całą potrzebną dokumentację geodezyjną.

Liczba zgłoszonych przez gminy projektów zależy od ich położenia na obszarze geoparku wyznaczonym przez prof. Mariana Harasimiuka, kierownika zakładu polityki przestrzennej i planowania Wydziału Nauk o Ziemi UMCS.

- Dobrym przykładem jest Opole Lubelskie, które zgłosiło tylko jedną inwestycję. Nie jest to dziwne w kontekście tego, że tylko 1/5 obszaru gminy leży na terenie geoparku - tłumaczy Kuś. - Z kolei Kazimierz czy Janowiec, leżą w całości na tym obszarze, dlatego propozycji mamy więcej.

Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły

Obejmuje siedem gmin. To Kazimierz Dolny (lider projektu), Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: inwestycje Wisła geopark
mz
bonzo
jon
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mz
mz (4 lipca 2014 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Precz z tym disneylandem , chcą zrobić Kazimierz i okolice mekką karków i  dorobkiewiczow...czyli taka druga Okuninka...

Rozwiń
bonzo
bonzo (4 lipca 2014 o 08:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

hehe, to lubię - pójdzie pare publicznych baniek na plany, projekty, koncepcje, analizy i studia wykonawcze. Potem okaże się, że kasy na infrastrukturę i tak ni ma. Od bidy wyskrobią na 2km ścieżki rowerowej. Made in Poland:)))))

Rozwiń
jon
jon (4 lipca 2014 o 00:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ludzie ! opamiętajcie się !!!

tylko nie kolejka gondolowa !!!!!

zniszczycie jeden z najpiękniejszych krajobrazów Polski !!!

Rozwiń
adad
adad (3 lipca 2014 o 22:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wszystko pięknie, ale na zabezpieczenie przed niszczeniem zamku w Bochotnicy nie trzeba milionów. Wystarczy, że gmina raz do roku urządzi odkrzaczanie. Zamek zarósł, korzenie rozwalają mury, cegły się sypią na głowę.

Gmina postawiła tablicę informacyjną o zamku, ale na zamek strach wejść. Ruinę należy niezwłocznie zabezpieczyć i odkrzaczyć. Za niewielkie pieniądze wpierw, bo jak gmina dostanie duże pieniądze to może już nie być zamku.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!