Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 grudnia 2008 r.
14:01
Edytuj ten wpis

Będą szukać gazu i złóż ropy naftowej

0 4 A A

PGNiG przygotowuje się do rozpoczęcia poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu na terenie powiatu puławskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nic, że trzy lata temu okazało się, że eksploatacja złóż w Gołębiu jest nieopłacalna. - Równie dobrze możemy coś znaleźć 20 kilometrów obok - mówią specjaliści.

Prace poszukiwawcze złóż ropy naftowej i gazu będą teraz prowadzone na terenie gmin Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Żyrzyn, gminy wiejskiej Puławy i miasta Puławy. W sumie to aż ponad 100 km kwadratowych powierzchni. Inwestor, którym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, właśnie stara się o wydanie wszelkich potrzebnych zezwoleń na rozpoczęcie prac badawczych.

Na tym terenie firma będzie wykonywać analizę geologiczną, żeby dowiedzieć się, co dokładnie znajduje się pod ziemią. Prace takie polegają na badaniach sejsmicznych, które są prowadzone za pomocą ciężkich pojazdów zwanych wibratorami oraz dynamitu.

- Dopiero po wykonaniu analizy geologicznej będzie można mówić o konkretnych wierceniach w poszczególnych miejscach - mówi Adam Górka, dyrektor ds. poszukiwań w PGNiG Sanok.

Skąd zatem wiadomo, że w okolicach Puław mogą być złoża ropy naftowej i gazu? - Przesłanki do tego, że będą tam takie obiekty, dały wcześniejsze badania geologiczne - informuje Górka.

Odwierty bardzo dobrze pamiętają jeszcze mieszkańcy Gołębia. Trzy lata temu właśnie tam szukano złóż ropy i gazu. - Rolnicy, na których polach prowadzono prace, dostali wówczas rekompensaty - wspomina Marek Muszyński, zastępca wójta gminy Puławy.
Jednak po zrobieniu odwiertu okazało się, że eksploatacja przemysłowa podziemnych zasobów byłaby nieopłacalna. - Owszem, tamte odwierty nie dały pozytywnych rezultatów. Ale nie poddajemy się i szukamy dalej. Koncesja na prowadzenie takich prac jest dla nas kosztowna. Nie robilibyśmy tego, gdyby nie było podstaw, że coś znajdziemy - tłumaczy Adam Górka.

Termin rozpoczęcia prac badawczych zależy od tego, jak szybko firmie uda się uzyskać koncesję.

Ropa i gaz

W Polsce jest bardzo mało złóż ropy naftowej. W tej chwili wydobywa się ją m.in. w okolicach Kamienia Pomorskiego, Wolina na szelfie, na północ od przylądka Rozewie, z platformy wiertniczej spod dna Bałtyku oraz w karpackim zagłębiu roponośnym (Jasło, Krosno, Gorlice). Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego (z 2005 roku) rocznie w naszym kraju potrzeba 17,6 mln ton ropy. Tymczasem wydobycie z polskich źródeł wynosi jedynie 0,82 mln ton.
Znacznie więcej mamy złóż gazu. Roczne zapotrzebowanie na gaz ziemny to 11,4 mld m sześc., a roczne wydobycie to 5,2 mld m sześc. Jedno ze złóż gazu znajduje się blisko Puław - w Stężycy. Szacuje się, że zasoby gazu z tego miejsca wyczerpią się w 2012 roku.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jan / 10 grudnia 2008 o 16:52
A co to jest Dęblin? przecież to wieś leżąca koło Puław
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 23:56
Panie Janie odpowiem, krócej bo problemy sądzę ze zrozumieniem tekstu: Stężyca wieś koło Dęblina w powiecie ryckim.
Avatar
jan / 9 grudnia 2008 o 16:54
No a gdzie ma niby być Stężyca jak nie koło Puław, a może odwrotnie?Co do wibratorów to z 5 lat temu szalały po całym puławskim terenie i co teraz powtórka?
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 16:21
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdrowiska już rzut beretem do Lublina.
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdro... rozwiń
Avatar
jan / 10 grudnia 2008 o 16:52
A co to jest Dęblin? przecież to wieś leżąca koło Puław
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 23:56
Panie Janie odpowiem, krócej bo problemy sądzę ze zrozumieniem tekstu: Stężyca wieś koło Dęblina w powiecie ryckim.
Avatar
jan / 9 grudnia 2008 o 16:54
No a gdzie ma niby być Stężyca jak nie koło Puław, a może odwrotnie?Co do wibratorów to z 5 lat temu szalały po całym puławskim terenie i co teraz powtórka?
Avatar
charkie / 9 grudnia 2008 o 16:21
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdrowiska już rzut beretem do Lublina.
Ech pismaki, "rence łopadajom". Wczoraj pisałem o białym proszku do pieczenia dzisiaj kolejny wyskok fantazji i inteligencji.
Ja owszem mogie pisac "bzdÓrki" ale WY???!!!???
Stężyca koło Puław, który to taki mondry. Warto się zapytać kogoś, Wikipedii czy jak.
Oczywiście można napisac że Stężyca leży blisko Puław tak samo jak Puławy leżą blisko Lublina.
Tym czasem Stężyca leży koło Dęblina. Tenże kilkanaście (ok 20) kilometrów ma do Puław. Te z kolei mają bliżej do Nałęczowa. Zaś z uzdro... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 0

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Święto Dzielnicy Czuby Południowe
22 czerwca 2018, 16:00

Święto Dzielnicy Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. DDK Czuby Południowe i Rada Dzielnicy zapraszają mieszkańców na pełne atrakcji Święto Dzielnicy. Wydarzenie dla dużych i małych lublinian odbędzie się 22 czerwca o godz. 16 w Parku Jana Pawła II.

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem 0 2

49-latek nachodził pracowników ośrodka pomocy społecznej w Bychawie. Groził im śmiercią i podpaleniem. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób 0 8

Stu tysięcy osób w całej Polsce potrzebuje Platforma Obywatelska w celu kontrolowania jesiennych wyborów samorządowych. Politycy tej partii rozpoczęli akcję „Wolontariusze Wolnych Wyborów”.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 14

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 1

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów 0 11

W sobotę otwarty ma być ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Ceny będą takie same jak w zeszłym sezonie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zarządcy ośrodka w końcu udało się znaleźć firmę, która tuż po sezonie zabierze się za wymianę wszystkich znajdujących się tutaj basenów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!