środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Bez przetargów w IUNG w Puławach i bez przestępstwa

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2013, 15:08
Autor: (jsz)

Nie będzie śledztwa w sprawie Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Centralne Biuro Antykorupcyjne dopatrzyło się tam podejrzanych wydatków na kwotę 23 mln zł. Śledczy potwierdzili, że doszło do nieprawidłowości, ale nie do przestępstwa.

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawdzali zamówienia publiczne, realizowane w IUNG od 2009 roku. Dopatrzyli się szeregu nieprawidłowości. Chodzi o zakupy takich materiałów jak: paliwa, nawozy, środki ochrony roślin, nasiona i pasze na ponad 23 mln zł. W efekcie CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Lublinie wniosek o "rozważenie wszczęcia śledztwa”. Sprawa została przekazana śledczym z Chełma. Uznali oni, że nie ma podstaw do wszczynania śledztwa.

– W instytucie miały miejsce przypadki dokonywania zakupów w sprzeczności z zapisami ustawy Prawo zamówień publicznych – mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Samo naruszenie przepisów ustawy nie stanowi jeszcze przestępstwa. Naruszający procedury odpowiada w trybie administracyjnym.

CBA przekazało sprawę nie tylko do prokuratury, ale również do Urzędu Zamówień Publicznych i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które nadzorują instytut. Te instytucje mogą wyciągnąć konsekwencje wobec kierownictwa IUNG.

Śledczy dodają, że chociaż w instytucie doszło do łamania procedur, to budżet ośrodka na tym nie stracił. – W każdym przypadku zamawiający podejmowali działania zmierzające do uzyskania najkorzystniejszej ceny – dodaje Syk-Jankowska.

Zdaniem prokuratury, zakładanie, że dzięki przetargom udałoby się uzyskać jeszcze niższe ceny, to jedynie spekulacje. Kierownictwo IUNG nie komentuje sprawy. Instytut przesłał stosowne wyjaśnienia do resortu rolnictwa.

Puławski IUNG działa od 1950 roku. Jest jednostką badawczo-rozwojową. Podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Prowadzi badana dotyczące m.in. uprawy roślin, nawożenia, żyzności gleb oraz ochrony przestrzeni rolniczej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
afp
ja
taki jeden sobie
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

afp
afp (19 grudnia 2013 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Już się odezwali ci co wiedza najlepiej i posiadają informacje z "pewnego źródła" - IUNG "złamał" ustawę a prokuratura wiadomo czyja jest.

Spekulacje to nie prawo a prawo dopuszcza "zapytanie o cenę" i wtedy są to  zakupy bez przetargu ale w oparciu o ustawę. Są sytuacje, szczególnie w rolnictwie, kiedy organizowanie przetargu przyniosło by więcej szkód niż pożytku. Kiedy firma poniosła by straty wynikające z zaniechania wtedy i CBA i prokuratura miały by pole do popisu. CBA większe. I podniosło by larum dlaczego to zorganizowaliście przetarg zamiast pytać o cenę kiedy pola zostały nie obsiane, nie nawożone i nie chronione itd.Semantyka nie może zastąpić asertywności, warto o tym pamiętać.

Rozwiń
ja
ja (19 grudnia 2013 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Art. 305 KK "śledczym" polecam !!!

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto w związku z publicznym przetargiem rozpowszechnia informacje lub przemilcza istotne okoliczności mające znaczenie dla zawarcia umowy będącej przedmiotem przetargu albo wchodzi w porozumienie z inną osobą, działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany.

Rozwiń
taki jeden sobie
taki jeden sobie (19 grudnia 2013 o 06:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

przy całym szacunku do majestatu prokuratury, idąc tropem jej myślenia proponuje usunąc Pzp z naszego sytemu prawnego....  przecież zawsze można powiedzieć że dokochowało się wszelkich starań... Ale to chełm więc nic dziwnego.... Czy widzieliście tam szkołe która ogłosiła przetarg na żywienie ?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!