sobota, 24 lutego 2018 r.

Puławy

Błąd jest, winnych nie ma. Zapłacą mieszkańcy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 lutego 2015, 16:45

Kilkanaście rodzin z bloku przy ul. Kaniowczyków w Puławach musi zapłacić po 100 złotych kosztów sądowych. Jeżeli tego nie zrobią, grożą im wysokie grzywny. Problem w tym, że o konieczności wniesienia opłat nikt ich nie zawiadomił.

Był październik ubiegłego roku, gdy mieszkańcy bloku przy ul. Kaniowczyków otrzymali pisma z Sądu Rejonowego w Puławach. Trafiło do nich zawiadomienie o "niezgodności treści ich ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym”. Mający kilka stron dokument zawierał listę numerów ksiąg, które należało poprawić, z uwagi na brak wyodrębnienia własności na poszczególnych właścicieli.

Wydział Ksiąg Wieczystych nie wspomniał w zawiadomieniu o konieczności udania się do Sądu Rejonowego, by te błędy poprawić. Mieszkańcy nie zostali poinformowani także o tym, że będą musieli w związku z tym wpłacić po 100 złotych kosztów sądowych, ani - co dość istotne z punktu widzenia ich budżetów domowych - że jeżeli tego nie zrobią w odpowiednim terminie - grozi im grzywna. Bagatela - nawet do 10 tysięcy złotych.

Większość mieszkańców nie przejęła się pismem zatytułowanym "zawiadomienie”, odłożyła je na półkę i o nim zapomniała.

Sprawa nie dawała jednak spokoju jednemu z lokatorów. Andrzej Wojciechowski na początku lutego wziął sądową korespondencję i poszedł do Sądu Rejonowego w Puławach. Wtedy dowiedział się, że zarówno on, jak i jego sąsiedzi będą musieli płacić po 100 złotych za zmiany w ich księgach wieczystych.

- 23 lata temu kupiłem to mieszkanie. Tyle czasu było dobrze i teraz raptem błąd? - zastanawia się Andrzej Wasilewski i przytacza opinię pracownicy sądu, której zdaniem błąd został popełniony w Urzędzie Miasta. Ale zapłacić za niego muszą właściciele lokali.

Mieszkańcy, którzy otrzymali pisma są oburzeni. Zarówno tym, że muszą płacić, a nie wiedzą właściwie za co, jak i tym, że nie zostali o tym oficjalnie poinformowani.

- Jakie to jest zawiadomienie, skoro zapomnieli włożyć do koperty karteczki z informacją, żeby się do nich stawić? A jak się nie zgłosimy, to będziemy karani - denerwuje się mieszkaniec bloku.

Okazało się, że kartki z zawiadomieniem o konieczności stawienia się w sądzie nie otrzymał nikt z zainteresowanych. Gdyby nie pan Wojciechowski - mieszkańcy nadal nie wiedzieliby o swoim niespłaconym zobowiązaniu. Teraz już wiedzą ale płacić jednak nie chcą. Twierdzą, że są niewinni.
- Nie popełniliśmy błędu. Mieszkania były kupowane z notariuszem. To nie była nasza wina - podkreśla jedna z mieszkanek.

Prawo jest jednak nieugięte.

Z informacji do których dotarliśmy wynika, że mieszkańcy muszą ponieść koszty zmian w ich księgach wieczystych i nie wynika to z błędu, a ze zmiany prawa.

Do sprawy mieszkańców z ul. Kaniowczyków wrócimy.

Mieszkańcy sami sobie winni?

O sprawę dotyczącą mieszkańców bloku przy ul. Kaniowczyków zapytaliśmy sędziego Artura Ozimka, rzecznika Sądu Okręgowego w Lublinie.

• Kto jest odpowiedzialny za to, że mieszkańcy, którzy otrzymali zawiadomienia o niezgodności treści ich ksiąg wieczystych ze stanem prawnym nie zostali poinformowani przy okazji o tym, że powinni zgłosić się do Sądu Rejonowego w Puławach w tej sprawie?
We wskazanym przypadku sąd wieczystoksięgowy nie udziela dodatkowych pouczeń i informacji ponad te umieszczone w zawiadomieniu o wpisie. Nie wzywa również do osobistego stawiennictwa zainteresowanych do sądu.

• Czy mieszkańcy sami powinni się zainteresować takim pismem, mimo tego, że nie wskazywało ono bezpośrednio na obowiązek stawienia się w sądzie?
Kwestia podjęcia kroków zmierzających do wyjaśnienia w razie zaistnienia wątpliwości co do treści otrzymanego zawiadomienia jest indywidualną sprawą poszczególnych uczestników postępowania.

• Kto i kiedy powinien poinformować tych ludzi o tym, że zmiana zapisu w ich księgach wieczystych nakłada na nich obowiązek zapłaty kosztów sądowych w wysokości 100 złotych?
W każdym przypadku zgłoszenia się do sądu z wątpliwościami i pytaniami związanymi z otrzymanym zawiadomieniem o wpisie, udzielane są petentom informacje dotyczące zgłaszanych wątpliwości. Informacje te dotyczą kwestii formalnych związanych z trybem składania wniosków wieczystoksięgowych w tym również z obowiązkiem uiszczenia określonej opłaty sądowej.

Not. rs
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: sąd Artur Ozimek Puławy
puławianka
ronin
PUŁAWIAK
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

puławianka
puławianka (22 lutego 2015 o 00:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A pozew zbiorowy? Sądownictwo, jak lekarze, za wszelką cenę będzie bronić kolesiów po fachu - z pozycji siły i autorytarnie narzucają społeczeństwu "jedynie słuszną" drogę.

Jest jeszcze inne wyjście z sytuacji: niechaj mieszkańcy zgłoszą problem do załatwienia i za pieniądze z funduszu obywatelskiego...są przecież obywatelami, którzy składają się na tego dziwoląga propagandowego!

Zmiana prawa nie powinna obowiązywać wstecz ,po kilkunastu latach wykupu mieszkania z notariuszem , czyli zgodnie z obowiązującym w tych latach prawem.

Rozwiń
ronin
ronin (17 lutego 2015 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Skoro się zmieniło prawo to dlaczego sąd każe komuś za taką zmianę płacić?

Rozwiń
PUŁAWIAK
PUŁAWIAK (17 lutego 2015 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jaja sobie z ludzi robią. Polska to jednak dziwny kraj ... a Puławy szczególnie :)

Rozwiń
nie dajcie się!
nie dajcie się! (16 lutego 2015 o 17:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A pozew zbiorowy? Sądownictwo, jak lekarze, za wszelką cenę będzie bronić kolesiów po fachu - z pozycji siły i autorytarnie narzucają społeczeństwu "jedynie słuszną" drogę.

Jest jeszcze inne wyjście z sytuacji: niechaj mieszkańcy zgłoszą problem do załatwienia i za pieniądze z funduszu obywatelskiego...są przecież obywatelami, którzy składają się na tego dziwoląga propagandowego!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!