piątek, 23 lutego 2018 r.

Puławy

Bliżej z Puław do Bułgarii. Mają biznesowo współpracować

Dodano: 13 czerwca 2016, 10:46

Anna Marie Vilamovska w PPNT spotkała się m.in. z Cezarym Możeńskim, dyrektorem Instytutu Nowych Syntez Chemicznych oraz szefową Kancelarii Prezydenta Małgorzatą Sadurską (z prawej) (fot. Urząd Miasta Puławy)
Anna Marie Vilamovska w PPNT spotkała się m.in. z Cezarym Możeńskim, dyrektorem Instytutu Nowych Syntez Chemicznych oraz szefową Kancelarii Prezydenta Małgorzatą Sadurską (z prawej) (fot. Urząd Miasta Puławy)

Dyrektor Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego zapowiada nawiązanie współpracy z podobnym parkiem w Sofii. Zainteresowanie wspólnymi przedsięwzięciami potwierdza sekretarz polityki innowacyjnej Bułgarii, Anna-Marie Vilamovska, która w czwartek odwiedziła puławski park.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Doradca prezydenta Bułgarii ds. rozwoju gospodarczego spotkała się m.in. z władzami miasta, parku naukowego oraz szefową Kancelarii Prezydenta Małgorzatą Sadurską. Goście obejrzeli laboratoria tworzyw biodegradowalnych, związków bioaktywnych, nowych technik medycznych i materiałowych.

Jak podkreśla prezes PPN-T Tomasz Szymajda, ta wizyta może przynieść korzyści dla obu stron. – Planujemy rozpocząć współpracę z naszymi odpowiednikami w Bułgarii, m.in. z parkiem naukowym w Sofii. Chcemy wymieniać doświadczenia, a jednocześnie ułatwiać kontakty pomiędzy naszymi lokatorami i firmami zagranicznymi. Efektem naszej współpracy może być otworzenie międzynarodowych rynków dla rozwiązań technologicznych i produktów wytwarzanych w Puławach – mówi Szymajda.

Minister Vilamovska przyznała, że jest otwarta na współpracę: – Jednym z ważniejszym dla nas kierunków jest rozwój programu dla start-upów. Chciałabym bardzo wykorzystać to, co zobaczyłam tutaj w Polsce oraz rozwinąć współpracę z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i jego firmami, szczególnie z branży medycznej.

Puławskim parkiem naukowym interesują się nie tylko Bułgarzy. Wśród odwiedzających w ostatnim czasie pojawiły się delegacje m.in. z Francji, Mołdawii i Ukrainy. Spółka chce korzystać z nawiązanych kontaktów do promowania lokatorów parku. Ich liczba powoli rośnie. Jednym z ostatnich jest firma geologiczna wykorzystująca nowoczesne technologie.

Na wzrost atrakcyjności PPN-T swój wpływ może mieć zbliżające się uruchomienie jednego z najdroższych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu parku – specjalistycznego pieca charakteryzującego się wysoką jakością spieku. – Ten piec może być wykorzystywany w przemyśle kosmicznym, zbrojeniowym lub medycznym. Za jego pomocą można wykonywać np. ceramiczne, bardzo gładkie elementy implantów stawów – wymienia prezes.

Urządzenie do Puław trafiło ze Stanów Zjednoczonych i wymaga jeszcze kalibracji, która powinna zakończyć się w najbliższych miesiącach.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Zdegustowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2016 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sadurska dzięki swej mądrości, zaangażowaniu, wiedzy i poświęceniu jest Szefem w porywaniu do co niektórych komentatorów
Rozwiń
Gość
Gość (15 czerwca 2016 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ta Sadurska z tego rozumie ? Przecież każdy kto ją bliżej zna wie jaka jest pusta i głupia. To zadziwiające jak tacy ludzie dochodzą do stanowisk. Duda nie jest z mojej bajki, ale szefowa Kancelarii to już obciach na cały świat. Związki bioaktywne? Ona boi się prostych wiatraków.
Rozwiń
Zdegustowany
Zdegustowany (14 czerwca 2016 o 05:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Boże ale czasów dożyliśmy. Biedna ta Polska. Najpierw komuna z selekcją negatywną na każdym szczeblu. Teraz ta PISowska degrengolada naprawdę pierwszego sortu. Wszystko zrujnują. Przekonacie się wkrótce. Jak można było oddać władzę w ręce takich małpoludów. Obudźcie się ludzie i pokażcie im gdzie ich miejsce. Tylu mądrych ludzi wkoło, a na stanowiskach tacy durnie, takie głupki i do tego leniwe. Szkoda gadać.
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2016 o 00:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po-zsl zmarnowało 8 lat i teraz mają pretensje? Wypad zdrajcy do mocodawców z kremlina i brukseli!
Rozwiń
Gość
Gość (14 czerwca 2016 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobra zmiana ogarnia wszelkie strefy życia - tylko czemu Bułgaria a nie od razu Białoruś - też na B. PIS wprowadza model białoruski ogłupiania ludzi więc z jakimś instytutem z Mińska trzeba współpracować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!