niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Budowa obwodnicy Nałęczowa może ruszyć w 2017 r. Jest przetarg na dokumentację

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 kwietnia 2015, 15:30
Autor: Paweł Puzio

Jeśli wszytko pójdzie zgodnie z planem drogowców, w 2017 roku zacznie się budowa obwodnicy Nałęczowa. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji dla inwestycji.

Nałęczów zabiega o obwodnicę od wielu lat. - Jak tylko zacząłem jeździć samochodem, 30 lat temu, to już słyszałem o jej budowie. Niewątpliwie jest to najbardziej potrzebna inwestycja, w końcu Nałęczów to uzdrowisko. Tymczasem środkiem miasta jeżdżą ciężarówki - mówi pan Antoni, kierowca z Nałęczowa.

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy w końcu doczekają się nowej trasy. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji programowej budowy obwodnicy miasteczka. Szuka też wykonawcy raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Formalnie jest to pierwszy krok do budowy.

- Zgodne z prawem inwestycja podlega wariantowaniu. Przewidziane są cztery warianty przebiegu obwodnicy - mówi Andrzej Gwozda, dyrektor ZDW.

W zależności od wersji, obwodnica może mieć od 5,5 do 14 kilometrów długości, a koszt jej budowy wahać się od 100 do 400 milionów złotych. ZDW preferuje pierwszą, najdłuższą opcję, czyli budowę drogi po dziewiczym przebiegu. Miałaby zaczynać się przed wytwórnią Nałęczowianki i przebiegać przez sołectwa Sadurki, Cynków i Strzelce do drogi wojewódzkiej numer 826. Drugi wariant zakłada częściowe wpuszczenie ruchu do Nałęczowa - do ulicy Cynkowskiej. Dalej droga biegłaby w kierunku Cynkowa, a potem tak, jak to przewidziano w pierwszej wersji. Trzecia propozycja nieznacznie różni się od pierwszej, a czwarta polega na zachowaniu status quo.

- Dla nas najważniejsze jest, żeby obwodnica powstała jak najszybciej - podkreśla Artur Rumiński, zastępca burmistrza miasta.

Na opracowanie koncepcji programowej i raportu oddziaływania na środowisko przeznaczono prawie 200 tys. zł. Faktyczny koszt poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. ZDW czeka na oferty zainteresowanych firm do 9 kwietnia, do godziny 10. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie miał na przygotowanie obu dokumentów czas do 30 listopada tego roku. Potem ocenią je m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i sanepid. Odbędą się też konsultacje społeczne.

Następnym krokiem będzie przetarg na wykonawcę inwestycji. - Jeśli wszystko przebiegnie bez problemów to mamy szansę, aby budowa obwodnicy ruszyła w drugiej połowie 2017 roku - zapowiada dyrektor Gwozda.

Budowa potrwa od dwóch do trzech lat od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Obwodnica Nałęczowa może być więc gotowa do 2020 roku. Środki na inwestycję mają pochodzić z Unii Europejskiej.
  Edytuj ten wpis
gebels
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gebels
gebels (8 kwietnia 2015 o 11:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kluczowym słowem w tym całym przedsięwzięciu jest ,,może"

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!