sobota, 20 stycznia 2018 r.

Puławy

Budynek jest niedostępny dla osób na wózkach

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 grudnia 2007, 19:23

W ponadstuletnim budynku przy ul. Sieroszewskiego w Puławach kiedyś mieściła się bursa szkolna, ognisko wychowawcze i LOK.

Od dwóch lat to siedziba Młodzieżowego Domu Kultury. Jednak zimowiska, ferie, półkolonie czy spotkania kulturalne nie są dla wszystkich.

- Chciałem pojechać do MDK na spotkanie autorskie. Ale okazało się to niemożliwe, ponieważ poruszam się na wózku inwalidzkim. A placówka nie ma odpowiedniego dla wózków podjazdu - mówi Ryszard Smolak, były miejski radny. - Wystawy czy kiermasze świąteczne w MDK są niedostępne dla takich ludzi, jak ja - dodaje Smolak.

- Budynek to zabytek, który podlega pod opiekę konserwatora. Na jakiekolwiek przeróbki czy remont zgodę musi wyrazić konserwator zabytków i właściciel, czyli starostwo - mówi Aleksandra Kozak, dyrektor MDK.

Na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury uczęszcza 615 dzieci, w tym 10 niepełnosprawnych.

- Rodzice przywożą je na zajęcia, a nasze panie pomagają im wejść do środka - tłumaczy dyr. Kozak. - Ale zamierzam zwrócić się z wnioskiem o pozwolenie na dobudowę podjazdu i przebudowę łazienek. Postaram się również o dofinansowanie z PFRON - dodaje.

- Każdy budynek użyteczności publicznej powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Sam wiele razy namawiałem osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, żeby informowały nas, które placówki wymagają takich podjazdów - mówi Sławomir Kamiński, starosta puławski. - Jeśli Młodzieżowy Dom Kultur pozyska fundusze z zewnątrz, to ja wyrażę zgodę na przeróbki lub remont - zapewnia.

- Budynek pochodzi z początku XX w., wpisany jest do rejestru zabytków. W takich przypadkach nie zawsze jest możliwe dokonanie przeróbek. Ale można na przykład ustawić przesuwną pochylnię, którą w każdej chwili można zdemontować - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. - Jeżeli dyrekcja placówki przedstawi nam swoje oczekiwania, wspólnie zastanowimy się, jak rozważyć i zniwelować bariery architektoniczne - dodaje.

Beata Kowalska (am)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KTOś
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KTOś
KTOś (4 stycznia 2008 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIęKNIE PANI BEATO
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!