wtorek, 20 marca 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Czego chcą mieszkańcy, a czego urzędnicy

Dodano: 4 września 2015, 12:40

Projekt "Roweru Miejskiego" w Puławach odpadł, bo "koszt zakupu, utrzymania i konserwacji przekracza sumę przeznaczoną na projekt ogólnopolski" (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
Projekt "Roweru Miejskiego" w Puławach odpadł, bo "koszt zakupu, utrzymania i konserwacji przekracza sumę przeznaczoną na projekt ogólnopolski" (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Ostateczna lista wniosków przyszłorocznego budżetu obywatelskiego jest już gotowa. Odrzucono projekty dotyczące terenów nienależących do miasta, ale pozytywnie zaopiniowano np. remonty budynków należących do powiatu. Dlaczego?

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Patrząc na listę projektów zakwalifikowanych do nowego budżetu obywatelskiego uwagę zwraca wysoka liczba odrzuconych wniosków. Do kosza trafił co drugi z blisko 60 projektów.

Wiele z nich skreślono, bo dotyczyły budynków, terenów, czy instytucji nie podlegających miastu. Tak stało się np. z należącym do skarbu państwa terenem przy ul. Żeromskiego, gdzie mieszkańcy chcieli zainwestować w Osiedlowy Klub Młodzieżowy. Podobny los spotkał wniosek o wymianę nawierzchni placu pomiędzy kilkoma budynkami handlowymi i naleśnikarnią. Skreślono także wniosek dotyczący zakupu teleskopu słonecznego dla obserwatorium przy ul. Filtrowej. Powód? „Obiekt w zarządzie RCKU”.

Zgodnie z przyjętym regulaminem finansowane z budżetu obywatelskiego może być tylko to, co należy do miasta. Z jednym wyjątkiem.

– Na szczególnych warunkach występuje powiat puławski, z którym miasto podpisało stosowną umowę umożliwiającą finansowanie z zadań dotyczących ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Magdalena Pokora z Wydziału Promocji i Kultury Urzędu Miasta.

Dlatego wnioski dotyczące remontów przychodni nie zostały odrzucone. Jeżeli któryś z nich wygra, to pieniądze zostaną przekazane powiatowi w ramach pomocy finansowej na konkretny cel.

Dla powiatu puławskiego i pogrążonego w długach SP ZOZ to szansa na inwestycje, które bez miejskich środków byłyby niemożliwe do wykonania. W przyszłym roku na taki zastrzyk gotówki mogą liczyć np. przychodnie przy ul. Centralnej, M. Curie-Skłodowskiej, Kołłątaja, czy szpitalny oddział obserwacyjno-zakaźny. Prawie połowa wszystkich wniosków, które trafią pod głosowanie, dotyczy właśnie ochrony zdrowia oraz edukacji. Dla poszczególnych szkół i przedszkoli to również szansa na dodatkowe środki obok tradycyjnego finansowania.

Mieszkańcy Puław nie będą mogli za to zagłosować np. za wspomnianym już teleskopem, oświetleniem na ogródkach działkowych, rozbudową schroniska dla zwierząt, zagospodarowaniem miejskich błoni, czy uruchomieniu „Roweru Miejskiego”.

Z powodu zbyt wysokich kosztów odrzucono także m.in. projekt dotyczący poprawy nawierzchni dróg dojazdowych do ścieżki rowerowej przy wale wiślanym od ul. Włostowickiej. Na liście nie znalazł się także wniosek dotyczący remontu nawierzchni ul. 6 Sierpnia.

Władze miasta zapewniają, że nad odrzuconymi projektami raz jeszcze pochylą się urzędnicy oraz radni. Jeśli uznają, że któreś z nich zasługuje na uwagę, to może trafić do inwestycji w ramach nowego budżetu miasta.

Budżet obywatelski w Puławach - pozytywnie i negatywnie zaopiniowane projekty

Gość
Gość
Gość
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 września 2015 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo ciekawi nas kto jest przeciwny ROWEROM MIEJSKIM? MZK czy inni przewoznicy. BEZ względu na to że przewoźnicy stracą, to należy wziąść pod uwagę społeczeństwo które na tym skorzysta a miasto będzie mniej zatruwane spalimami.
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak to? Rower miejski koniecznie musi być nie tylko ze względu na potrzeby obywateli, ale również ze wzgledu na ochronę i bezpieczeństwo srodowiska. TAKŻE ze względu na brak parkingow oraz dla zdrowia społeczeństwa.
Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 07:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak się nie mylę to komisją budżetu obywatelskiego są radni rady miasta. Jakich sobie wybraliście tak oni teraz wybierają projekty....
Rozwiń
olo
olo (7 września 2015 o 07:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dla mnie pomyłką jest wywalanie kasy na służbę zdrowia z budźetu obywatelskiego - jeśli ma być obywatelski. Na służbę zdrowia płacimy składki więc niech naprawia to ministerstwo zdrowia, a szkoły niech naprawia ministerstwo edukacji. Z budżetu obywatelskiego powinno robić się monitoring miejski, chodniki, ulice miejskie, place zabaw i takie tam... a nie szkoły i szpitale do k....y nędzy.

Rozwiń
Gość
Gość (7 września 2015 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To w końcu jest budżet obywatelski czy urzędniczy? Pytam a'propos tytułu artykułu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!