niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Dlaczego niektóre projekty trafiły do kosza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 sierpnia 2014, 17:45

Decyzja radnych o zaakceptowaniu 44 z 91 projektów do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego wzbudziła kontrowersje. - Ludzie się zniechęcą, jeżeli będą dostawać takie komediowe uzasadnienia - twierdzi Sławomir Kamiński, radny SIS Teraz.

Dlaczego niektóre projekty przepadły? - Zdarzały się różne sytuacje, jak np. przekroczenie kwoty na dany projekt, brak zgody gospodarza terenu na przeprowadzenie inwestycji, czy potrzeba wykonania projektu zagospodarowania - wyjaśnia radna Teresa Gutowska, przewodnicząca komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Jednym z projektów, który nie zyskał uznania był pomysł Roberta Sosika, który przy Szkole Podstawowej nr 3 zaproponował wybudowanie placu rolkowego. W zimie miałby on zostać przekształcony w lodowisko.

- Od lat boisko jest w opłakanym stanie. Trudno o środki na jego remont, więc kiedy nadarzyła się okazja chciałem z niej skorzystać. Niestety dostałem negatywną odpowiedź - mówi Robert Sosik. - Chodziło jedynie o konieczność uzyskania zgody dyrekcji. Zdziwiłem się, bo przecież chodzi o miejską placówkę. Nawet w przypadku zmiany dyrekcji w ostateczności taką decyzję mógł podjąć prezydent miasta. Podobne projekty, np. odnośnie cyfrowej szkoły znalazły uznanie. I w tym wypadku nie było problemu ze zgodą dyrekcji.

Jeden projekt zaproponował radny powiatowy Sławomir Kamiński ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Teraz”, ale również dostał negatywną odpowiedź. - W moim przypadku użyto trybu przypuszczającego. Pomysł darmowej linii komunikacyjnej mógłby zostać uznany za naruszenie zasad równości wobec prawa. Równie dobrze można by napisać, że tej linii mogliby używać terroryści. To przecież parodia - uważa Sławomir Kamiński. I dodaje, że nowe, ciekawe pomysły powinny być promowane. - Właśnie takie, jak propozycja pana Sosika. Nie słyszałem o takich placach w innych miastach, a dodatkowo pomysł z lodowiskiem, z którym zawsze w Puławach są problemy powinien być dodatkowym atutem.

Jak się okazuje w przypadku placu rolkowego przy SP nr 3 nie chodziło tylko o brak zgody ze strony dyrekcji. - Inwestycja musi być poprzedzona projektem zagospodarowania terenu. Tak było zresztą również w przypadku innego boiska, przy SP nr 1. Komisja musiała na samym początku zdecydować, czy nie ma żadnych przeszkód formalno-prawnych do realizacji projektu - przekonuje Teresa Gutowska.

I dodaje, że wiele projektów, które zostały odrzucone w przyszłości są możliwe do realizacji. Chodzi o projekty związane z remontem "Domu Chemika”, czy elementami wyposażenia błoni. - W tej formie nie są możliwe do zrealizowania, ale to nie oznacza, że pomysły nie zostaną wykorzystane - mówi Gutowska.
  Edytuj ten wpis
darmon
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

darmon
darmon (26 sierpnia 2014 o 13:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z tego co wiem to większość projektów trafiło do kosza...

Rozwiń
Gość
Gość (26 sierpnia 2014 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szanse na realizację pomysłów maja tylko te, które wpasują się w kampanię wyborczą. Budżet Obywatelski to pomysł - ostatnia deska ratunku zamierającej Platformy Obywatelskiej. W obu przypadkach słowo Obywatelska jest ogromnym nadużyciem, fałszem.

To czysta pijarowska zagrywka nie mająca nic wspólnego z potrzebami mieszkańców.

Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2014 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Stary siedzi i bierze kase - źle. Młody chce coś zrobić - też źle. Wychodzi malkontenctwo z narodu.

Rozwiń
adam
adam (25 sierpnia 2014 o 19:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten R. Sosik to chyba niezła smochwała. Taki narcyz. Co by nie zrobił to zaraz nagłaśnia choćby na facebooku. Zapewne chciałby zostać ojcem chrzestnym swojego pomysłu. Kolejny powód do przechwałek. Żenada

Rozwiń
Gość
Gość (25 sierpnia 2014 o 19:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Robercik pcha się gdzie się tylko da. Byl już asystentem posła Karpińskiego, potem reprezentował z tym swoim niestrawnym uśmieszkiem Palikota, a teraz dostaje pochlebstwa od SIS. Czyżby znów zmienił poglądy byleby tylko zaistnieć? I właśnie to, że tak wszędzie włazi sprawia, że nie można na niego patrzeć bez odruchu w...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!