poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Dwa osiedla zagłosują osobno

Dodano: 4 kwietnia 2017, 07:05

Osiedle Włostowice
Osiedle Włostowice (fot. Google Street View)

Radni pracują nad nowym regulaminem budżetu obywatelskiego. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, osobnymi rejonami staną się osiedla Niwa i Włostowice. Nowością będą również tabliczki informacyjne, które staną przy „obywatelskich” inwestycjach.

Mieszkańcy miasta od dłuższego czasu postulowali nowy podział na rejony głosowania. Na niezależność wybić chcieli się m.in. mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych Włostowice, którzy co roku w walce o środki musieli rywalizować z osiedlem Niwa. W tym roku, po raz pierwszy w historii puławskiego budżetu obywatelskiego, oba osiedla będą występowały jako osobne rejony. Dzięki temu, ich mieszkańcy będą mieli gwarancję, że część środków trafi tylko do ich najbliższego otoczenia.

– Myślę, że to dobry pomysł. W budżecie obywatelskim liczą się małe projekty, które są blisko ludzi. Najważniejsze, żeby mieszkańcy mieli poczucie współdecydowania o swojej okolicy, a dzięki swojemu zaangażowaniu, mogli doprowadzić do budowy chodnika, postawienia ławki, czy placu zabaw. Promujemy w ten sposób aktywną postawę społeczną – mówi Marzanna Pakuła, radna z komisji ds. budżetu obywatelskiego.

Ale dodatkowy, piąty rejon, przy niezmienionej łącznej puli środków, obniży kwoty dla wszystkich pozostałych. Dotychczas z dwóch milionów złotych, odliczając środki na projekty ogólnomiejskie (600 tys. zł), dla lokalnych pozostawało 1,4 mln złotych, co przy podziale na cztery rejony, dawało kwotę po 350 tys. zł. W tym roku dzielić trzeba będzie na pięć, a to znaczy, że rejony otrzymają tylko po 280 tys. zł.

Oprócz nowego podziału na rejony, radnym spodobał się także inny pomysł zgłoszony przez mieszkańców, dotyczący nowego sposobu promowania społecznych konsultacji. Chodzi o oznaczanie inwestycji, które powstały dzięki budżetowi obywatelskiemu. Wzorem inwestycji unijnych, obok wyremontowanych placów, na ławeczkach, wiatach przystankowych, czy w pomieszczeniach, znajdą się specjalne tabliczki informacyjne. Dzięki nim, wzrosnąć ma wiedza puławian dotycząca tego, co udało się zrobić dzięki budżetowi. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na ocenę tego przedsięwzięcia oraz frekwencję w kolejnych edycjach.

Podczas najbliższego zebrania, komisja ma zamiar zastanowić się nad nagradzaniem autorów najlepszych projektów oraz rejonów, w których mieszkańcy najchętniej biorą udział w głosowaniach.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 kwietnia 2017 o 03:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po co wybieraliśmy radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych? Oni powinni, znając doskonale potrzeby mieszkańców, decydować o wydawaniu pieniędzy z budżetu miasta. Moim zdaniem budżet obywatelski to parawanik dla nieudolności systemu. Niech ciemny lud decyduje o niewielkich stosunkowo kwotach. O sporych wydatkach niech decydują " wybrani". A najśmiejszniejsze jest to, że " wybrani" zadecydują o sposobie wyboru. Przypomina mi to fragment z REJSU - no dobrze a w jaki sposöb bedziemy głosować nad metudą głosowania?
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 21:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pisowscy radni nie darzą BO sympatią, niszczą go jak tylko dostali władzę. Dodatkowy region nie jest rozwiązaniem, powinien być nowy podział.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przepraszam a Włostowice to nie Puławy
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 13:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli chodzi o oznaczenia inwestycyjne z budżetu obywatelskiego to w Warszawie już dawno wprowadzono p.n.Inwestycje zrealizowano z budżetu partycypacyjnego,Puławy będą kolejne.Jeśli chodzi o dodatkowy utworzony V-ty rejon jakim mają być Włostowice to dobry pomysł nie będzie rywalizacji pomiędzy osiedlami ,pozostanie rywalizacja pomiędzy potencjalnie konkurencyjnie złożonymi projektami,ale decyzja należy jak zawsze-do komisji.
Rozwiń
Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A dlaczego dyskryminuje się inne osiedla.Zrobić coś dla ogółu gdzie wszyscy mają dostęp.Nie wyróżniać.Już dzielicie na lepszych i gorszych
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!