wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Na co wydamy 2 miliony złotych?

Dodano: 30 czerwca 2015, 16:05

Puławianie maja do dyspozycji dwa miliony złotych
Puławianie maja do dyspozycji dwa miliony złotych

Od wtorku do 29 lipca mieszkańcy Puław mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Głosowanie zaplanowano na połowę września. Puławianie maja do dyspozycji dwa miliony złotych.

Pieniędzy jest więcej niż przed rokiem. Większość z 2 milionów pójdzie na realizację małych projektów lokalnych. Każdy z czterech rejonów Puław może liczyć na 350 tysięcy złotych. Reszta kwoty, czyli 600 tysięcy otrzyma zwycięski projekt ogólnomiejski - wybrany przez mieszkańców całego miasta.

Propozycje inwestycji mogą składać mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat i są zameldowani na terenie Puław. Wnioski będą przyjmowane w Urzędzie Miasta na formularzach, które można pobrać ze strony Ratusza. Konsultacje potrwają do 29 lipca, a pod koniec sierpnia pomysły zostaną podane do publicznej wiadomości.

Na zastanowienie się co wybrać mieszkańcy będą mieli kilkanaście dni. W połowie września odbędzie się pierwsze głosowanie. Po tygodniu zagłosować na wybrane projekty będzie można przez internet.

O tym, które inicjatywy zdobyły najwięcej głosów dowiemy się na początku października.

Podział miasta na rejony sprawia, że z walki o pieniądze odpadają projekty, które otrzymały więcej głosów niż zwycięskie inicjatywy z innych części miasta. Przykładowo prawie 690 głosów zebranych na budowę skweru na os. Niwa w pierwszym rejonie nie zapewniło tej inwestycji żadnych środków. Do zwycięstwa w innych wystarczyło o wiele mniej, w drugim rejonie wystarczyło zebrać 254, w trzecim - 482, a w czwartym 236 głosów.

Szanse na pieniądze budżetu obywatelskiego rosną też w przypadku tańszych zadań, które można sfinansować, dokładając je do tych droższych. W ten sposób na realizację mogą liczyć nawet takie pomysły, pod którymi podpisało się jedynie kilkadziesiąt osób (np. chodnik przy ul. Romów).

Wiele zależy także od samych pomysłów. Jeśli zwycięża drogie zadanie, które wyczerpuje rejonowy budżet, pozostałe nie mają szans. W przypadku kilku pomysłów za kilkadziesiąt tysięcy - wygrywają wszystkie. W tym roku można zdobyć dla swojego rejonu np. trzy inwestycje po 100 tysięcy i jedną za 50.

Za obywatelskie pieniądze

W poprzednim roku najwięcej głosów (ponad 1700) zdobyła modernizacja oddziału noworodkowego w puławskim szpitalu. Potrzeba inwestycji w opiekę zdrowotną była widoczna również w głosowaniu na projekty lokalne. W pierwszym rejonie miasta zwyciężył remont przychodni przy ul. Kilińskiego. W drugim większość głosów zdobyło wyposażenie SP nr 10 i PG nr 1. W trzecim wyposażenie ZSO nr 2, a w czwartym plac rekreacyjno-sportowy przy ul. Kochanowskiego.

Czytaj więcej o: budżet obywatelski Puławy
Gość
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 lipca 2015 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko jest dokładnie opisane na stronie urzędu: http://www.um.pulawy.pl/artykul/5363_5711.html i zasady i harmonogram
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
...a to spotkania informacyjnego z urzędu żadnego nie będzie? mogliby streścić "po krótce" ogólne zasady w tej edycji?....bo piszecie o zameldowaniu a niby meldunek w Puławach jest niekonieczny! jakiś bałagan się zrobił i mizerne info na stronie um. nagle chyba szukają kogoś do zajęcia się tym tematem bo konkurs na stanowisko jest na bipie...
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 13:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jest czas do końca roku na realizację inwestycji z poprzedniej edyji - mamy dopiero lipiec.
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 12:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co z placem zabaw, który wygrał w rejonie 4? do tej pory NIC nie zostąło zrobione!
Rozwiń
Gość
Gość (1 lipca 2015 o 08:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znam takich co to "krzyknęli" hasło i ten pomysł został zakwalifikowany - a potem chełpili się jak to oni "działają", że ich pomysły zwyciężyły.... tylko, że takie pomysły miało 100 mieszkańców ino ten jełop zgłosił pierwszy.... Działacze kurwa....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!