środa, 21 marca 2018 r.

Puławy

Budżet obywatelski w Puławach. Ponowne głosowanie internetowe od 26 do 28 września

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 września 2014, 21:21

Wszystkie osoby, które głosowały przez internet na budżet obywatelski będą mogły to zrobić jeszcze raz. Tak zdecydował prezydent po opisaniu przez media nieprawidłowości do jakich mogło dochodzić w przychodni na os. Włostowice.

O sprawie napisaliśmy we wtorek w "Dzienniku Wschodnim”. Głosowanie na projekty zgłoszone do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego trwało od środy do niedzieli. Zagłosowało 5523 mieszkańców. Dotarliśmy do osób, które nie mogły jednak zdecydować, na co miasto przeznaczy 1,7 mln zł. - Chciałem zagłosować na projekt walki z komarami - opowiada Daniel Gruszczyk. - Wpisałem swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL. Pojawiła się tylko informacja, że numer już został użyty. Kiedy ja wcale nie głosowałem - dziwi się mieszkaniec Puław.

To nie odosobniony przypadek. Rozmawialiśmy z inną mieszkanką miasta, która również potwierdza użycie przez kogoś jej PESEL-u. Okazało się, że zamieszanie spowodowała zbiórka podpisów w przychodni nr 3 na os. Włostowice. - Od trzech miesięcy w przychodni zbieraliśmy podpisy osób wraz z numerami PESEL pod projektem remontu - przyznała nam Anna Skubida, która była jedną z osób zajmujących się akcją zbiórki podpisów.

Zebrane numery były potem przez pięć dni głosowania internetowego wpisywane do systemu. Inicjatorzy akcji twierdzą, że zrobili to, bo rok temu projekt remontu przychodni przepadł z powodu mobilizacji uczniów i rodziców szkoły, która znajduje się w tym samym rejonie głosowania. Jak szacują, w tym roku zebrali nawet około kilkuset głosów.

Po publikacji m.in. w "Dzienniku Wschodnim” prezydent Puław podjął decyzję o powtórzeniu głosowania internetowego. "Nie można zaakceptować faktu, kiedy instytucja lub osoba, nawet jeśli kierowała się w swoim mniemaniu szeroko pojętym dobrem społecznym, dokonuje oświadczenia woli w imieniu konkretnego mieszkańca” - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Janusza Grobla.

Ponowne głosowanie internetowe odbędzie się od 26 do 28 września. Zasady się nie zmienią, gdyż jak mówią urzędnicy jest za mało czasu na wprowadzenie i przetestowanie nowych zabezpieczeń. Podczas głosowania pojawią się jednak dodatkowe informacje, które mają zapobiec nadużyciom. Dokonując wyboru mieszkaniec będzie musiał oświadczyć, że głosuje samodzielnie. Dowie się także, że adres IP komputera z którego głosuje, będzie rejestrowany. - A my będziemy sprawdzać, czy z jednego adresu nie wpływa przypadkiem zbyt wiele głosów - zapowiada Tomasz Goliszek, kierownik Wydziału Informatycznego Urzędu Miasta Puławy.

Poważniejszych zmian w głosowaniu internetowym można się spodziewać dopiero w przyszłym roku. - Może to być np. weryfikacja za pomocą dowodu osobistego albo adresu e-mail. Będziemy też edukować mieszkańców, aby nie udostępniali innym swoich danych osobowych - dodaje Goliszek.

Do niedzieli tradycyjnie

Spokojnie przebiega za to rozpoczęte w środę głosowanie tradycyjne. Wybierać projekty można jeszcze do niedzieli włącznie, w godz. 9-13 oraz 15-18. - Frekwencja jest porównywalna do tej z ubiegłego roku - mówi radna Halina Jarząbek, przewodnicząca komisji wyborczej ds. budżetu obywatelskiego.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!